U detí sa hovorí o zápche vtedy, keď medzi jednotlivými stolicami uplynie viac ako 72 hodín, stolica je tvrdá, a vyprázdni sa iba s veľkým úsilím. Bez ohľadu na to, čo zápchu spôsobuje, u detí sa radšej vyhýbajme medikamentóznym preháňadlám.
Deti v prvom roku života trpia iba zriedka zápchou, ktorá postihuje aj dospelých. Všeobecné je väčšie úsilie pri vyprázdnení, čo znamená, že dieťa nevie dať do súladu vyprázdnenie stolice a uvoľnenie zvierača. Pri odstránení pomôže, keď stimulujeme zvierač jemnou masážou. Dbajme však o to, aby sa mechanické pôsobenie nestalo pravidelným, aplikujme len vo výnimočných situáciách, keď je dieťa aspoň 3 dni bez stolice, inak si dojča ľahko zvykne na pomoc zvonka.
Čo môže spôsobiť zápchu u detí
- Keď dojča prechádza z tekutej stravy na kašovitú – ide o obdobie prikrmovania – býva zápcha zvyčajným javom. Dôvodom je, že žalúdok a črevný systém dojčaťa si pomaly privyká na tuhšiu stravu, preto môže mať prechodne spomalené trávenie.
- Často vzniká zápcha u detí s nástupom obdobia bez plienok. Následkom zmeny mnohé deti stratia pocit istoty, preto stolicu zadržiavajú. Vyprázdnenie sa stáva ťažkým, občas dokonca bolestivým, preto sa vytvára bludný kruh, veď sedenie na nočníku prináša zlé spomienky, vplyvom ktorých dieťa ešte viac potláča nutkanie na stolicu.
- Stáva sa, že sa zápcha zjaví spolu s horúčkovitými ochoreniami. Ide o normálny proces, pretože zvýšenie telesnej teploty spôsobí stratu tekutín, tak sa stáva stolica suchšou, a preto sa vyprázdňuje len ťažko a zdriedkavejšie.
Zmeňme výživu
V dojčenskom veku býva zápcha charakteristická pre deti na umelej výžive. Keď má dieťa zápchu, odporúča sa zvoliť umelú výživu s prebiotikami, okrem iného prebiotiká nahraditeľné pomocou rastlinnej vlákniny uľahčujú proces vyprázdnenia. Môžeme vyskúšať aj umelú výživu s vyšším obsahom tuku, tá môže tiež zmäkčovať stolicu.
Prírodné riešenia
Pokiaľ už dieťa prijíma tuhú potravu, pokúsme sa mu do jedálnička pridať čerstvú, surovú, na rastlinnú vlákninu bohatú zeleninu a ovocie a častejšie mu ponúkajme tekutiny. Nápojom nech je v prvom rade voda, alebo doma pripravená ovocná šťava, do ktorej dôkladne vyberme zložky, lebo mnohé ovocie, napr. citrusy – zadržiavajú stolicu. Stará , ale účinná metóda na zamedzenie zápchy je konzumácia niekoľkých sušených sliviek, ale k medikamentóznym preháňadlám sa utiekajme len v krajných prípadoch.
Dôležité je naučiť pravidelnosti
Vytvorme u nášho dieťaťa zvyk, aby vyprázdňovalo každý deň podľa možnosti v tom istom čase. Jeho trávenie si rýchlo zvykne na pravidelnosť, čím možno zabrániť vzniku zápchy. Dbajme o to, aby dieťa sedelo na WC správne a pohodlne. Môžeme mu dať pod nohy ako podložku stolček, a na sedadlo detskú záchodovú misu, aby sa cítilo v bezpečí. Je dôležité, aby sme si vybrali čas, keď sa nikam neponáhľame. Súrením dieťa iba stresujeme, ktoré preto nevie podať „výkon“ a preto zle realizované učenie pravidelnosti môže v konečnom dôsledku vyvolať zápchu.
Čo hovoria vedci?
Podľa výskumu výskumníkov z Universitá di Palermo, Divisione di Gastroenterologia Pediatrica publikovanom v odbornom časopise Panorama, oslie mlieko pomáha odstraňovať zápchu u detí. Prieskum sa vykonával u 68 v priemere štvormesačných detí, ktoré vyprázdňovali týždenne nanajvýš len trikrát. Takmer u každého z nich bola zápcha odstránená, a oslie mlieko nevyvolalo ani u jedného alergickú reakciu.