Zápcha. Bojujme proti nej zmenou životného štýlu.

Proti zápche sa ponúka viac riešení, z nich je pre organizmus najviac šetrné čistenie čreva podporované zmenou životného štýlu, ktoré môžeme uskutočniť aj bez pomoci zvonka. Potrebujeme na to pravidelný pohyb a vhodnú stravu
 


Keď počujeme chronická zápcha, vďaka reklamám nás napadne nejaké preháňadlo. Zápcha sa má liečiť liekmi iba v krajných prípadoch, keď je akútna,  na lieky proti zápche sa totiž ľahko privyká. A keď si organizmus privykne, za následok to má, že vyprázdnenie nastane len pomocou liekov, a aj k tomu treba stále zvyšovať dávkovanie. Môže sa stať, že miesto 1-2 liekov proti akútnej zápche užije chorý aj stonásobok, aj keď v takýchto prípadoch ide v prvom rade o nutkavo chudnutiachtivých ľudí. 

Zeleninou a ovocím proti zápche

Keď nemáme užiť preháňadlo, čo robiť proti zápche? Odpoveď je rovnaká, ako aj pri mnohých iných problémoch: zmena životného štýlu, priblížiť sa viac k zdravej výžive, bohatej na vlákniny, ako aj pravidelný, každodenný pohyb.  Treba však mať na zreteli, že ide o dlhodobejší proces, takže sa tieto rady nedajú využiť pri okamžitej akútnej zápche. Pokiaľ chceme urýchliť účinok zmeny jedálnička, vykonajme kvalitnú kúru na čistenie čreva, ktorá aj detoxikuje črevný systém, a pomáha napraviť črevnú flóru.  Pozrime sa teda, čo máme robiť proti zápche:

  • Podľa možnosti konzumujme pri každom jedle jednu dávku čerstvej alebo nad parou pripravenej zeleniny. Uprednostňujme špenát, cukkini, paradajky, papriku, brokolicu, zelenú fazuľku, artičoku, špargľu a baklažán. V týchto druhoch zelenín sa nachádza vláknina rozpustná vo vode, ktorá proti zápche pomôže.
  • Každý deň jedzme aspoň 2-3 stredne veľké kusy čerstvého ovocia. Najlepšie, keď prvé ovocie užijeme ráno nalačno, proti zápche sa odporúča najmä kivi, jablko, marhuľa, alebo slivka, v neolúpanom stave, pretože v šupke sa nachádza pektín, ktorý pomáha naštartovať správne fungovanie čriev, a tak sa dá dobre využiť proti zápche.
  • Na večeru si dajme nejakú zeleninovú alebo krémovú polievku.
  • Miesto pečiva z bielej múky používajme pečivo z celozrnnej múky, vaječné cestoviny vymeňme za špaldové cestoviny, dajme si častejšie hnedú ryžu natural, a tým sme už veľa urobili proti zápche.
  • Dvakrát týždenne jedzme strukoviny, nie častejšie, aby nespôsobili nadúvanie.
  • Pime nesýtenú vodu, liečivé čaje, alebo odvary, vyhýbajme sa alkoholickým nápojom.
  • Mastné a vyprážané jedlá nekonzumujme, alebo konzumujme iba zriedka a v malom množstve.
  • Zaraďme do jedálnička otruby, šupku z jadierok psýlia a semienka chia. Dobrú službu poskytne aj Aloe vera.

Pokiaľ je príčinou zápchy zúženie hrubého čreva alebo syndróm dráždivého čreva, tak sa vyvarujme požívania nasledovných jedál:

  • Zelenina: stonka zo zeleru, zelená fazuľka nelúpaná, fenikel.
  • Zelenina a ovocie obsahujúce malé semienka: hrozno, jahody, kivi, lesné ovocie, paradajky.
  • Obaly strukovín

Proti zápche veľa pomáha pravidelný pohyb, ktorý napomáha pohybu čriev nepostrádateľného pre vyprázdnenie.

Čo hovoria vedci?

Vedci z University of Iowa Carver College of Medicine vykonali výskum na štyridsiatich ľuďoch trpiacich zápchou. Výskum trval osem týždňov a počas neho sa skúmal účinok sušených sliviek a psýlia na zápchu.  Zistili, že sušená slivka je bezpečná a že v porovnaní so psýliom je účinnejšia pri miernej a stredne ťažkej zápche.  Podľa výskumníkov sa má sušená slivka v prípade zápchy užívať ako prvé liečebné opatrenie. Táto štúdia bola uverejnená v odbornom časopise Alimentary Pharmacology & Therapeutics.  

Vedeli ste?

Aj depresia môže spôsobiť vytvorenie zápchy, alebo zhoršenie jej príznakov.  Pritom liečenie stresu, a relaxácia môže byť účinným prostriedkom proti zápche.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email