Všetci sme už mali zlé dni, keď sme boli unavení, smutní alebo podráždení viac ako zvyčajne. Mnohí myslia v takejto chvíli na to, že sú to príznaky depresie, pričom depresia, melanchólia, a prechodná podráždenosť zďaleka nie je to isté. Kým posledné dva prípady nevyžadujú ošetrenie lekárom, pacienti s depresiou, v závislosti od typu a závažnosti ochorenia, najčastejšie potrebujú lekársku pomoc.
Príznaky depresie sú podobné bez ohľadu na typ ochorenia: pacient stratí akýkoľvek záujem o svet, koníčky mu už nespôsobujú radosť. Neustále je unavený a nevrlý, podráždený, často bezdôvodne má pocit beznádeje a nezmyselného života. Hlavným rysom depresívnych stavov je, že príznaky depresie sa vyskytujú každý deň, po celý deň a pretrvávajú nepretržite po dobu najmenej 15 dní.
Príznaky depresie: ani obéznejší nie sú chránení
Hoci sa príznaky depresie môžu líšiť, iba vo vážnejších prípadoch sa hlásia všetky súčasne. Zlú náladu, nedostatok motivácie nasledujú zvyčajne telesné príznaky: pacient pociťuje neustály pocit únavy a nedostatku energie, v dôsledku čoho potom stráca chuť do jedla, takže zrazu stratí väčšiu váhu. Môže nastať aj pravý opak, veď je len omyl, že ľudia s nadváhou sú vždy dobrej nálady. Medzi príznaky depresie často radíme aj nadváhu, pretože častú podráždenosť si pacient lieči návalmi jedla, navyše časté poruchy nálady a únava vedú k sedavému spôsobu života, poruchám spánku: v dôsledku toho sa vyvíja prejedanie a obezita.
Zaniknú sociálne vzťahy
Príznakom depresie je, že subjekty sa s postupom choroby stávajú nekomunikatívnejší, izolovaní, a v dôsledku toho sa cítia opustení, pociťujú neustále vinu a trpia. Čoraz častejšie myslia na smrť, v tomto negatívnom stave v mnohých prípadoch dochádza k pokusu o samovraždu, môže dôjsť aj k samovražde – v širšom slova zmysle toto patrí ku konečným znakom depresie.
Fyzikálne príčiny a depresia
Mnoho ľudí verí, že depresia postihuje len duševne chorých ľudí. V skutočnosti sú príznaky depresie takmer vždy vedľajšie účinky psychickej alebo fyzickej choroby: pacient prepadá depresii, pretože vie, že niečo v tele nefunguje správne. Zo stovky pacientov, ktorí trpia chorobami – napríklad cukrovkou, HIV infekciou, nádorovým ochorením, atď., – prepadne 25 depresii. Skutočný problém v tomto prípade je, že depresia zhoršuje šancu na zlepšenie ochorenia, pretože pacienti nemajú ani silu ani chuť spolupracovať s lekármi, aby sa vyliečili. Príznaky depresie, strata vitality, nedostatok pohybu, zlá životospráva oslabuje imunitný systém pacienta, čo samo o sebe môže viesť k celej rade patogénnych zmien.
Vrodené alebo získané
Všeobecne platí, že genetické faktory, alebo sociálne poruchy, ťažké detstvo, problémový mladý vek sú predispozície k rozvoju depresie. Geneticky zdedená predispozícia však neznamená, že príznaky depresie sa určite objavia, potrebné sú k tomu určité príčiny – nejaká vážna strata v rodine. Je veľmi dôležité zistiť, čo znamená pojem strata v rodine: zvyčajne ide o negatívne skúsenosti – strata milovanej osoby, strata zamestnania, atď. , pričom tieto hodnoty sú veľmi závislé od osobnosti. Väčšina rodičov prežíva narodenie dieťaťa ako požehnanie, ale u mnohých ľudí sa objavia príznaky depresie, pretože majú pocit, že stratili svoju slobodu a ženskosť. Aj pri takto vyvinutej depresii je zázemie dobré, napriek tomu sa príznaky depresie môžu vždy znova vynoriť: príčiny môže odhaliť až dôkladné vyšetrenie. Bohužiaľ, naozaj závažné príznaky depresie možno liečiť len s ťažkosťami: pacient môže potrebovať liečbu celý život.
Čo na to vedci?
Mnohými spôsobmi skúmali vedci kanadskej nemocnice svätého Jozefa celkom 31 424 pacientov a spojenie vitamínu D a príznakov depresie. V odbornom časopise British Journal of Psychiatry uverejnenej štúdie vyplynulo, že depresia súvisí s nedostatkom vitamínu D.
Vedeli ste, že?
Chronická, alebo na liečbu takmer nereagujúca bolesť hlavy môže byť príznakom depresie.