Pravidelne a vo väčšom množstve konzumované nealkoholické sýtené nápoje môžu vážne poškodiť svaly, srdce, pečeň a obličky. Oslabujú sklovinu, prekysľujú telo a prispievajú k tvorbe celulitídy.
V sýtených nealkoholických nápojoch sa nachádzajú kyseliny a cukry, prípadne sladidlá, ktoré môžu byť vo väčšom množstve škodlivé. Práve preto urobíte dobre, ak sa im vyhnete, alebo aspoň výrazne obmedzíte ich spotrebu.
V ohrození je srdce, pečeň, obličky a zuby
Sýtené nápoje obsahujúce glukózu, fruktózu a kofeín, dlhodobo znižujú hladinu draslíka v krvi. V dôsledku toho dôjde k oslabeniu svalov, vrátane srdcového svalu, čo môže spôsobiť vážne poruchy krvného obehu. Nadmerná konzumácia sýtených nealkoholických nápojov zároveň môže spôsobiť poruchy detoxikácie organizmu, natoľko totiž zaťažia pečeň, že nebude schopná po určitom čase plniť svoje povinnosti. Podobne sa správajú aj obličky, ktoré zvyčajne odstraňujú veľkú časť škodlivých látok z organizmu. Práve túto vlastnosť oslabujú sýtené nápoje, ktoré svojím vysokým obsahom kyslosti – najnebezpečnejšia v tejto súvislosti je kyselina fosforečná – spôsobujú, že postupom času sa obličky nedokážu s týmto vyrovnať. Výsledným ochorením sú najčastejšie obličkové kamene. Kyselina neušetrí ani zuby, pomaly rozpúšťa sklovinu, nakoniec môže viesť k zubnej paradentóze.
V šálke desať kociek cukru
Aj keď výrobcovia používajú čoraz viac sladidiel – pozor, spotreba väčšieho množstva tiež nie je bez rizika – ktoré nahrádzajú cukor, pravidelná konzumácia sýtených nápojov, aj keď s menším obsahom energie, môže viesť k nárastu telesnej hmotnosti. Stačí myslieť na to, že v jednom pohári nápoja jednej z vedúcich nápojových spoločností sa nachádza 39 gramov cukru, čo zodpovedá takmer desiatim kockám cukru! Okrem toho sa stávajú aj predzvesťou niekoľkých chorôb, najčastejšie sa medzi nimi vyskytujú kardiovaskulárne ochorenia a cukrovka. Sýtené nealkoholické nápoje narušia aj rovnováhu vody v organizme a tým prispievajú ku vzniku celulitídy. Z dôvodu účinkov prekyslenia organizmu koža stráca zo svojej pružnosti a skôr zostarne.
Môže sa prevrátiť acidobázická rovnováha
Čiastočne aj za prekyslenie organizmu sú zodpovedné sýtené nealkoholické nápoje – najmä sladené druhy. Nie náhodou zakazujú ich spotrebu prakticky všetky alkalické kúry. Je dobré vedieť, že ak ich pijete na lačný žalúdok, sýtené nápoje ešte účinnejšie ničia v tele acidobázickú rovnováhu, takže sa rýchlejšie hlási k slovu syndróm dráždivého čreva a takisto aj rôzne infekcie a choroby.