Letná diéta: zdravo a fit

V horúčavách si nielen naša pokožka vyžaduje ľahší odev, ale horúčavami trpia aj naše vnútorné orgány. V letnom období sa preto oplatí zmeniť stravovacie návyky, myslime na to, že kvôli intenzívnemu poteniu potrebuje náš organizmus viac vody, vitamínov a minerálov.


V letných mesiacoch dávajú horúčavy, najmä spojené s vysokou vlhkosťou ovzdušia, organizmu poriadne zabrať. Obzvlášť starší ľudia, deti a ľudia bojujúci s nadváhou sa sťažujú v tomto období na zvýšenú únavu a bezdôvodnú slabosť. Časť príznakov možno pripísať na účet nesprávnej výžive, pretože nevhodne zvolený jedálniček oveľa viac zaťaží tráviaci trakt a pôsobí tak aj na celkový stav človeka. Našťastie existuje riešenie:  Dodržaním letnej diéty a niekoľkých jednoduchých stravovacích pravidiel sa môžeme stať – aspoň teda zo zdravotného hľadiska – bezstarostní a slobodní.

Jedzme viackrát menej – Žalúdok sa nám poďakuje

V zime potrebujeme prijať viac kalórií k tomu, aby sme sa prispôsobili chladnému počasiu. V lete je to presne naopak. Normálne fungovanie organizmu si vieme zabezpečiť ľahším jedlom a menším množstvom. To je dôvodom, že po konzumácii ťažkých jedál sa dostaví ospalosť, únava, žalúdočné problémy a zle sa cítime. Aby sme sa v lete určite dobre cítili vo svojej koži, predovšetkým sa zrieknime výdatných, príliš sýtych jedál. Jedzme radšej častejšie –  4-6 krát  denne – menšie porcie jedla. Takto si nezaťažujeme žalúdok a trávenie bude fungovať takmer neprestajne, ale ľahko. Náš organizmus ostane takto aktívny a bude ľahšie štiepiť sacharidy a tuky. Správne postupujeme, ak berúc do úvahy našu postavu a vek, znížime denný príjem kalórií o 200-300, a miesto mastných, vyprážaných jedál, respektíve jedál s dressingami, uprednostníme čerstvú, surovú, garovanú, alebo v rúre pečenú potravu. Ako súčasť letnej diéty používajme olivový olej, červené mäso nahraďme rybami, ktorých nenasýtené mastné kyseliny znižujú hladinu LDL cholesterolu, sú ľahšie stráviteľné a obsahujú menej kalórií.  Keď sa nevieme zriecť mäsa, v rámci letnej diéty si môžeme dopriať aj hydinu, jahňacinu alebo králičie mäso, ale dbajme o to, aby bola prílohou vždy zelenina, prípadne ryža.

Čerstvé syry namiesto nárezov

Vyhýbajme sa produktom z mäsa, obzvlášť nárezom, miesto nich sa do letnej diéty viac hodia čerstvé, nízkotučné a biele syry. Ani tieto však nekonzumujme s chlebom, ale radšej so sezonálnym ovocím, hroznom, jablkom, hruškou, žltým melónom. 500-600 gramov ovocia denne, úplne pokryje stratu (potením) vo vode rozpustných vitamínov, ako aj minerálov.

Zmrzlina nie je bubo!

Keď dodržiavame zásady letnej diéty a prijímame predovšetkým ľahké jedlá, v našom jedláničku sa môže nájsť miesto aj pre zmrzlinu. Dôležité však je, aby sme ju konzumovali nie v čase hlavného jedla, ale v období medzi hlavnými jedlami. A podľa chuti, keďže v pochúťkach bez smotanového základu, nie je ani významný nadbytok kalórií, navyše dodávajú pocit sýtosti, o tom ani nehovoriac, ako sú chutné a osviežujúce. Zo sladkostí sa vyvarujme najmä kvaseného a mastného cesta, krémových zákuskov a dezertov so šľahačkou. Od týchto sladkostí sa nielenže priberá, ale znamenajú aj ďalšiu záťaž pre organizmus.

Letná diéta a opaľovanie

Letná diéta prispieva nielen k zdraviu našich vnútorných orgánov, ale  nás ochráni  aj od škodlivých slnečných lúčov a pomáha opáliť sa rovnomerne, rýchlo a s trvalým účinkom. Jedálniček bohatý na mrkvu, špenát, marhule, čakanku, žltý melón, vodový melón, papriku, paradajky, broskyne a zelerovú stonku značne zvyšujú príjem vitamínu A, ktorý zvyšuje tvorbu melanínu v pokožke, ktorý pohlcuje slnečné UV-lúče a premieňa ich na neškodné teplo. Za normálnych okolností činí naša denná strata vody 2-2,5 litrov, ktorú je potrebné dopĺňať. Konzumovaná zelenina, ovocie obsahuje vodu tiež, ale v letnej horúčave je dôležité, aby sme si neustále hydratovali organizmus.

V našom receptári nájdete aj odporúčania čerstvého letného predjedla.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email