Očistná kúra je proces, ktorý zbavuje telo škodlivých, zdravie ohrozujúcich – predovšetkým v tráviacom trakte – toxínov, nečistôt a mikroorganizmov, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia (baktérie, huby). Existuje niekoľko detoxikačných kúr, spomedzi nich práve 10-dňové detoxikačné kúry poskytujú najlepšie výsledky.
„Rýchlo si čosi zobnem“ – často počuť túto vetu, dali by sa v nej zhrnúť prevažujúce moderné kulinárske trendy, kde zvláštnu úlohu zaujímajú polotovary alebo tovary s aditívami, zdanlivo rýchlo tlmiace hlad sladkosti a chuťovky. Niet teda divu, že u veľkej časti ľudí sa v dôsledku nesprávnej životosprávy nahromadí veľké množstvo toxínov v tele, ktorých sa možno zbaviť len vonkajšou pomocou, pretože samočistiace procesy v organizme nie sú schopné kompenzovať tieto nežiaduce účinky.
Kedy je potrebná detoxikácia?
Nemožno dostatočne zdôrazniť význam prevencie vo vzťahu k detoxikácii: najlepšie by bolo popri zdravom stravovaní v záujme prevencie vykonať aspoň tri alebo štyrikrát ročne dôkladnú detoxikačnú kúru. Na počudovanie, tohto riešenia sa chytáme vtedy, keď sú symptómy už hrozivé. Bolesti hlavy, nadúvanie, bolesti kĺbov, únava, depresia[L1] , a takto by sme mohli pokračovať vo vymenovávaní príznakov, ktoré môžu naznačovať naliehavú potrebu vykonať detoxikáciu organizmu. Ak nebudete konať včas, nahromadené toxíny, odpadové produkty, mikroorganizmy môžu spôsobiť stále viac a viac závažných príznakov, narušenie metabolizmu, môže sa vyvinúť dyspepsia (tráviace ťažkosti) a dysbióza (naručenie rovnováhy črevnej flóry).
Ideálne riešenie je 10-dňová detoxikačná kúra
Intenzívne, v priebehu niekoľkých dní vykonané detoxikačné programy spôsobujú zbytočnú záťaž v tele, a zďaleka nie je isté, že vyprodukujú perfektný výsledok. V mnohých prípadoch môžu dokonca spôsobiť aj ťažkosti, pretože tak rýchlo „čistia“ telo, že organizmus nedokáže nahradiť užitočné látky, ktoré sa zničili v priebehu detoxikácie. Práve preto sa javia ako oveľa lepšie riešenie klasické 10-dňové detoxikačné kúry, tieto totiž posilňujú detoxikačné procesy a dosahujú požadovaný účinok, takže aj výsledok bude dôkladnejší a trvalý.
Najpopulárnejší je Master Cleanse
Začiatok 10-dňovej detoxikačnej kúry orientujte na koniec týždňa, vtedy totiž viete venovať viac času na prípravu výziev, ktoré vás čakajú. Je ich veľa, pretože počas detoxikačnej kúry sa nesmie fajčiť, je zakázané konzumovať alkohol, šumivé nápoje a kávu – vzťahuje sa to aj na bezkofeínovú – rovnako ako aj spotreba tradičných čajov. Treba zmeniť stravovacie návyky, do stravy treba zakomponovať čo najviac – podľa možnosti čerstvej – zeleniny a ovocia. Treba konzumovať čo najviac stravy bohatej na antioxidanty, odporúča sa v tomto období konzumovať potraviny, obsahujúce zvýšený príjem vitamínu C, multivitamínov a minerálov. Počas detoxikačnej kúry je nutné dôsledne sledovať stav tráviaceho systému, pomôžte jeho prirodzenej funkcii užívaním upokojujúcich výrobkov, ako sú nápoje aloe vera. Najpopulárnejšia 10-dňová detoxikačná kúra je limonáda alebo citrónová diéta, bežne známa ako Master Cleanse , ktorú ako prvý opísal Stanley Burroughs vo svojej knihe The Master Cleanser. Ide o to, že počas kúry je dovolené piť iba javorový sirup a kajenským korením ochutenú limonádu. V doobedňajších hodinách sa odporúča piť miesto limonády slaná voda, a večer bylinný čaj s preháňajúcimi účinkami. Nie je dovolené nič jesť, ale existuje verzia citrónovej diéty, ktorá odporúča na obed konzumovať zeleninovú polievku.
Čo jesť?
Počas 10-dennej detoxikačnej kúry je nutné vypiť minimálne 2 litre (cca. 8 pohárov) vody, bylinkových čajov, bylinkových odvarov a to prísne bez cukru, prípadne 200 ml. čerstvo vylisovanej ovocnej alebo zeleninovej šťavy (jablko, mrkva, melón). Vzhľadom k ich detoxikačným a antioxidačným vlastnostiam uprednostnite artičoky, brokolicu, špenát, mrkvu, rajčiny, výnimku tvoria zemiaky – tieto môžu byť konzumované len v malom množstve – odporúča sa takmer každá zelenina. V jedálnom lístku by sa malo vyskytovať čo najviac marhúľ, kiwi, papáje, manga, hrozna a červeného ovocia – napr. granátového jablka, malín, černíc. Banán sa môže konzumovať len v malom množstve a vyhnite sa sušenému ovociu. Počas detoxikačnej kúry sa vyhnite takisto mlieku, maslu a zrejúcim syrom alebo syrom s vysokým obsahom tuku, na druhej strane treba jesť čo najviac semien – mandle, ľanové semená, slnečnicové semená, atď. Je nutné zvýšiť príjem bielkovín, ktoré predchádzajú tomu, aby sa počas detoxikačnej kúry nedostatok proteínov dopĺňal zo svalstva. Používajte iba extra panenský olivový olej, venujte pozornosť skutočnosti, že soľ sa vo vašej potrave musí vždy nachádzať. Jedzte malé dávky niekoľkokrát denne – v ideálnom prípade raz za 3 hodiny – sústo v každom jednotlivom prípade dôkladne prežujte. Nevyhnutným doplnkom desaťdňovej detoxikačnej kúry je pravidelné denné cvičenie: ak nie ste v najlepšej forme, stačí aj denne 20-30 minút pešej chôdze. Je nevyhnutné, aby ste po ukončení detoxikačnej kúry jedli niekoľko dní len ľahko stráviteľné živiny.
Vedeli ste, že?
Pri niektorých chorobách sa detoxikácia neodporúča, medzi takéto patrí anémia, cukrovka a problémy s obličkami. Rovnako sa nepúšťajte do detoxikácie počas tehotenstva a dojčenia.