Afty a ich liečba prirodzeným spôsobom

Afty sa  objavujú  doslova z ničoho nič,  je takmer nemožné predpovedať, kedy sa objavia. Napriek tomu sa nemusíme vzdať ich liečby: keď sa objavia prvé príznaky, podniknime  nevyhnutné opatrenia voči  nim,  rýchlo sa  zbavme nepríjemných a bolestivých príznakov.


Keď zacítime prvý, štipľavý, boľavý pocit v ústach v oblasti dutiny, ďasien alebo  akejkoľvek  inej časť  jazyka, už nám nezostáva veľa toho, čo môžeme proti aftom urobiť. Hoci existuje mnoho druhov  liečby na zmiernenie príznakov a urýchľujúcich proces hojenia, v skutočnosti sa je im  nemožné vyhnúť, čo môžeme urobiť je  znížiť riziko  ich vzniku. Afty sú  veľmi bolestivé, ale našťastie nie sú nákazlivé a neohrozujú naše zdravie: v skutočnosti je to varovanie, že niečo v organizme nie je v poriadku. Môže to byť fyzického alebo duševného pôvodu, ale ak chceme znížiť na minimum vznik áft, musíme čo najskôr objaviť príčinu ich vzniku.

„Povaha“ áft

Afty nie sú nič iné, ako na  sliznici dutiny ústnej – alebo na jazyku, ďasnách, na vnútornej stane pier – vzniknutý 1-2 milimetrový vred, ktorý sa  niekedy môže vyvinúť aj na genitáliách.  Môžu sa objaviť aj  v dojčenskom veku, ale s postupom rokov sa   znižuje  ich výskyt. Častejšie sa vyvíja u žien a nefajčiarov. Pokiaľ ide o vzhľad, sú afty  miniatúrne, belavé  alebo žltkasté sfarbenie pripomína  kráter, hrany sú červené a zapálené. Sprevádza ich bolesť, ale ešte charakteristickejším  rysom je pálenie: toto sa pod vplyvom účinku niektorých potravín v jedle ešte môže  zintenzívniť  do takej miery, že sa  chorým na afty spôsobuje problém aj jedenie. Väčšinou sa vyskytuje ojedinele, v ťažkých prípadoch sa môžu vyvinúť 2-3 alebo aj viac áft naraz. Nevyžadujú liečbu v každom prípade, pretože vred ustúpi za desať, bolesť zvyčajne v priebehu piatich dní.

Môžu mať viacero príčin

Tvorbu áft  môže ovplyvniť  rada faktorov: často stačí aj jeden, niekedy je za ich vznik zodpovedných viac problémov.

Znaky áft:

Poranenie sliznice: silnejšie umývanie zubov, zle umiestnená korekcia zubov, neopatrné gesto pri jedení, alebo dokonca suchá kôrka chleba môže viesť k aftom. Akákoľvek „akcia“, ktorou môžeme poškodiť  sliznicu ústnej dutiny, je východiskovým bodom vzniku vredu.

Výživa: niektoré potraviny podporujú tvorbu áft. Medzi najvýraznejšie patrí sušené ovocie, veľkej obľube sa tešiaci ananás,  niektoré mliečne výrobky, živočíšne tuky, čokoláda a niektoré zo silných, štipľavých korení. Lepok, konzumácia alkoholu, nadmerné užívanie octu  tiež fungujú ako katalyzátor, tu sa afty  môžu objaviť ako dôsledok tráviacich ťažkostí.

Stres, depresia a duševná únava: tieto psychické problémy môžu mať vplyv na tvorbu áft, napríklad ak imunitný systém je všeobecne zlý. Ako rizikový faktor sa javí stresdepresia.

Infekčné choroby: jedným znakom oslabenia  imunitného systému vírusmi sú afty, ktoré sa  pravidelne objavia ako  sprievodné ochorenie chrípky, prechladnutia a iných  respiračných chorôb.

Ďalšie faktory: nedávne výskumy naznačujú, že nedostatočné množstvo železa a vitamínov B12, B1, B2 a B6 zvyšujú pravdepodobnosť výskytu áft.

Afty a ich liečba prirodzeným spôsobom

Pri liečbe  áft  sa môže  stať  užitočným gél Aloe vera, ktorý ponúka úľavu  od bolesti a znižuje zápal. Pomôcť môže aj žuvanie sladkého drievka: nepríjemnosti, spôsobené aftami môžeme  znížiť až o niekoľko dní ich konzumáciou, alebo vyplachovaním odvaru.  Na pocit veľkého pálenia je účinné včelie lepidlo  -propolis- zmierňuje ho, pre vysoký obsah vitamínu C pomáha posilňovať imunitný systém. Aj soľ eliminuje – len odvážnejším odporúčame pokúsiť sa – pálenie: musíme len pritlačiť na afty množstvo soli  hrúbky na jeden prst.  Je to síce spočiatku veľmi bolestivé, ale na  dlhé hodiny eliminuje  problémy. Aj keď spôsobuje množstvo nepríjemného zápachu, na afty je cesnak svojimi antivírusovými vlastnosťami vynikajúci: stačí ho nakrájať na   tenké plátky a pritisnúť  ho po dobu niekoľkých minút na afty. Hojivé účinky má čierny čaj, ktorý  prispieva k urýchleniu hojenia: pripravme si odvar a filtrové vrecúška priložme na zapálené miesta.  Za účelom odstránenia nepríjemného zápachu z úst pod vplyvom áft, pime v malých dúškoch citrónový čaj, medom ochutenú vodu, čo taktiež prispieva k rýchlejšiemu ústupu vredov. Ak  neobľubujeme žiadnu z týchto bylín, môžeme vyplachovať – denne aspoň 5-6-krát-  čajom z lieskovníčka, rebarbory a šalvie: určite zmierni naše ponosy.

Čo  na to vedci?

Účinok alicinu,  nájdeného  v cesnaku, skúmali vedci West China College of Stomatology, Sichuan University. Vzhľadom k tomu,  že alicin účinne znižuje zápal,  má antioxidačné a antimikrobiálne účinky, a zvyšuje rýchlosť imunitnej odpovede, môže zmierniť bolesti spôsobené aftami, podporuje hojenie vredu tým, že zabráni jeho opakovaniu.

Vedeli ste, že?

Afty sú   najčastejšie sa vyskytujúce opakujúce sa  ústne vredy, zasahujú  20 až 30 percent populácie, množstvo rodín, postihnutých aftami vykazuje až 40 percent.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email