Zlé trávenie a dyspepsia

Kto z nás ešte nemal po výdatnejšom jedle pocit, ako keby bol zjedol kamene. V prípade, ak sa tento nepríjemný jav často sprevádzaný aj bolesťami hornej časti brucha objavuje po každom jedle, hovoríme o chronickej poruche trávenia – čiže dyspepsii – po latinsky dyspepsia.

 

 

Ak netrpíme žiadnou potravinovou intoleranciou alebo alergiou, náš organizmus je schopný stráviť akúkoľvek potravinu. Trávenie je komplexným procesom, ku ktorému je potrebné veľké množstvo energie. Veľmi dôležité je, aby sme v jedle poznali mieru a neprekračovali odporúčané denné množstvo kalórií; veď tým by sme len zbytočne zaťažovali svoj tráviaci systém.

 

Zlé trávenie a dyspepsia

V pozadí tráviacich problémov sa často skrývajú nesprávne stravovacie návyky a jedovaté látky nahromadené v našom organizme. Súhrnným pomenovaním týchto príznakov je dyspepsia, toto slovo pochádza z gréckeho slova dys-pepsia, čo doslovne znamená zlé trávenie. Najčastejšími prejavmi dyspepsie sú: nechutenstvo, pocit preplnenosti, silné bolesti hornej časti brucha, pocit dlhotrvajúceho a ťažkého trávenia, regurgitácia kyseliny, vracanie ako aj nepríjemný zápach z úst. Môže sa tiež vyskytnúť únava, letargia, prehnaná tvorba črevných plynov, či bolesti hlavy, kašeľ alebo problémy s prehĺtaním.

 

Príčiny vzniku dyspepsie

K vzniku dyspepsie môže s veľkou pravdepodobnosťou viesť prejedanie, rýchle jedenie, konzumácia mastných, olejových a silne korenených jedál, nadmerné fajčenie, pitie veľkého množstva alkoholu, konzumácia čokolády, kofeínu, sýtených nápojov, aspirínu a železa. Môžeme  spomenúť zmeny orgánov, zápal sliznice žalúdka, nádory, žalúdočné vredy, zápal pankreasu a žlčové kamene. K vzniku dyspepsie môže tiež viesť cukrovka, hormonálne poruchy a poruchy nervového systému. Častým sprievodným javom príznakov dyspepsie je prítomnosť baktérie heliobacte pylori, ktorý je prítomný u 50-60% dospelej populácie, infikované osoby sú však mnohokrát bez akýchkoľvek príznakov. Príčinou vzniku dyspepsie u osôb nad 45 rokov sú často nejaké orgánové zmeny!

 

Ako je ju možné liečiť?

V prípade pretrvávajúceho zlého trávenia, náhleho úbytku váhy či nechutenstva v každom prípade vyhľadajme lekára. V prípade, ak nemáme žiadne problémy s vnútornými orgánmi, je jedinou účinnou metódou na liečbu dyspepsie detoxikácia a zdravé stravovanie, ako aj pravidelný pohyb a častá detoxikácia.

 

Vedeli ste, že?

V prípade ak sa zdravo stravujeme, ale aj napriek tomu máme zlé trávenie sa oplatí absolvovať vyšetrenie citlivosti na múku, totižto naše problémy môže zapríčiniť aj gluténová intolerancia.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email