Trochou starostlivosti môžete predísť prechladnutiu

Na  jeseň, keď sa ochladí, opadne lístie a príroda sa pomaly ukladá na odpočinok. Bohužiaľ, toto farebné obdobie je len zdanlivo idylické: práve v tomto období  najčastejšie dochádza k prechladnutiu.


Objavujú sa respiračné príznaky, mnohokrát nie ste schopní sa rozhodnúť, akej forme prechladnutia čelíte, veď prechladnutie, chrípky a niektoré alergie, produkujú takmer rovnaké príznaky.

Alergia, prechladnutie alebo chrípka?

  • Výtok z nosa:  je najčastejším príznakom alergie, ale v pozadí môže byť tiež prechladnutie.
  • Kýchanie: je typická alergická reakcia, ale môže byť aj znakom prechladnutia.
  • Svrbenie očí: príznak alergie alebo prechladnutia.
  • Horúčka: príznak prechladnutia alebo chrípky, alergia býva sprevádzaná horúčkou len v závažných prípadoch.
  • Bolesti kĺbov: príznaky chrípky.
  • Bolesti hlavy: typické pre prechladnutia a chrípku.
  • Kašeľ: ak k nemu dôjde v prvej fáze, týka sa  alergie alebo prechladnutia.
  • Závraty, slabosť: hlavne sprievodca chrípky.
  • Zachrípnutie, bolesti hrdla: jav prechladnutia, alebo alergie.

Ak sa vyššie uvedené príznaky po niekoľkých dňochnajmä na jeseň a v zime – zhoršia, je pravdepodobné, že máme do činenia s chrípkovým ochorením!

Prechladnutie je najčastejšie jesenné ochorenie. Za jeho prítomnosť môže byť viac ako 200 rôznych zodpovedných, medzi ne patrí  rhinovírus a koronavírus, šíri sa kvapôčkovou infekciou. Rhinovírus  má rád teplé prostredie, kým koronavírus napáda hlavne telo v období náhleho ochladenia sa. V druhom prípade ide o vážnejšie ochorenia, môže spôsobiť vážnejšie infekcie dýchacích ciest. Bohužiaľ, ešte neexistuje žiadna vakcína proti prechladnutiu, takže v tomto prípade funguje iba prevencia, ktorá  môže zabrániť radu  ďalších infekcií.

Dodržaním niekoľkých pravidiel sa zvýšia  šance  zabrániť prechladnutiu

  • Často si umývajte ruky: pokiaľ možno teplou vodou a mydlom a najmenej po dobu dvadsať sekúnd. Po kašľaní či kýchaní  použite na ruky dezinfekčný roztok.
  • Nedotýkajte sa tváre: nos, pery a oči  sú vynikajúcimi vstupnými bránami pre baktérie a vírusy, ukrývajúce sa na rukách.  
  • Používajte papierovú jednorazovú vreckovku: pri smrkaní použite jednorazovú vreckovku, ktorú po použití  okamžite vyhoďte, pretože takto zabránite kontaminácii.
  • Vyhnite sa davu: väčšina respiračných ochorení sa šíri kvapôčkovou infekciou, takže v období prechladnutí a  chrípok sa vyhýbajte preplneným dopravným prostriedkom a miestam s davom. Keď to nemôžete vyriešiť, neváhajte využiť zdravotnú masku.
  • Posilnite si  imunitný systém proti jesenným chorobám: zvýšte príjem  vitamínov a probiotík,  jedzte  len potraviny bez prísad, takto môžete zvýšiť odolnosť imunitného systému.
  • Často vetrajte, ale nikdy sa nezdržiavajte v prievane.
  • Infikovať  môžu aj tlačidlá vo výťahu a kľučky na dverách: preto sa ich nikdy nedotýkajte holými  rukami. Ak sa tak stane, umyte si ruky rýchlo, a nedotýkajte sa tváre. 
  • Obliekajte sa vrstvovito: na jeseň je počasie nepredvídateľné, takže pri snahe predísť  jesenné choroby, predovšetkým prechladnutie,  je nevyhnutné, aby ste sa obliekli vrstvovito.

Pomáhajú vitamíny, ženšen a zinok

Výskumní pracovníci, pôsobiaci na Univerzite v Connecticate v rámci Centra pre imunoterapiu onkologických ochorení a infekčných chorôb zistili, že od prvého dňa prechladnutia užívaný výťažok ženšenu skracuje o polovicu dobu liečenia prechladnutia.  Efektívne sa môže využívať aj  zinok, z výskumu na Univerzite v Yale vyplýva, že denná dávka  30 mg môže výrazne znížiť počet  vírusov v nose a hrdle. Je však  potrebné venovať pozornosť dávkovaniu,   viac ako 50 mg zinku  môže spôsobiť predávkovanie a  oslabenie imunitného systému. Príliš veľa sa nemôže vniesť do organizmu ani omega-3 mastných kyselín, ktoré nielenže posilňujú imunitný systém, ale tiež chránia pľúca a dýchacie cesty, a ich prítomnosť znižuje pravdepodobnosť prechladnutia. Vedci z Harvardovej univerzity prišli  k záveru, že je takmer o štyridsať percent vyššia pravdepodobnosť prechladnutia u ľudí, ktorí majú nízku hladinu vitamínu D, zatiaľ čo u astmatikov je riziko v porovnaní so zdravými ľuďmi až šesťkrát vyššie. Je to hlavne kvôli tomu, že vitamín D na ochranu proti ochoreniu dýchacích ciest prispieva  na výrobu bielkovín cathelicidínu. Protichodné sú výsledky výskumu, vzťahujúce sa na vitamín C, pretože neexistuje žiadny jasný dôkaz, že pri pravidelnom užívaní vitamínu C sa dá predísť prechladnutiu,  alebo aspoň zmierniť jeho príznaky. Väčšina odborníkov sa zhoduje však na tom, že u športovcov, vystavených väčšej záťaži môže byť účinné  zvyšovanie príjmu vitamínu C v chladnom období, zatiaľ čo u priemerného človeka môže priniesť úspech  dlhodobé  užívanie.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email