Liečivá huba: prirodzené riešenie na zdravotné problémy

Existuje viac ako 300 druhov liečivej  huby, ale  len niekoľko tuctov z nich  obsahuje primerané množstvo prospešných zložiek. Umelo a ekologicky vypestované  druhy liečivej huby majú okrem liečivých účinkov aj  vysokú výživovú hodnotu, ktorá prispieva ku zdraviu nášho organizmu.


Plodmi jesene  nazývané liečivé huby oplývajú vynikajúcimi účinkami chrániacimi zdravie, uznanými v medicíne už  tisíce rokov. Huby sú vysoko vážené, pretože na rozdiel od ostatných rastlín nemajú ani koreň ani listy, ba ani kvety. Prvý dokument, ktorý sa konkrétne týka  húb, bol nájdený v púšti Sahara,  má zhruba 7000-9000 rokov, ale podľa vedcov  niektoré liečivé huby konzumovali ľudia pre halucinogénne účinky už v paleolite.

Najvýznamnejšie liečivé huby, ich zložky a účinky

Agaricus blazei murril

Po tisíce rokov známa ako jedna z najčastejšie používaných liečivých húb. Má vysoký obsah horčíka, draslíka, vitamínov skupiny B, vitamín E a vitamín D, všetkých esenciálnych aminokyselín, polysacharidov, beta-glukánov – s protirakovinovým účinkom – a rôznych fosfolipidov a steroidov. Stimuluje imunitný systém, a tak varuje proti infekčným chorobám,  má vysoko protizápalové účinky. Denná spotreba liečivých húb podporuje rast NK buniek / prirodzených zabjačov /, a vďaka vysokému obsahu superoxiddismutázy má silné antioxidačné účinky, čím sa znižuje riziko vzniku rakoviny, a uľahčuje sa  liečba nádorov. Chráni pečeň, takže liečivé huby sú vhodné aj na  liečbu hepatitídy, zároveň  podporujú prirodzené detoxikačné procesy v tele.

Coprinus comatus (Hnojník obyčajný)

Túto  liečivú hubu  možno ľahko nájsť v prírode, rastie väčšinou na lúke. Obsahuje vitamíny B, D a E- a vitamín C, je bohatá  na minerálne látky, ako je napríklad vanád, draslík, vápnik, železo, meď, zinok a aminokyseliny. Vanád  prispieva k liečbe cukrovky, podporuje správne trávenie, zatiaľ čo je prospešný, lebo  podporuje funkcie pečene, zvyšuje detoxikáciu organizmu. Hnojník obyčajný je vynikajúci pri zápche, hemoroidoch, gastrointestinálnych infekciách a na liečbu stresu.

Cordyceps sinensis (Húsenica čínska)

Tibetská liečivá huba rastie  v horách vo výške 5000 metrov nad morom. Zriedka sa dá nájsť pod holým nebom, ale našťastie sa veľmi ľahko dá  pestovať. Vďaka svojim zložkám je jednou z  najúčinnejších liečivých húb posilňujúcich imunitu, s antivírusovými účinkami, chráni DNA a bráni rozmnožovaniu patogénnych buniek,  a tým sa húsenica čínska vynikajúco hodí na  prevenciu a liečbu rakoviny.  Zvyšuje  hladinu HDL (dobrého) cholesterolu v krvi, takže sa odporúča vyslovene ľuďom so stravou s vysokým obsahom tukov. Zabraňuje vytvoreniu nánosov na  stenách ciev (kôrnateniu ciev), podporuje funkciu pečene, posilňuje funkciu obličiek. Viaže voľné radikály, zodpovedné za starnutie buniek, za vytvorenie vrások, za  zápalové a cievne  ochorenia, za vznik rakoviny. Stimuluje produkciu  adenosintrifosfátu, čím dochádza  k zlepšeniu funkcie svalov, posilňuje srdce, reguluje srdcový rytmus. Stimuluje syntézu testosterónu, čím  pomáha eliminovať depresie. Vďaka účinným látkam znižuje účinky infekčného zápalu, príznakov astmy a zápalu priedušiek.

Ganoderma lucidum (leskorka lesklá)

Tieto huby sú zaradené medzi päť najúčinnejších húb,  nie náhodou sa nazývajú čínskou hubou nesmrteľnosti. Liečivé vlastnosti má leskorka lesklá vďaka   polysacharidom a glykoproteínom, ktoré posilňujú imunitný systém, viažu  škodlivé voľné radikály, detoxikujú organizmus. Jej  konzumáciou  môžeme predísť problémom  s pečeňou, upraviť vysoký krvný tlak,  kardiovaskulárnym poruchám, vzniku alergie, ale takisto môžeme ňou účinne liečiť stavy po chemoterapii,  dýchacie ťažkosti, únavu a tiež rôzne otravy. V Ázii sa používa  proti všetkým formám rakoviny, jej  prospešné vlastnosti stupňuje ešte vitamín C.

Grifola frondosa  (Trsovnica lupeňovitá)

Legendárna liečivá huba,  oddávna často  používaná k celkovému zachovaniu zdravia. Znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje odbúravanie tukov a cukrov, a tým pomáha detoxikácii organizmu a chudnutiu. Podporuje účinné fungovanie pečene a žlče, urýchľuje hojenie hepatitídy, má silné protizápalové účinky.

Shiitake – húževnatec jedlý

V Číne a Japonsku už niekoľko storočí je používaný ako liečivá huba,  zvlášť na liečenie prechladnutia a chrípky, ale využívali ho aj  na odstránenie vysokého krvného tlaku a zníženie hladiny cukru v krvi, ba aj na posilnenie funkcie pečene.  Shiitake je jedným z najúčinnejších liečivých húb na posilnenie imunity, s protirakovinovými účinkami, má veľmi vysokú nutričnú hodnotu. Je bohatý na minerály a esenciálne aminokyseliny, dokonca aj  na vitamín B. Má nesmierne silný antimikrobiálny účinok, významná časť shiitake ničí vírusy, huby a baktérie, je účinný aj proti  infekcii Candida albicans, rovnako ako aj proti streptokoku, spôsobujúceho paradentózu. Konzumácia shiitake  zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol,  súčasne znižuje  hladinu škodlivého LDL cholesterolu a zvláčňuje  steny  ciev, robí ich pružnými a tak ich chráni proti ateroskleróze ( kôrnateniu) a iným srdcovo-cievnym ochoreniam. Možno ju použiť aj pri alkalizácii organizmu, liečivá huba shiitake podporuje trávenie,  pomáha zbaviť sa nahromadených toxínov. Jej komponenty slúžia ako potrava pre prospešné baktérie,  budujúce  črevnú flóru, čím prispievajú k ich rozmnožovaniu. Zo shiitake huby extrahovaný aktívny komponent Active Hexose Correlated Compound  – AHCC–  je najlepší prírodný liek proti ľudskému papilloma vírusu (HPV). Zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie, obzvlášť účinky rakoviny  hrubého čreva, rakoviny žalúdka a karcinómu pankreasu, podľa výskumu vedcov  Univerzity of  Arkansas môže byť táto liečivá huba účinná aj  pri rakovine prsníka a a  myelómu.


Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email