Len máloktorá liečivá bylinka sa tešila takej úcte a rešpektu v staroveku ako uznávaná šalvia. Jej názov pochádza z latinského salvatrix, čo znamená záchranca, udržiavateľ zdravia. A toto pomenovanie vôbec nie je náhodné!
Je najznámejším druhom zo skupiny žihľavovitých (Labiatae), je to vždyzelený ker. Dorastá maximálne do výšky osemdesiat centimetrov, listy sú kopijovitého tvaru, hrubé, sploštené, silné, pevné na dotyk. Kvety šalvie sú rôznej farby, možno v nej nájsť všetky odtiene farby, od modrej až po fialovú. Najlepšie sa cíti v stredomorskej oblasti, ale vyskytuje sa aj v pásme mierneho podnebia, tieto „nadivoko“ rastúce rastliny však netrénované oko nie je vždy schopné identifikovať…
Trocha z histórie šalvie
Aj keď v dnešnej dobe je šalvia uznávaná skôr ako kulinárska bylinka, v staroveku to bola jedna z najúčinnejších a najvšestrannejších liečivých bylín, hľadali v nej liečivý elixír. Rimania v nej videli pomoc božiu: ročne raz zozbierali čerstvé, silnú vôňu šíriace listy. Toto všetko za výnimočných a nevšedných okolností, pretože len vybraní zberači mohli byť súčasťou zberného rituálu. Počas zberu listov museli nosiť určené oblečenie, pred zberom sa konali obrady, na ktorých prinášali obetu bohom. Aj v kruhoch Galov bola šalvia veľmi uctievaná, videli v nej riešenie proti najhorším neduhom. Mysleli si – a nie bez dôvodu – že odvar z nej stiahne horúčku a má silný vykašliavajúci efekt. Boli presvedčení aj o tom, že jej sila je schopná človeka prebudiť z mŕtvych, takže bola jedným z hlavných hrdinov tajných rituálov. V stredovekej Európe verili tomu, že je vhodná na zvlášť ťažko sa hojace rany, používali ju na dezinfekciu. Medzi obľúbené patril vylúhovaný extrakt, vzniknutý zo šalvie, tymiánu, levandule a rozmarínu, „ocot štyroch zlodejov.“ V Číne verili tomu, že jeho užívanie predlžuje život, podľa dokumentu zo XVII. storočia holandskí obchodníci dostali za kôš šalvie tri koše čajových lístkov!
Na čo všetko je liekom?
Šalvia je mnohostranná univerzálna bylinka, veľmi bohatá na esenciálne oleje, je jedným z najúčinnejších prírodných ničiteľov baktérií. Osviežuje a povzbudzuje náš organizmus, môžeme ju bez obáv použiť v prípade letargie a depresie, ale aj keď vtedy, keď cítime: prekročili sme už hranice našej fyzickej záťaže. Stimuluje náš mozog, zlepšuje našu pamäť a hoci sa to môže zdať rozporuplné, v čínskej medicíne sa rovnako osvedčila ako protilátka proti nespavosti. Vytvára ochrannú vrstvu žalúdočnej steny, v prípade cukrovky znižuje hladinu cukru v krvi a efektívne lieči afty. Vzhľadom k tomu, že podporuje trávenie, je populárnou prísadou horkých likérov. Pomáha udržiavať rovnováhu tepla v organizme, takže eliminuje nepríjemné návaly horúčavy, tým pádom pomáha zvládnuť ženám obdobie klimaktérie. Šalvia je skutočná zdravotná bomba, napriek tomuto všetkému však treba s ňou zaobchádzať veľmi opatrne: okrem mnohých pozitívnych vlastností môže byť jej nadmerná konzumácia škodlivá, pretože silne znižuje krvný tlak.
Vedeli ste, že?
V dobe, keď ešte neexistovala zubná pasta, si ľudia svoje ďasná treli čerstvými lístkami šalvie. Vďaka antibakteriálnym účinkom totiž šalvia lieči ústnu dutinu a zmieňuje nepríjemný zápach z úst.