Húsenica čínska – botanicky Cordyceps sinensis – je malá huba, jej názov pochádza z latinského „cord“ – šnúra a „ceps“ – hlava a poukazuje na špecifický tvar huby. Hoci ju západná medicína len nedávno začala používať, v Číne v r. 1760 p.n.l. opísali pozitívne účinky tejto húsenice čínskej. Čínski lekári ju odporúčali najmä na posilnenie predovšetkým imunitného systému, na oživenie tela a duše, zvýšenie fyzickej kondície, dokonca ju užívali ako afrodiziakum.
Cordyceps sa nadivoko vyskytuje len veľmi zriedkavo, zvyčajne rastie vo výške 5000 metrov nad morom, a jeho zber je pomerne náročná úloha: niet divu, že bol počas niekoľkých tisíc rokov výsadou cisárov a šľachticov, ktorí si mohli dovoliť oddávať sa jeho účinkom. V laboratórnych podmienkach sa húsenica čínska vyvinie za 4-5 dní, jej pestovanie je však zložité, čo sa odráža aj na cene tejto huby.
Zloženie húsenice čínskej
Mohlo by sa to zdať trochu pritiahnuté za vlasy, ale cordyceps má takmer všetky dôležité zložky, ktoré sú nevyhnutné pre naše telo. Obsahuje všetky esenciálne mastné kyseliny, obsahuje veľké množstvo mono-, di- a oligosacharidov, polysacharidov -kyselinu cordycepin, ktorá je terapeuticky účinná ako kľúčový prvok, beta-glukány a b- mannan. Môžeme v nej nájsť vo veľkom množstve vitamín E, K, B1, B2 a B12. Okrem toho sa v nej nachádzajú aj steríny, nukleotidy – nukleotidové analógové molekuly. V húsenici čínskej je množstvo proteínov, stopových prvkov a minerálov, je veľmi bohatá na minerálne látky: hlavné komponenty sú draslík, sodík, horčík, železo, mangán, zinok, selén, meď, hliník, kremík, nikel, stroncium, titán, chróm, gálium, vanád a zirkón.
Liečivé účinky Cordycepsu
Vďaka extrémnemu a širokému výberu zložiek cordycepsu je vhodný pri prevencii a liečbe mnohých ochorení. Účinne podporuje fungovanie imunitného systému, posilňuje a zvyšuje odolnosť voči chorobám. Je mierne diuretikum, pomáha telu zbaviť sa tekutín v tele a tým znižuje aj vysoký krvný tlak. Cordycepin húsenice čínskej má podobný účinok ako antibiotikum, je účinný najmä proti baktériám Clostridium perfringens a Costridium paraputricum: tieto anaeróbne baktérie spôsobujú rozvoj degeneratívnych ochorení. Účinné látky cordycepsu nie sú škodlivé pre baktérie Caterpillar a Lactobacillii, práve preto chránia aj integritu črevnej flóry. Cordyceps stimuluje funkciu pečene a obličiek, čím prispieva k odstráneniu nahromadených toxínov a odpadových látok z organizmu, je vynikajúci detoxikátor. Má vysoký obsah železa, pomocou ktorého odstraňuje abnormálne anémie, podporuje tvorbu červených krviniek, zvyšuje obsah kyslíka v krvi. Výsledkom je zrýchlený metabolizmus, rýchla regenerácia buniek: užívanie húsenice čínskej „zvonku“ môže spôsobiť významné zmeny: pokožka sa stane hladká a pružná, vlasy a nechty silné a lesklé. Zvýšený obsah kyslíka v krvi a komponenty húsenice čínskej prispievajú k prevencii rakovinových ochorení. Okrem toho je možné aplikovať túto hubu aj v prípade astmy, pretože je vynikajúci expektorant a antitusikum. Veľmi dlho panoval názor, že húsenica čínska je afrodiziakum, ale existujú dôkazy, že účinné zložky húsenice čínskej naozaj stimulujú produkciu pohlavných hormónov.
Cordyceps proti nervozite
Húsenica je jedným z najlepších prírodných antidepresív, na jednej strane ovláda množstvo hormónov, uvoľnených z nadobličiek, na druhej strane blokuje produkciu oxidázy – enzýmu, ktorý rozkladá serotonín, dopamín a norepinefrin. Dôrazne sa odporúča v prípade, že sa objavia príznaky depresie: nedostatok motivácie, neoprávnený strach, úzkosť alebo poruchy spánku. Vzhľadom k tomu, že húsenica čínska je vynikajúci regulátor spánku, môže pomôcť tieto poruchy spánku eliminovať. Chráni telieska obličiek – glomerulus – zabraňuje tvorbe glomerulosklerózy, ktorá je úzko spätá s výškou hladiny LDL (škodlivého) cholesterolu. Cordycepsin môže byť užitočný aj pre milovníkov športu: zvyšuje hladinu kyslíka, zlepšuje krvný obeh, posilňuje výkon svalového systému, reguluje činnosť srdca. Výsledkom je väčšia výdrž, rovnako ako eliminovanie športového vyčerpania, dýchavičnosti, slabosti, únavy. Húsenica čínska nemá vedľajšie účinky, ale ak sa neužíva v dostatočnom množstve, v zriedkavých prípadoch môže dôjsť k podráždeniu žalúdka.
Čo na to vedci?
Rad výskumníkov z Univerzity v Californii. skúmal za účasti dvadsiatich zdravých starších (vek 50-75 rokov) ľudí účinok extraktu z húsenice čínskej. Po absolvovaní fyzikálnych a laboratórnych testov im po dobu dvanástich týždňov podávali denne trikrát kapsule, obsahujúce placebo, alebo extrakt z húsenice čínskej. Na konci terapie zopakovali vyšetrenia, z ktorých vysvitlo, že pod vplyvom húsenice čínskej húsenice aj u starších ľudí došlo k zlepšeniu fyzických výkonov.
Vedeli ste, že?
Húsenica čínska je stimulant, zvyšuje fyzickú odolnosť a jej účinok prvýkrát spozorovali v roku 1993, odvtedy sa oficiálne začalo s jej výskumom. Príčinou toho bolo padnutie troch svetových rekordov v plávaní na 1500, 3000 a 10 000 m počas Národných plaveckých majstrovstiev žien v Pekingu. Športovci prešli testom na prítomnosť drog, bolo zistené, že konzumovali „iba“ húsenicu čínsku.