Zmena životného štýlu: ako začať?

Cítite sa zle, bývate často chorí, trpíte nadváhou? Pokiaľ Vaše ťažkosti nespôsobuje závažná organická porucha alebo infekcia, riešením môže byť zmena životného štýlu. Dokonca, aj v prípade choroby Vám zmena životného štýlu môže prispieť k zmierneniu príznakov.


Moderný životný štýl našich dní nám okrem iného prináša aj konzumáciu potravín bohatých na cukry, živočíšne tuky a potravinové prísady,  málo pohybu a časté stresy. Hoci náš organizmus dokáže týmto negatívnym vplyvom dosť dlho odolávať, po istom čase dochádza k jeho  poškodeniu. Následkom môže byť pretrvávajúca nevoľnosť, nespavosť, poruchy trávenia a priberanie na váhe, časté infekcie kvôli oslabeniu imunitného systému, respektíve vznik chorôb v dôsledku nahromadenia  jedovatých látok v organizme. Preto je zmena životného štýlu životne dôležitá, vedie k zmierneniu príznakov chorôb, alebo aj k ich odstráneniu, a pomáha predchádzať ochoreniam.

Zmena životného štýlu a detoxikácia

Prvým krokom zmeny životného štýlu je detoxikácia. Na detoxikáciu máme k dispozícii viacero kúr, avšak skôr ako sa rozhodneme pre niektorú z nich, zvážme, či budeme schopní dodržať jej pravidlá.  Zmeniť životný štýl iba na niekoľko dní nemá totiž zmysel.
Pokojne si môžeme vybrať menej drastické, a preto dlhšie trvajúce postupy, ktoré vo všeobecnosti prinášajú lepšie výsledky a organizmus zbytočne nezaťažujú. V období zmeny životného štýlu sú najlepšie 10 dňové detoxikačné kúry, ktoré nás bezo zvyšku zbavia jedov, čistia krv, a odstránia škodlivé usadeniny z hrubého čreva.  Jej priaznivé účinky pocítime okamžite, nakoľko sa nám náhle môže zlepšiť trávenie a látková výmena, a môže sa napraviť rovnováha črevnej flóry. Náprava rovnováhy črevnej flóry je obzvlášť dôležitá, nakoľko práve v hrubom čreve sa nachádza 70 %  buniek imunitného systému, takže črevná flóra bezprostredne ovplyvňuje fungovanie imunitného systému. Preto sa nápravou rovnováhy črevnej flóry a jej zachovaním zlepší aj obranyschopnosť organizmu a dokážeme viac odolávať rôznym chorobám. Ešte niečo: blahodarne pôsobiace črevné baktérie sa podieľajú na tvorbe mnohých enzýmov a vitamínov a zabraňujú premnoženiu škodlivých mikróbov. Ešte lepšie výsledky môžeme dosiahnuť, ak okrem detoxikácie sa postaráme aj o doplnenie probiotických baktérií, čo sa dá najľahšie dosiahnuť užívaním probiotík a prebiotík.  Zmenou životného štýlu začne lepšie fungovať aj náš tráviaci  a imunitný systém.

Zmeňme náš jedálniček

Spolu so započatím detoxikácie v rámci zmeny životného štýlu zmeňme aj jedálniček. Podľa možnosti sa vyhnime úplne alebo aspoň obmedzme na minimum spotrebu potravín, ktoré obsahujú tieto zložky:

●      biely cukor

●      živočíšne tuky

●      potravinové prísady

●      veľké množstvo uhľohydrátov,

potraviny,  obsahujúce veľké množstvo sacharidov, obzvlášť hotové tovary a polotovary (napr. konzervy, mäsové výrobky), a soľ používajme len s mierou. Namiesto týchto potravín v záujme úspešnej zmeny životného štýlu uprednostnime čo najviac jedlá, bohaté na vlákninu, ktoré podporujú detoxikáciu, očistu čreva, ako aj regeneráciu rovnováhy črevnej flóry ako sú

●      zelenina

●      ovocie

●      celozrnné obilniny.

Odporúča sa aj konzumácia mliečnych produktov, tu by sme mali uprednostňovať skôr nízkotučné varianty. Keď sa nám nejedná o odstránenie nejakého konkrétneho zdravotného problému, z liečivých rastlín by sme mali voliť radšej tie, ktoré posilňujú imunitu a zlepšujú trávenie.  Nezabúdajme okrem toho ani na alkalizáciu, ako aj na užívanie antioxidantov a nenasýtených mastných kyselín.
Dôležitým pravidlom zmeny životného štýlu je, aby sme denne vypili 2,5-3 litre čistej vody, ale myslime na to, že najmä zelenina a ovocie môžu obsahovať pomerne veľa tekutín, preto popri vhodnom spôsobe stravovania nevypime viac ako 3 litre. Držme sa pravidla viackrát a menej: t. j. jedzme aj 6-8 krát denne, jedlo dôkladne rozžujme – nezabúdajme, trávenie sa začína v ústach – a jedzme pomaly a pokojne, bez náhlenia. Správny postup je taký, že sa do zmeny životného štýlu zahrnie aj regulácia príjmu kalórií.  V závislosti od našej fyzickej aktivity spaľujeme na každé kilo 25-50 kalórií, keď chceme schudnúť, aby sme dosiahli svoju optimálnu hmotnosť, potrebujeme prijať približne 15 kalórií.

To znamená, že pre 70 kilogramového človeka sa pri regulovanom chudnutí odporúča prijať denne 1000-1100 kalórií, k čomu zmena životného štýlu poskytuje vynikajúcu príležitosť.

Tabuľka kalórií (1 gram)

●      bielkoviny 4 kcal

●      uhľohydráty 4 kcal

●      tuky 4 kcal

Pomer jednotlivých zložiek v našom jedálničku by mal pozostávať zo 45 % uhľohydrátov, 30 % tukov, a 25 % bielkovín.

Každý potrebuje trochu pohybu

A ani nie len tak trochu! Ideálne je, ak sa denne nepretržite pohybujeme aspoň 30 minút. Nemyslíme pritom na športový výkon, stačí intenzívna prechádzka, práca v záhrade, alebo hoci aj domáce práce. Dbajme však na to, aby sme sa nepreťažili, radšej zvyšujme zaťaženie postupne, veď zmena životného štýlu sa takto môže ujať natrvalo.

Vedeli ste?

Skvelým začiatkom úplnej zmeny životného štýlu môže byť meditenska diéta. Smelo s ňou začnite, určite sa nesklamete.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK326737/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11795/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3584303/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20205683

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3977406/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22508257

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email