Obnovenie črevnej flóry| Eliminácia dysbiózy

Poškodená, nefunkčná črevná flóra môže byť zdrojom mnohých chorôb. Ak pozorujete u seba príznaky črevnej dysbiózy, čo najrýchlejšie začnite s obnovením črevnej flóry, v čom nám prebiotiká a probiotiká  môžu pomôcť.


V črevnom systéme vzniknutá dysbióza nie je nič iné, ako premnoženie patogénnych mikroorganizmov, baktérií. Najčastejšie príznaky sú poruchy trávenia, nadúvanie, zápcha, hnačka – najcharakteristickejší znak je striedanie  zápchy a hnačky -bolesti brucha, kolika, a nadmerná plynatosť. Na dysbiózu môže poukazovať  únava, poruchy spánku, časté bolesti hlavy,  najúčinnejší spôsob, ako ju eliminovať je detoxikácia organizmu a obnovenie črevnej flóry. Oba procesy si vyžadujú veľa starostlivosti a úsilia, najlepšie je, ak sa použije viac druhov „terapie“, ktorých cieľom  je dlhodobé udržanie zdravia. Počas procesu obnovenia črevnej flóry, môžeme  povedľa detoxikácie – konkrétne sa odporúča 10-dňový detox, vtedy sa šetrne odstraňujú toxíny – použiť aj  aromaterapiu, rôzne druhy masáží, saunu, piť bylinkové odvary. Ide o to, zbaviť naše telo, vo väčšine prípadov v dôsledku zlej výživy a nedostatku pohybu, nahromadených toxínov. V dôsledku toho ani črevná flóra nemôže byť dokonalá.

Zmena stravy a probiotíká

Obnovenie črevnej flóry, a tým aj  eliminovanie dysbiózy je nepredstaviteľné bez  zmeny stravovacích návykov. Kľúčom k úspechu je vyhnúť sa ťažkým, mastným a vyprážaným jedlám, všeobecne čokoláde a cukrovinkám. Jedzme  stravu, bohatú na vlákniny – zeleninu, obilie (sem patrí ovos, pšeničné otruby, fazuľa, paradajky), tieto totiž obnovujú  pohyb čriev, odstraňujú zápchu, rovnako ako vynikajú v očiste čriev. Odstránia z črevnej sliznice v záhyboch čriev nalepené odpadové látky. Ako príchuť použime ľanový olej, zázvor alebo kajenské korenie. Za účelom obnovenia črevnej  flóry nemusíme zaobchádzať s ovocím opatrne, jedzme koľko nám hrdlo ráči,  zvlášť účinné sú bobuľovité odrody,  jablko a ananás. Počas  detoxifikácie sa radšej vyhnime mäsu,  a miesto toho konzumujme  rybu. Zvýšený príjem vlákniny  je  dôležitý, pretože odpadové látky v tele podporujú rozmnožovanie  škodlivých baktérií, húb a parazitov v črevách. Pôst a obnovenie črevnej flóry   môžeme vykonať  tiež pôstom a detoxom – len pod lekárskym dohľadom – a pomôcť môže aj aplikovanie klystíra.

Buďme trpezliví

Dysbióza nezmizne v priebehu niekoľkých dní, obnoviť črevnú flóru je dlhší proces: takže nestrácajme  výdrž  počas očisty čriev a  detoxikácii. Drastické a príležitostné zásahy oveľa zhoršia našu pozíciu, nikdy by sme nemali zabudnúť na problémy pred správnym výberom liečby, pretože v podstate určujú naše možnosti. Eliminovanie dysbiózy,  čiže obnovenie črevnej flóry by malo zvýšiť množstvo užitočných (probiotických) baktérií. Hlavne laktobacily a bifidus – sem patrí Lactobacillus acidophilus, L. sporogenes, L. rhamnosus, L. thermophilus, L. bifidus, L. plantarum, L. casei, Bifidobacterium infantis, B. longum- treba sa postarať o zvýšený prísun. Toto vieme dosiahnuť tak,  že aj niekoľkokrát denne budeme konzumovať fermentované mliečne výrobky: prírodný jogurt, kefír, tofu. Ešte  rýchlejšie dosiahneme obnovenie črevnej mikroflóry s využitím probiotik. Jedná sa o také prípravky,  ktoré obsahujú probiotické kmene baktérií. A ešte jedna vec: zloženie črevnej mikroflóry je osobné, to znamená, že určujúce sú  prospešné baktérie,  ktoré tá – ktorá osoba skutočne potrebuje.

Bez prebiotika to nejde

Prebiotiká sú prírodné látky, ktoré ani organizmus ani škodlivé baktérie nie sú schopné rozložiť, a sú odolné voči žalúdočným kyselinám, zatiaľ čo pre probiotické baktérie sú najdôležitejším zdrojom potravín. Preto, aby sa probiotické baktérie rozmnožili, je treba  zvýšiť príjem prebiotík, ináč nie je možné obnoviť črevnú flóru. Najlepším riešením je konzumovať čo najviac inulínu alebo laktózy, najjednoduchšie na vlákninu bohaté potraviny, ako sú banány, artičoky, topinambury, čakanka a mlieko, mliečne výrobky vrátane laktózy.

Čo na to vedci?

Vedci  Friedrich-Schiller-University v Jene (Friedrich-Schiller-Universität) vyhodnotili výsledky výskumu  a zistili, že inulín znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Vedeli ste, že?

Antibiotiká zničia nielen škodlivé, ale aj prospešné baktérie. Preto počas antibiotickej liečby užívajme probiotíká a prebiotíká.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email