Liečba dospievajúcej pokožky posiatej akné nie je ani zďaleka jednoduchá. Ich vznik je podmienený aj používaním nesprávnych prípravkov v období puberty. V obchodoch totiž nájdeme výrobky, ktoré tieto príznaky iba naoko zmierňujú a nie odstraňujú. Tu však urobí dobrú službu zázvor, odborne nazývaný ďumbier lekársky, ktorý vo väčšine prípadoch účinne s akné zabojuje.
V období puberty sa vznik akné zväčša pripisuje, aj keď nie vo všetkých prípadoch, hormónom. Hoci aj v období menopauzy sa dejú v organizme žien rôzne hormonálne zmeny, ktorým sa pripisuje vznik akné a vriedkov, v zásade však možno skonštatovať, že príčiny vzniku kožných nerovnomerností u staršej generácie sú spôsobené aj nesprávnou životosprávou, stresom, škodlivými vplyvmi okolia a aj neadekvátnou osobnou hygienou.
Ako vzniká akné?
- Z nejakého dôvodu sa v pokožke stupňuje produkcia mazových žliaz, ich prehnaná tvorba spôsobuje upchávanie vlasových folikulov. Vznikajú tak komedómy, ktoré však, aj napriek mylnej verejnej mienke, nie sú dôkazom zanedbanej osobnej hygieny. Ich čierne zafarbenie súvisí so zložkou nachádzajúcou sa v mazových žlazách, a to keratínom, ktorý pôsobením vzduchu oxiduje, t.j. zafarbuje sa.
- Varovným znamením je, keď sa na rôznych častiach tváre začnú objavovať svetlejšie plochy. Zvyčajne zaznamenáme ich výskyt v okolí nosa alebo brady. S istotou odkazujú na nečistoty a odumreté a zrohovatené bunky, dôsledkom čoho sa nadbytočný maz vyprodukovaný v mazových žlazách nedokáže dostať cez vlasové folikuly.
- Komedóm nazývaný aj „predsieňou“ akné, sa môže po čase, ľudovo povedané, zapáliť, ak sa proti nemu nebojuje.
- V upchatých vlasových folikulách sa spustí produkcia hnisu, objavia sa začervenané až hnisavé akné a uhry.
- Vznik akné sa stupňuje, niekedy môže prerásť – v dôsledku nadprodukcie v uzatvorenej dutine vlasového vačku – aj do tzv. cýst a uzlov. Keďže ide o vážnejšiu formu kožných porúch, je treba vyhľadať odbornú pomoc (lekára, kozmetičku).
- Posledné štádium tohto úseku je liečba. V tejto fáze je najdôležitejšie, aby sme k našej pokožke pristupovali obzvlášť opatrne. Ak akné „liečime“ neustálym dotýkaním sa ich, škriabaním alebo nevhodnými prípravkami, môže sa stať, že Vám po nich zostanú na tvári nepekné fľaky alebo jazvy.
Prevencia a liečba
Keďže k vzniku akné neodškriepiteľne prispieva nesprávna životospráva, predovšetkým pravidelný príjem mastných a ťažkých jedál, preto by sme mali tieto z nášho jedálnička jednoznačne vylúčiť. V menšej miere môže byť príčinou vzniku aknóznej pleti aj stres. Pokiaľ sa boríme s alergickými reakciami alebo hormonálnymi poruchami, návštevu odborníka by sme určite nemali odkladať!
- Tvár si neumývajte vodou z vodovodu, minimálne dvakrát denne používajte čistiace pleťové tonikum.
- Každý večer pred spaním je dôležité dôkladne sa odlíčiť.
- Týždenne dva-trikrát použite peeling, čím ostránite odumreté čiastočky kože a predídete tak jej zápalovým procesom.
- Ak ste zástancami prírodnej liečby, na čistenie tváre po jej odlíčení použite odvar zo zázvoru. V hrnčeku vody nechajte zovrieť 5-6 kúskov čerstvého zázvoru po dobu približne 10 minút. Zázvor nie je účinný len ako prostriedok na čistenie pleti, pomáha zmierňovať aj zápalové procesy, dokáže ničiť vírusy, baktérie a hubové ochorenia.
Čo na to odborníci ?
Výskumy organizácií National Fiundation a National Institutes of Health dokázali, že flavonoidy obsiahnuté v zázvore – luteolín a metosileutín – sú schopné zablokovať v organizme procesy vedúce k zápalom. Podobné výsledky výskumov priniesli aj vedci z Univesity of Maryland Medical Centre. Tieto boli prezentované aj v odbornom časopise Focus on Alternative and Complementary Therapies, kde sa jednoznačne poukazuje na antioxidanty a výživné látky obsiahnuté v zázvore – shaogal, gingerol – prostredníctvom ktorých zázvor zjavne vyhráva v boji proti akné a psoriáze.