Pre mnohých posilňovanie imunity spočíva v tom, že keď ich zastihne choroba, bezhlavo začnú brať množstvo prípravkov na posilnenie imunity. Oveľa lepšie by však bolo, keby siahli po prirodzených riešeniach, ktoré sú vhodné už aj ako prevencia.
Úlohou imunitného systému je medzi iným aj to, aby porazil všetky choroboplodné zárodky, spôsobujúce ochorenia – vírusy, baktérie a plesne – vysporiadal sa s infekciou, so škodlivými látkami a voľnými radikálmi. Ak je dostatočne silný, takmer vždy je schopný vyrovnať sa s týmito úlohami, čo je dôvod, prečo je dôležité udržiavať ho na vhodnej úrovni, a prípadne zvýšiť jeho účinnosť. Tu pomôžu prirodzené posilňujúce metódy, ktoré môžu byť úspešne použité aj pri prevencii.
Posilnenie imunity: varovné príznaky
Všeobecne platí, že to posilnenie imunity nás napadne až vtedy, keď sa blíži čas sezónnych chorôb – či už hovoríme o alergii alebo len o prechladnutí – odolnosť organizmu by sa však mala priebežne podporovať. To znamená, že aj v prípade, ak ste bez príznakov ochorenia, mali by ste vykonať liečebnú kúru na posilnenie imunity, bez ohľadu na ročné obdobie, prípadne konzumovať také potraviny, ktoré posilňujú imunitu.
Dôrazne sa odporúča posilniť imunitu pri objavení nasledovných príznakov:
• únava
• poruchy spánku
• nepohodlie
•návrat infekčných chorôb (napr. opary, afty, nachladnutie, atď.).
• roztrieštené vlasy, nechty
• biely povlak jazyka
• tráviace ťažkosti.
Nezabudnite na zmenu životného štýlu
Celková slabosť imunitného systému je dôsledok sedavého životného štýlu a nezdravých stravovacích návykov. Ak rozprávame o metódach, posilňujúcich imunitu, tieto zlozvyky bude nutné určite zmeniť. Treba sa preto vyhnúť potravinám, bohatým na prídavné látky v nich – sem patria hotové jedlá a polotovary – biely cukor, rafinovaná biela múka, sýtené nápoje, a každý deň po dobu najmenej pol hodiny je potrebné aktívne sa pohybovať. Už týmto spravíte veľa pre úspech kúry na posilnenie imunity.
Vitamíny a minerály posilňujúce imunitu
Dôverujme darom prírody, posilňujúcimi imunitný systém, používajme ich namiesto umelo vyrobených vitamínov, plných vyntetických prísad. Zvyčajne sa nedokážu správne absorbovať, ich využitie nie je dokonalé. Zamyslime sa, aké sú najdôležitejšie vitamíny pri posilnení imunity a kde ich môžeme nájsť.
• Vitamín C: najznámejší a najčastejšie konzumovaný posilňovač imunity. Veľké množstvo vitamínu C je obsiahnuté v jahodách, citrusových plodoch, kivi, špenáte, brokolici, gaštanoch, petržlene, pšeničnej tráve, jačmennej tráve, ananáse, reďkovke, rajčinách, čerešniach a šípkach.
• Vitamín D: je nielen veľký posilňovač imunity, ale bez neho ani naše kosti neostanú zdravé. Vitamín D možno nájsť v mliečnych výrobkoch, v mnohých druhoch rýb, vo vajciach, zelenej listovej zelenine. K tomu, aby sa ich účinok na posilnenie imunity naplno vyvinul, potrebujeme ešte aj dávku slnečného svetla. Je pravda, že v zime je to ťažké, ale ak nie sme príliš zimomraví, keď slniečko vyjde, nič nám v tom nebráni. Keď sa objaví, nezakryte si tvár, a zbavte sa aj rukavíc aspoň na 15 – 20 minút.
• Vitamín A: vďaka jeho antioxidačnému účinku je tiež dôležitý posilňovač imunity. Nájdeme ho v marhuliach, mangu, paprike, rajčinách,, mrkve, pečeni, vajciach a mnohých ďalších lahôdkach. Okrem toho aj v púpave.
• Vitamín B: nielenže posilňuje imunitný systém, ale chráni a skrášľuje aj naše vlasy, našu pokožku a nechty. Bohatý obsah vitamínov skupiny B nájdeme v pivných kvasniciach, hnedej ryži, strukovinách, sóji, orechoch, banánoch a rybách.
