Črevná flóra je ochrannou baštou organizmu

Keď je reč o prírodných preventívnych opatreniach organizmu proti chorobám a patogénnym zmenám, hneď nás napadne imunitný systém. Je dobré vedieť, že 80% imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve, preto stav črevnej flóry bezprostredne ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu. Nie je náhodné, že keď sa rovnováha zložiek prospešných a škodlivých mikroorganizmov, tvoriacich  črevnú flóru naruší, nastúpia nepríjemné príznaky a časom sa môžu prihlásiť aj choroby.


Za normálnych okolností je črevná flóra, spojená so sliznicou hrubého čreva,  jednotný  ekosystém, ktorý tvorí účinnú obrannú líniu hrubého čreva. Črevná flóra je zložená zo stoviek biliónov prospešných a škodlivých mikroorganizmov, najmä baktérií a húb, ich telesná hmotnosť  v tele dospelého jedinca môže dosiahnuť dve kilá. Rovnováha črevnej flóry je zabezpečená  vtedy, ak ich pomer je aspoň 60:40, t.j. počet prospešných (probiotických) baktérií ďaleko prevyšuje množstvo škodlivých mikroorganizmov.

Je nutné, aby bola črevná flóra schopná   kompenzovať škodlivé účinky baktérií a plesní, ktoré sú zdraviu škodlivé a prenikajú cez črevné kanály do organizmu.

Ochranná črevná mikroflóra

V prípade, že črevná flóra nepracuje správne, celý organizmus trpí. Črevná flóra totiž hrá dôležitú úlohu pri zachovaní zdravia: reguluje trávenie, posilňuje imunitný systém – 80 percent imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve – pomáha zabrániť zápalu a vzniku rakovinových nádorov v črevách. Reguluje trávenie, uľahčuje vstrebávanie živín, využitie vápnika, horčíka a železa, a rozpad sacharidov – cukrov. Prospešné mikróby črevnej flóry  vytvoria z nich   krátky reťazec mastných kyselín, ktoré dodajú energiu do buniek  hrubého čreva.  Úlohou prospešných baktérií črevnej flóry je aj vytvorenie vitamínov antioxidačného charakteru  B – 7 a B – 12 a takisto  vitamínu K, pretože  neprítomnosť týchto vitamínov sa spája s cukrovkou, cievnou mozgovou príhodou, anémiou, a niektorými autoimunitnými ochoreniami. Okrem toho, produkcia kyseliny maslovej podporuje zdravé fyziologické fungovanie čriev, pretože práve kyselina maslová podporuje rozmnožovanie buniek, nachádzajúcich sa na vnútornom povrchu čreva, tieto poskytujú ochranu pred škodlivými látkami.

Každý človek má  inú črevnú flóru

Veda rozoznáva prinajmenšom tisíc kmeňov črevných baktérií, tretinu môžeme nájsť v každom organizme, dve tretiny črevnej flóry však majú  jedinečné zloženie.

Jemná rovnováha

Keď sa škodlivé mikroorganizmy dostanú do čreva, okamžite sa pokúsia udržať v žalúdku a črevnej sliznici, pretože vedia, že to najjednoduchší spôsob, ako získať živiny. Ak uspejú, rýchlo sa rozmnožia a vytlačia prospešné mikróby.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email