Vitamín D a vitamín K – Vitamíny rozpustné v tukoch

O vitamínoch,  rozpustných v tukoch sa všeobecne dá povedať, že sa ukladajú v tele, takže je potrebné dávať pozor, aby ste nepreháňali konzumáciu potravinových doplnkov, ktoré ich obsahujú. Takými sú aj vitamíny D a K, rozpustné v tukoch, ak zostanú dlhšiu dobu v organizme, môžu spôsobiť  „otravu vitamínom“. Príznakmi  otravy môže byť  hnačka nevoľnosť a bolesti kĺbov.


Vitamín D je nahraditeľný slnečným žiarením

Vitamín D považujú za vitamín aj za hormón, nakoľko organizmus ho je schopný syntetizovať a zohráva úlohu v mnohých  životných  funkciách. Náš organizmus pod vplyvom slnečného svetla ho je schopný vyrobiť,  ale je schopný nahradiť ho aj vhodnou výživou. Existujú dve hlavné formy, a to je  D3 a  D2.  D3 (cholekalciferol) sa môže vytvoriť v koži pod vplyvom  UV-B žiarenia z tzv. 7-dehydro-cholesterolu. Z potravinárskych výrobkov živočíšneho pôvodu sa dostaneme ako k  D3, tak aj k vitamín  D2, pričom z  potravinárskych výrobkov rastlinného pôvodu len k vitamínu  D2. Je dôležité vedieť, že vitamín prijatý  v potrave a vytvorený v koži je neaktívny. Dostáva sa najprv krvou  do pečene, kde sa transformuje na kalcidiolá (25 hidroxikolekalciferol). Potom v obličkách  v dôsledku zvýšených  enzymatických  procesov   vzniká  v našom tele najviac aktívna forma, kalcitriol (1,25-dihidroxikolekalciferol). Z prijatých vitamínov sa do organizmu vstrebá asi 50 -70%. Denný niekoľkominútový pobyt na slnku tiež môže nahradiť potrebné množstvo, ba dokonca na základe oficiálnych stanovísk letné opaľovanie môže pokryť potrebný prísun vitamínov. Vitamín D je dôležitý pre rast kostí, správny vývoj. Je tiež dôležitý pre optimálny výkon kostí a kĺbov. Ak je ho nedostatok, už v detstve sa môže vyvinúť krivica (rachitis), čo je deformácia kostí, spojená s bolesťou kĺbov. U dospelých nedostatok vitamínu A môže spôsobiť osteomaláciu (mäknutie kostí), osteoporózu (rednutie kostí).

Na základe maďarského odporúčania  denný príjem  od neskorej jesene do začiatku jari:

Dojčatá      400-1000 IU (medzinárodných jednotiek)

Deti 1-6 rokov veku                     600-1000 IU

nad 6 rokov                                  600-1000 IU

Adolescenti                                  800-1000 IU

Dospelí                                       1500-2000 IU

Tehotné ženy                              1500-2000 IU

Hlavné zdroje sú  pečeň, olej z treščej pečene, ryby v oleji, žĺtok, maslo.

Vitamín K zo zeleniny

Vitamín K je nevyhnutne potrebný   pre syntézu koagulačných faktorov a tvorbu kostí. Podporuje aj detoxikačné funkcie pečene. Rovnako ako vitamín D, má tiež  dva typy. Vitamín  K1  sa dostáva do organizmu potravou, potrebná druhá  polovicu vitamínov – vitamín  K2  vzniká  v čreve pomocou prospešných  črevných baktérií. Preto v prípade vhodnej  stravy a zdravej črevnej flóry  je  v organizme prítomné potrebné   množstvo vitamínu. K nedostatku dochádza  najmä v prípade jednostrannej diéty, ale môže sa vyskytovať aj keď ide o dlhodobé zápalové ochorenie čriev a rovnako pod vplyvom antibiotickej liečby. Keď je vitamínu K nedostatok, môže sa vyskytnúť  hemofília a poruchy krvnej zrážanlivosti. Tí, ktorí užívajú antikoagulačné lieky, by sa mali  poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom a dietetikom,  pretože niektoré z týchto liekov  sa nemusia znášať s  vitamínom K. Najlepšie zdroje vitamínu K sú v zelenej listovej zelenine, kapuste, brokolici, špenáte,  mlieku a mliečnych výrobkoch, rovnako ako v  pečeni.

Vedeli ste, že?

Podľa výsledkov výskumu v posledných rokoch nedostatok vitamínu K, čo je veľmi časté u ľudí na západe, je jedným z rozhodujúcich faktorov kardiovaskulárnych  chorôb, najmä kôrnateniu ciev.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email