Príčiny vzniku vlasových lupín | Zbavte sa ich

Dá sa povedať, že neexistuje človek, ktorému na kratšiu či dlhšiu dobu nespôsobili v živote nepríjemnosti vlasové lupiny. V takomto prípade neustále svrbí pokožka hlavy, nehovoriac o tom, ako nepríjemne sa človek cíti, keď sa mu pri korienkoch vlasov objavia malé biele kúsočky kože, ktoré spadnú na tmavé oblečenie.  K tomu, aby sme toto vedeli riešiť, musíme najprv zistiť príčiny vzniku vlasových lupín.


Lupiny sú z vlasov uvoľnené, poškodené alebo choré vrchné časti pokožky, a hoci často nie je ľahké sa zbaviť týchto lupín, našťastie len veľmi zriedka spôsobujú vážne problémy. Často lupiny spájajú s nedostatočnou osobnou hygienou, hoci toto je  najzriedkavejšia príčina ich vzniku: zvyčajne neexistuje žiadny súvis medzi pravidelnou hygienou a vznikom lupín.

Príčiny vzniku lupín

Samotné lupiny, ktoré sú výsledkom procesu, vznikajú stále rovnako, ale zďaleka nie sú príčiny vzniku rovnaké. Od zistenia príčiny záleží, ako môžeme proti nim bojovať. Pozrime sa, aké sú najčastejšie príčiny.

  • Suchá pokožka hlavy: pre zimné obdobie je typický vznik lupín, pretože vstupujeme často z chladného ovzdušia do teplej – často až prehriatej –  miestnosti. Práve toto je príčinou vzniku lupín, náhle teplotné zmeny totiž vysušujú pokožku hlavy, situácia sa ešte zhoršuje nosením čiapok a klobúkov. V tomto prípade začína pokožka hlavy svrbieť, z vlasov sa odlupujú  kúsky pokožky, zvyčajne suchšie, menšie, trochu olejovitej konzistencie, sú iné ako z iných príčin vzniknuté lupiny. Tento proces sprevádza obyčajne suchá pokožka, ktorá sa vyskytuje najmä na nohách a ramenách.
  • Seboroická dermatitída: príčinou vzniku lupín môže byť zvýšená tvorba kožného mazu na hlave, jej charakteristickým znakom je podráždená pokožka, ktorá sa olejovito leskne. Odlupujúce sa  ​​- najčastejšie vplyvom škriabania – lupiny majú bielo-žltú farbu. Toto kožné ochorenie zvyčajne postihuje pokožku hlavy, ale v mnohých prípadoch sa môžu objaviť aj ďalšie postihnuté oblasti bohaté na mazové žľazy, ako je nos, miesto za ušami a pod obočím, v podpazuší alebo na hrudníku.
  • Psoriáza: pod vplyvom choroby sa odumreté bunky hromadia na jednom mieste a tvoria striebristé šupiny. Aj keď psoriáza sa najčastejšie vyskytuje na kolenách, lakťoch a trupe, môže sa objaviť aj na pokožke hlavy. Zriedkavo sa odrazí na hlave, aj preto ju chybne diagnostikujú ako seboroickú dermatitídu. Možno sú príčinou vzniku  lupiny, ale tie sa vyskytujú len zriedka.
  • Ekzém: nakoľko sa môže šíriť po celom tele, objavuje sa aj na pokožke hlavy. V tomto prípade príčinou vzniku lupín môže byť aj ekzém https://vitalitas-magazin.sk/dermatologia/priciny-ekzemu.
  • Kontaktná dermatitída: je znakom citlivosti na prípravky starostlivosti o vlasy, alebo sú to príznaky alergie. Dôležité je včas prísť na to, aký produkt je príčinou problémov, inak čím častejšie ho používame, tým viac sa situácia zhoršuje. Pokožka hlavy bude svrbieť a lupiny sa budú tvoriť tak dlho, kým sa dostáva do styku s iritačným produktom.

Ak je vinníkom huba

Malassezia globosa je huba patriaca do rodiny kvasinkovitých. Vyskytuje sa na pokožke hláv väčšinou dospelých bez toho, aby došlo k akýmkoľvek konkrétnym problémom. Ak sa z akéhokoľvek dôvodu zvyšuje produkcia mazu, huby sa množia a objavia sa lupiny, spojené so svrbením. Príčinou vzniku lupín je dôvod, že kým huba rozloží maz,  urýchli aj odlúpnutie kožných buniek.

Rizikové faktory

Okrem kožných ochorení, existujú aj ďalšie rizikové faktory, ktorých prítomnosť zvyšuje pravdepodobnosť výskytu lupín. Najobvyklejšie príčiny vzniku lupín:

  • Vek: pokiaľ dôjde ku vzniku lupín už v mladom veku, tým väčšia je pravdepodobnosť, že nás budú sprevádzať aj v dospelosti.
  • Pohlavie: Podľa prieskumu sú muži náchylnejší na tvorbu lupín, preto ich vznik spájajú s mužskými hormónmi. Tieto mazové žľazy u mužov sú väčšie ako žien, a toto pravdepodobne prispieva k stupňovaniu tvorby lupín.
  • Mastná vlasová pokožka: huba Malassezia furfur sa živí tukom, nachádzajúcim sa na pokožke hlavy. V prípade, že mastná pleť je náchylná na mastenie, zvyšuje sa aj riziko vzniku lupín.
  • Nesprávna výživa: v zinku, vitamínoch skupiny B, na prospešné mastné kyseliny chudobná strava prispieva k vysychaniu pokožky a jej stenčeniu. Vzhľadom na to, že kožné bunky nemajú dostatok živín, vo veľkom množstve odumierajú, čo môže takisto viesť k tvorbe lupín.
  • Choroby: je vysoká pravdepodobnosť toho, že konkrétne neurologické – napr. Parkinsonova choroba, a psychické problémy – stres, depresie zvyšujú šance na tvorbu lupín. Takisto je častá tvorba lupín po infarkte myokardu a cievnej mozgovej príhode, ako aj v prípade ochorenia imunitného systému.

Liečenie je nevyhnutné

Na liečenie lupín je k dispozícii široká škála prírodných prípravkov, ktoré možno ľahko pripraviť aj doma. Môžete použiť jablčný ocot, citrónovú šťavu, bazalku, žihľavu, dokonca aj žĺtky. Kým niektoré možno pripraviť ako čaj alebo aplikovať ich ako pleťovú vodu, z vajíčok pripravte zábal, votrite ho do vlasov a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť.

Čo na to vedci?

Účinok šampónu proti lupinám, obsahujúci pyritión zinočnatý (1%) a polytar (1%), študovali odborníci Grant Medival College. Po dobu štyroch týždňov liečili 954 pacientov  s  miernymi až závažnými stupňami lupín na hlave, bodovacím systémom na začiatku liečby, potom v druhý, vo štvrtý a v šiesty týždeň. Zistili, že vplyvom užívania šampónu sa výskyt lupín znížil, začervenanie a svrbenie sa tiež zmiernilo. Výsledok štúdie je dostupný v odbornom časopise  Indian Journal of Dermatology Venereology and Leprology

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email