Rastlina aloe vera | Užitočná na vnútorné aj vonkajšie použitie

Existuje približne  350 druhov rastlín aloe, ale len Aloe Barbadensis Miller – Aloe vera – obsahuje  pre ľudský organizmus skutočne nepostrádateľné výživné látky. Vďaka nim sa aloe vera používa vnútorne aj navonok a prispieva k udržaniu a zachovaniu nášho zdravia.


Aloe vera pochádza z Afriky, preferuje teplé, suché prostredie a prispôsobuje sa takmer ku všetkým pôdnym typom. Zvyčajne narastá do výšky  jedného metra a prináša 12-30 kvetov tvaru kopije. Najčastejšie sa predáva vo forme  šťavy alebo želé,  prípravok Aloe vera je najúčinnejší vtedy, keď obsahuje čo najviac častí listov rastliny.

 

Hojenie rán a detoxikačné látky

Želé, jeho priesvitná konzistencia je  bohatá na komplexné cukry, mukopolysacharidy, ktoré  zlepšujú imunitný systém, znižujú zápal a podporujú hojenie rán. Vonkajšie zelené listy obsahujú  antrachinóny, ako napríklad A – aulin a B-aulint. Oba sú skvelý  detoxikant, a zároveň sú aj mierne preháňadlo, B aulin je zodpovedný za horkú príchuť. Aloe vera je bohaté na vitamíny A, C, E a vitamín B, je možné nájsť ňom aj väčšie  množstvo železa, medi, vápnika, horčíka, zinku, chrómu, draslíka, sodíka, mangánu, selénu, fosforu a germánia. Okrem toho obsahuje ešte aj monosacharidy –   manózu, glukózu – esenciálne a neesenciálne aminokyseliny, mastné kyseliny, rastlinné steroly, rastlinné hormóny – cholín, inozitol –  enzýmy, saponíny, lecitíny, a môže tiež obsahovať lignín.

Účinky Aloe vera pri  používaní vnútorne

• Má detoxikačné účinky, podporuje funkciu obličiek a pečene, podporuje vylučovanie toxínov a posilňuje črevnú flóru. Aloe vera  tým prispieva k správnemu vstrebávaniu živín do organizmu.

• Je efektívne preháňadlo, stupňuje  pohyb čriev, reguluj funkciu čriev, umožňuje dôkladné odstránenie odpadových produktov.

Chráni  tráviaci systém, aktívne zložky sa prisajú  na črevnú stenu,  vytvoria ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje ukladaniu škodlivých látok. Aloe vera redukuje pálenie záhy a zabraňuje zápche, vedľajším účinkom užívania liekov.

Posilňuje imunitný systém, aloe vera obsahuje protizápalová látku zvanú Acemannan, ktorá je ako imunostimulačné  antivirotikum a stupňuje tvorbu bielych krviniek. Je obzvlášť účinné pri rakovine hrubého čreva, rakovine prostaty, rakovine vaječníkov a rakovine pľúc, rakovine mozgu.

• Využíva sa ako doplnok liečby pri chemoterapii, užívanie Aloe vera znižuje vedľajšie účinky,eliminuje  predovšetkým nevoľnosť a vypadávanie vlasov.

Účinné aj v kozmetike

• Nakoľko má analgetické a protizápalové účinky, aloe vera prináša úľavu pri  zápaloch pokožky (napr. ekzéme). Účinok aloe vera blokuje pôsobenie neurotransmiterov, a preto sa do mozgu nedostáva pocit bolesti pri poškodení pokožky.

• Vďaka antibakteriálnym účinkom lieči dermatitídu, spôsobenú baktériami.

• Vysoko účinne lieči ľahšie popáleniny,  aj poškodenie epitelu.  Vytvorí povlak na pokožke, ktorý ju chráni proti škodlivému  UV žiareniu.

Upokojuje pokožku, vďaka čomu   sa úspešne používa pri rôznych bodnutiach hmyzu, proti bolesti a páleniu od žihľavy.

• Stimuluje mikrocirkuláciu, čím  zlepšuje kvalitu pokožky, odďaľuje tvorbu vrások.

Hydratuje a dodáva vitamíny  pokožke.

• Zvyšuje regeneráciu poškodených kožných buniek, čím urýchľuje hojenie rán. Vhodné  je na liečenie modrín, pľuzgierov, povrchových  rezných rán.

Čo na to vedci?

Výsledky v  odbornom časopise Journal of Dermatologic Surgery and Oncology poukazujú na to, že užívanie Aloe vera skracuje  dobu hojenia rán. Výskumníci Acne Research Institute odstránenili z tváre 18 jednotlivcov pupienky, potom na jednu stranu tváre priložili tradičný obväz, na druhú stranu tváre obväz, ktorý obsahoval výťažok Aloe vera. Zistili, že miesta ošetrené  aloe vera zahojili rany o  72 hodín skôr.

Vedeli ste, že?

Je pravdepodobné, že  slovo aloe sa vyvinulo z arabského slova alloeh, čo  znamená horkú lesklú látku, zatiaľ čo vera je po latinsky pravá. Dokonca aj starí Egypťania ju používali, ako vyplýva z jedného dokumentu, zachovaného z roku 1500 pred n.l., v ktorom píšu o aloe vera, použitom na lekárske a kozmetické účely.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email