Vitamín C, teda kyselina askorbová, je vitamín rozpustný vo vode a citlivý na teplo a svetlo. Je nepostrádateľný pre vhodné fungovanie imunitného systému. Keďže ho ľudský organizmus nevie sám vytvárať, jeho doplnenie sa rieši zvonka, inak sa v dôsledku nedostatku vitamínu C podstatne zhorší obranyschopnosť organizmu, môžu sa objaviť infekty, zápaly, ale aj závažné poruchy.
Bez preháňania možno prehlásiť, že v početnej skupine vitamínov je to práve vitamín C, ktorý je najznámejší a najobľúbenejší. Nie náhodou, veď ho možno nájsť vo viacerých, mnohými ľuďmi obľúbených zeleninách a v ovocí, stačí pomyslieť na citrusy ( pomaranč, grapefruit alebo citrón.) Dôležitejšie však je, že vitamín C je jedným z najúčinnejším posilňovačom imunity, bez neho nedokáže imunitný systém pracovať na vyššie obrátky, vtedy môže mať aj jednoduché prechladnutie vážne následky. Vďaka svojmu významnému antioxidačnému účinku prispieva vitamín C k neutralizácii voľných radikálov, spôsobujúcich kardiovaskulárne ochorenia, rakovinu, zápaly ako aj starnutie buniek a tým aj kože.
Doplnenie príjmom zvonka
Existuje veľa rastlín a živočíchov, schopných syntetizovania vitamínu C z glukózy, ale ľudský organizmus toho schopný nie je. Priaznivé účinky vitamínu C si všimli už aj naši predkovia: samozrejme nepoznali presné biologické procesy, ale všimli si, že pravidelnou konzumáciou istých druhov zeleniny a ovocia sa môžu vyhnúť sezónnym ochoreniam. Dokonca, že sa vyhnú aj závažnejším chorobám. Moreplavci sa napríklad vystrojili na dlhšie cesty väčším množstvom kapusty, s vysokým obsahom vitamínu C, keď odchádzali z južných krajín, niesli si zásoby citrónov, zistili totiž, že ich pomocou sa môžu vyhnúť skorbutu. Maďarský vedec Albert Szent-Györgyi , nositeľ Nobelovej ceny, v roku 1928 identifikoval vitamín C v nadobličkách, ktorý pomenoval kyselina hexuronická, (neskôr dostala pomenovanie kyselina askorbová).
Citlivý vitamín
Hoci existuje viacero vitamínov, bez ktorýchh organizmus nedokáže primerane fungovať, svojou širokospektrálnosťou ich vitamín C prevyšuje, napr. aj tým, že posilňuje priaznivé účinky vitamínu B kyseliny listovej, vitamínu B12, B1, a vitamínu E. Vitamín C je rozpustný vo vode a v menšej miere aj v alkohole, preto je na jeho zužitkovanie potrebná voda. Keďže ho organizmus nedokáže sám vytvárať, ani uskladniť, preto je nutné každý deň doplniť jeho zásoby. Predávkovania sa nemusíme obávať, nadmerné množstvo sa vylúči močom. Dbajme o to, že vitamín C je citlivý na teplo a svetlo. Obsah vitamínu C mrazených, alebo prílišne prevarených potravín značne klesá. Problémom môže byť aj užívanie niektorých liekov, medzi nimi napr. aj antikoncepcie a aspirinu, znižuje vstrebávanie vitamínu C v tenkom čreve. Podobné účinky má fajčenie – podieľa sa na tom, že imunitný systém fajčiarov býva väčšinou oslabený. Aj preto sa oplatí zbaviť sa tejto neresti.
V čom sa nachádza vitamín C?
Dobrou správou je, že vitamín C nájdeme vo veľkom množstve v mnohých zeleninách a ovocí:
- Jablká
- Čučoriedky
- Brokolica
- Zemiaky
- Citrón
- Šípky
- Jahody
- Fenikel
- Gaštany
- Grapefruit
- Rakytník
- Kapusta
- Kivi
- Bobule maqui
- Pomaranč
- Paprika (štipľavá, červená, sladká)
- Paradajky
- Petržlen:
- Ríbezle
- Tekvica na pečenie
Načo slúži vitamín C?
Odpoveď je jak jednoduchá, tak zložitá: skoro na všetko. Zúčastňuje sa toľkých biologických procesov, že nedostatok vitamínu C spôsobuje vážne problémy organizmu, resp. fungovania jednotlivých orgánov.
- Aktivuje rozmnožovanie protilátok, posilňuje fagocyty, posilňuje obranyschopnosť imunitného systému.
- Má vynikajúce antioxidačné vlastnosti, viaže voľné radikály, spôsobujúce rakovinu, starnutie buniek, zápaly, srdcovo-cievne ochorenia.
- Zúčastňuje sa na produkcii kolagénu – jednoduchého proteínu
- Zúčastňuje sa syntézy interferónov– immunostimulátorov
- Zúčastňuje sa syntézy karnitínu – aminokyseliny potrebnej na vývin svalstva
- Zúčastňuje sa syntézy hormónov nadobličiek
- Aktívnu úlohu zohráva v produkcii energie
- Reguluje hladinu krištáľovej látky, histamínu -imunologickej odpovede, čím znižuje príznaky alergických reakcií
- Podnecuje štiepenie kyseliny tyrozínovej, fenolovej a pretvára ich na kyselinu fumarovú
- Vstupuje do biosyntézi so žlčovými kyselinami
- Napomáha syntéze kyseliny listovej, ktorej výsledkom je biologicky aktívna kyselina tetrahydrolistová
- Napomáha adekvátnemu vstrebávaniu železa, zinku, vápnika, horčíka, a iných minerálnych látok
- Znižuje absorpciu škodlivých minerálnych látok, niklu, olova, kadmia, selénu, vanádia.
- Znižuje škody spôsobené znečistením životného prostredia a fajčením
- Pomáha pri prevencii infektov a pri ich liečbe
- Znižuje hladinu krvného cukru a cholesterolu
Príznaky nedostatku vitamínu C
Nedostatok vitamínu C je zo začiatku celkom bezpríznakový, v prípade dospelých ľudí uplynú aj 3-12 mesiacov do objavenia sa prvých problémov. U postihnutého nastupuje krvácavosť, alebo sa mu pomalšie hoja rany, bezdôvodná strata váhy, objavia sa bolesti svalov a kĺbov. Závažný nedostatok vitamínu C sa môže objaviť aj u 6-18 mesačných detí, spôsobujúc skorbut, do rizikovej skupiny patria tie, ktoré sú živené pasterizovaným, alebo prevareným kravským mliekom (Barlow syndróm). Hoci mlieko obsahuje vitamín C, nie toľko ako materinské mlieko.
Čo hovoria vedci?
Iránski odborníci z Shahid Sadoughi University of Medical Sciences & Health Services sledovali účinok vitamínu C na zníženie hladiny krvného cukru a cholesterolu. Prieskumu sa zúčastnilo 84 pacientov, ktorým bolo podávaných šesť týždňov denne 500, respektíve 1000 mg vitamínu C. Zistila sa, že vyššia dávka vitamínu C znižuje hladinu krvného cukru a lipidov, tým pádom znižuje riziko komplikácií diabetu, najmä riziko vzniku cievnych ochorení. Štúdia bola uverejnená v odbornom časopise Indian journal of medical research.
Vedeli ste?
Albert Szent-Györgyi užíval až do svojej smrti vo veku 93 rokov každý deň 1000 mg vitamínu C. Keď bol chorý, zvýšil dávku na 8000 mg.