• Vitamín E: okrem prirodzenej schopnosti posilniť imunitu zlepšuje krvný obeh, nachádza sa hlavne v rastlinných olejoch. Výborným zdrojom vitamínu E je extra panenský olivový olej, ľanový olej alebo slnečnicový olej. Olejnaté semená – tekvicové, slnečnicové, atď. – samozrejme môžete konzumovať aj v „celku“. Ani v nich nie je núdza o vitamín E.
• Selén: vďaka antioxidačným účinkom má vynikajúce vlastnosti posilňujúce imunitu. Kde ich môžeme nájsť: ryby, zemiaky, obilie, para orechy, atď.
• Zinok: nielen posilňuje imunitný systém, ale chráni aj naše kosti, svaly, kĺby a zdravie pokožky. Môžeme ich objaviť v morských rybách, červenom mäse, vajciach, aj v pancierovitých živočíchoch (napr. v krabovi), v strukovinách a syroch.
Niekoľko dobrých posilňovačov imunity
Hoci správne fungovanie imunity je založené na správnej výžive, niekoľkými malými zmenami, charakteristickými pre náš životný štýl, tiež môžeme prispieť k nášmu zdraviu.
Tu je niekoľko dobrých rád pre posilnenie imunity:
• nikdy nechoďte von s mokrými vlasmi z bytu počas chladnejších ročných období;
• nestojte stále v prievane;
• chráňte zdravie hrdla, počas chladnejších dní noste šál či šatku;
• často si umývajte ruky, nie je to len „povinné“ len pri príchode domov. Pravidelne si čistite ruky pri práci, umývanie rúk sa odporúča, najmä ak máte kontakt s cudzími ľuďmi (napr podanie ruky),
• vyhnite sa zbytočným chemikáliám, užívaniu antibiotík;
• nekonzumujte alebo výrazne znížte spotrebu alkoholu a tabaku;
• dodržiavajte dostatočné množstvo spánku a oddychu;
• jedzte pomaly, ticho;
• vyhýbajte sa záťažovým situáciám a napätiu.
Bylinné čaje, uvoľňujúce stres a posilňujúce imunitu
Stres, najmä ak žijete dlho, je jedným z „najefektívnejších“ oslabujúcich faktorov imunitného systému. Bohužiaľ, dôvody sa často nedajú vykoreniť z jedného dňa na druhý, ale bylinné čaje, posilňujúce imunitu vám môžu pomôcť vyriešiť napätie, a zároveň posilniť váš organizmus a prispieť k obmedzeniu a odstráneniu príznakov napätia.
- Echinacea: je nielen skvelý imunitný posilňovač, ale má tiež účinnú antivírusové vlastnosti.
- Šípky: obsahujú vitamín C s antioxidačnými účinkami.
- Púpava: má vysoký obsah vitamínu A, uplatňujú sa aj v náleve / čaji.
- Kurkuma: účinne posilňuje správne fungovanie imunitného systému.
- Sibírsky ženšen: je tiež silný imunitný stimulant, jeho energizujúce účinky sú citeľné takmer okamžite.
- Mačací pazúr: posilňuje naše telo svojimi protizápalovými a antivírusovými vlastnosťami.
Tieto čaje na posilnenie imunity, v súlade s pokynmi na užívanie užívajte pravidelne.
Detoxikujte
V našom organizme nahromadené toxíny môžu výrazne oslabiť náš imunitný systém. Toto obzvlášť platí najmä o nánosoch toxínov v hrubom čreve, lebo bránia vstrebávaniu živín a prispievajú k rozmnožovaniu a premnoženiu škodlivých črevných baktérií a iných mikroorganizmov. Preto je veľkým posilňovačom imunity detoxikácia a očista čreva, ktoré dokážu obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry. Toto je dôležité preto, že stav črevnej flóry bezprostredne ovplyvňuje výkon imunitného systému.
Vedeli ste, že?
Alkalizácia a užívanie probiotík významne prispieva k zlepšeniu fungovania nášho imunitného systému.
Referencie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2906676/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373990
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19263912
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3723386/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24499072
http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3685767/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3166406/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10714244
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2906676/
https://health.clevelandclinic.org/2016/01/3-vitamins-best-boosting-immunity/