Rozmarín proti bolesti hlavy

Rozmarín má priaznivé vlastnosti, za ktoré vďačí esenciálnym olejom, a tieto sú zodpovedné aj za intenzívnu vôňu tejto bylinky. Je obľúbeným základom aromaterapií, využíva sa aj proti bolesti hlavy a črevných problémoch, dokonca aj pri detoxikácii. Je to všestranná bylinka, ktorá nesmie chýbať ani v jednej domácej lekárničke.


Mnoho  štúdií preukázalo, že aktívne zložky z rozmarínu sú schopné viazať voľné radikály, spomaľujú oxidáciu buniek. Odvar z tohto korenia zohráva dôležitú úlohu  predovšetkým pri čistení pečene a regulácii trávenia:  dobre sa hodí pri nadúvaní a črevných poruchách, takisto ako pri rýchlej pomoci   panvových svalových kŕčoch, závratoch alebo strate chuti do jedla.  Jeho účinnosť môže byť vystupňovaná  v prípade, že rozmarínový čaj sú doplnené púpavou a koreňom lopúcha. Svojou osobitou vôňou je populárnym základom  pre celý rad rôznych aromaterapií. Esenciálny olej má silné antibakteriálne a antiseptické účinky, pôsobí upokojujúco pri nachladnutí, tíši horúčku a kašeľ. Osviežuje telo i myseľ, povzbudzuje organizmus,  preto je jedným z najlepších energetických byliniek, uvoľňujúcich stres. Spolu s mätou a šalviou, s pridaním  vanilky, je považovaný za afrodiziakum. Rozmarín je bohatý na  triesloviny, vďaka ktorým účinne eliminuje hnačku, takisto sa odporúča pri silnom  menštruačnom krvácaní.

Máte bolesti hlavy? Pomôže rozmarín!

Vonkajšie použitie je obzvlášť preferované v  stredomorských krajinách. Pri bolestiach hlavy,  reumatických problémoch potrú  postihnutú oblasť čerstvými  rozmarínovými listami. Rozdrvené listy rozmarínu zmiešajú s  rastlinným olejom, takto získanú zmes zahrejú a potom použijú ako zábal: je vynikajúci na pomliaždeniny a podvrtnutia! Šťava z rastliny pomáha pri problémoch s vlasmi a vlasovej pokožky, pretože stimuluje vlasové folikuly a podporuje  tak rast vlasov. Okrem toho, zabraňuje predčasnému vypadávaniu vlasov v dôsledku dezinfekčného účinku eliminuje lupiny vo vlasoch.

Vedeli ste, že ?

Rozmarín pestovali   už starí Egypťania, Gréci a Rimania,  považovali túto vzácnu rastlinu za symbol nekonečnej  lásky a nesmrteľnosti. Ako kadidlo bol používaný  na svadbách, pretože sa verilo, že posilňuje lásku, poctivosť a vernosť, šťastie mladého páru. Na pohreboch  vždy kládli  kytičku rozmarínu do rúk zosnulého, verili, že zabezpečí znovuzrodenie. Ale rozmarín nevyužívali  iba pri význačných príležitostiach, jeho listy často rozptýlili pod posteľou, veriac, že odháňa nočné mory. V mnohých oknách kvitli v kvetináčoch rozmaríny,  podľa povery  zahnali zlých duchov.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email