Akné sa môžu objaviť v ktoromkoľvek veku, ale najčastejšie znepríjemňujú život dospievajúcej mládeži. Mnohí sa utiekajú v nádeji rýchlej pomoci ku chemickým kozmetickým prípravkom, zabúdajúc na to, že existuje mnoho prirodzených spôsobov na riešenie tohto problému.
Príčinou vzniku „tradičných“ akné je upchatie mazových žliaz. Ak do nich preniknú škodlivé baktérie – napríklad preto, že ich vytláčate nie práve čistými rukami – pupienky sa zapália. Toto sťažuje ich liečbu, preto je v tomto prípade najdôležitejšie eliminovať tento zápalový stav. Našťastie proti akné existuje mnoho prirodzených metód, čo znamená, že nie je nevyhnutne nutné používať kozmetiku, ktorá obsahuje chemické látky.
Zlaté pravidlá proti akné
Ak sa vám objavia na vašej pokožke akné, je najdôležitejšie, aby sa zabránilo ich dráždeniu a je vylúčené, aby ste ich vytláčali. Fyzické podráždenie môže tiež spôsobiť rovnako mobilizovanie tkaniva, čo sťažuje proces hojenia. Nezabudnite si vždy umyť ruky pred začatím liečby proti akné, inak sa do nich dostane ešte viac škodlivých baktérií, čím zvyšujete riziko zapálenia. Vzhľadom na uvedené, pri akné dodržte nasledujúce zlaté pravidlá:
- Dotýkajte sa akné len čistými rukami a výlučne kvôli liečbe.
- Akné nevytláčajte
- Znížte zápal, dezinfikujte zapálené plochy
- V záujme prevencie si pravidelne odstráňte peelingom odumreté kožné bunky, ktoré upchávajú mazové žľazy.
Prirodzené riešenie
- Zázvor: v zázvore sa nachádza shaogal a gingerol, oba pôsobia efektívne protizápalovo a antioxidačne. Proti akné použite zázvorový čaj na zmývanie. Upokojuje pokožku, urýchľuje proces hojenia, prispieva k eliminácii akné.
- Zelený íl: má extrémne silný antibakteriálny účinok, úspešne upokojuje zápal, je vynikajúci na akné. Vzhľadom k tomu, že reguluje produkciu mazu, zabraňuje opätovnému vzniku akné. Má výborné exfoliačné a savé účinky, priťahuje v póroch uložené lepkavé nečistoty. Zelený íl sa odporúča najmä pre mastnú a zapálenú pokožku.
- Aloe vera: jej obrovské schopnosti ochrany pokožky môžeme zúročiť počas ošetrenia akné. Aloe vera je účinný protizápalový, antifungálny, antibakteriálny prostriedok, odstraňuje podráždenie kože a nadmernú tvorbu mazu. Hydratuje a napína pokožku, znižuje bolesť, stimuluje regeneráciu kožného tkaniva.
- Žihľava: parou čerstvo uvareného čaju zo žihľavových listov môžete zlepšiť hojenie akné. Účinok proti akné možno zlepšiť, ak po naparovaní uvaríte nový odvar (môže byť zo sušenej žihľavy) a potom do neho namočíte vatový tampón a zľahka priložíte na podráždenú pokožku.
- Fialky: pripravte z listov odvar, ktorý môžete použiť proti akné. Dezinfikuje, zmierňuje zápaly, upokojuje pokožku. Fialky môžu byť úspešne použité popri akné aj na liečbu ekzémov a lupienky.
- Púpava: má antiseptické a antibakteriálne vlastnosti, aj preto môže byť naším spojencom v boji proti akné. Zabráňuje zápalom ucha, jej pomocou sa zápaly rýchlejšie pominú.
- Olej z hroznových jadier: je bohatý na antioxidanty, má antimikrobiálne účinky, olej z hroznových jadier je veľmi efektívny v boji proti akné. Obsahuje kyselinu linolovú, ktorá pomáha pri liečbe zapálených akné. Ďalšou výhodou je, že podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, takže koža sa stáva pevná a čistí upchaté póry. Neľakajte sa oleja z hroznových jadier, ľahko sa vstrebáva bez stopy, zatiaľ čo výrazne hydratuje suchú pokožku, obmedzuje tvorbu kožného mazu.
- Esenciálny olej z levandule upokojuje zapálenú pokožku, vďaka antibakteriálnym vlastnostiam stojí za to ho vyskúšať na zapálené pupienky. Reguluje produkciu mazu, a hrá dôležitú úlohu pri vyčistení pórov. Okrem toho, esenciálny olej z levandule lieči psoriázu a ekzém.
- Tea Tree olej: spomedzi odporúčaných prírodných extraktov proti akné je jedným z najefektívnejších práve tea tree olej. Dôkladne dezinfikuje, ničí baktérie, a výsledkom je rýchlejšie zbavenie sa zapálených akné.
Vedeli ste, že?
Ak predsa chcete použiť proti akné kozmetiku, vyberte si taký produkt, ktorý obsahuje aktívne uhlie. Aktívne uhlie totiž pohlcuje toxíny v pokožke.
Referencie:
http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/ginger
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740760/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931201/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4257953/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92761/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4132408/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931201/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25597924