Rakovina pankreasu a stanovenie diagnózy: smartfón môže zachrániť život

Revolučnou metódou v diagnostizovaní rakoviny pankreasu sa stala aplikácia smartfónu, ktorá už v ranom štádiu upozorňuje na chorobu. Na selfie (foto urobené telefónom) sa špeciálnym programom prešetrí očné bielko. Tento program môže byť vhodný nielen na rozpoznanie rakoviny pankreasu, ale aj na zistenie chorôb pečene.


Liečbu rakoviny pankreasu nesmierne sťažuje, že je táto choroba rozpoznaná až v jej neskorých fázach. Zmenu môže znamenať aplikácia smartfónu vyvinutá bádateľmi Washingtonskej univerzity (University of Washington), ktorá za pomoci telefónom pripraveného selfie (vlastné profilové foto tváre), dokáže s vysokou pravdepodobnosťou rozpoznať zmenu hladiny bilirubínov, sprevádzajúce začínajúcu fázu rakoviny pankreasu.  
 

Obzvlášť nebezpečná choroba

Ohrozená je skupina ľudí nad 50 rokov, ale rakovina pankreasu sa môže vytvoriť aj o desaťročia skôr. Ide o zvlášť agresívne a zákerné ochorenie s nízkou šancou prežitia, v priebehu piatich rokov umiera vyše 90 % pacientov. Dôvodom je, že spočiatku nespôsobuje žiadne ťažkosti a prípadné príznaky zďaleka nie sú jednoznačné, preto je rakovina pankreasu diagnostizovaná väčšinou až v záverečnom štádiu, keď je už nádor len veľmi ťažko liečiteľný. Rakovina pankreasu sa nedá zistiť ani zvyčajnými screeningovými vyšetrovaniami, väčšinu vyšetrení, pri ktorých je preukázateľná (CT, MR, biopsia, ultrazvuk, laparoskopia) vykonajú až vtedy, keď je príliš neskoro. Vtedy je už rakovina pankreasu vyvinutá aj s metastázami, a sťažnosti chorého, ktorý sa obráti na lekára vyvolávajú práve už existujúce metastázy.

Príznaky

Rakovina pankreasu produkuje postupne nasledovné príznaky:

  • žltačka,
  • tmavo sfarbený moč,
  • tráviace ťažkosti, nutkanie na vracanie,
  • nadúvanie,
  • silná bolesť brucha vyžarujúca do chrbta (záleží od umiestnenia nádoru, nejde o vždy prítomný symptóm)
  • stála, alebo častá svetlá stolica,
  • chorobné nechutenstvo, rýchle chudnutie.

Očné bielko je zrkadlový obraz choroby

Keďže nádor môže tlačiť nielen na pankreas, ale často zužuje aj žlčovody a následkom vzniká žltačka. Hoci ide o veľmi typický príznak, skorému rozpoznaniu choroby, predsa nenapomáha, pretože miera zožltnutia závisí od veľkosti nádoru, začínajúci nádor spôsobuje len minimálne zažltnutie, ktoré sa tradičnými metódami nedá rozpoznať. Z toho vyplýva, že prvá kontrola hladiny bilirubínu prichádza väčšinou prineskoro. Zmenu by mohla priniesť aplikácia smartfónu Washingtonskej univerzity, BiliScreen, ktorá funguje tak, že zaregistruje zvýšenú hladinu birubínu, vyvolávajúceho žltačku, v očnom bielku. Predmetom vyšetrenia je preto práve očné bielko, pretože v porovnaní s pokožkou sa na očnom bielku jednoznačne preukáže aj tá najmenšia zmena. Keď je žltá farba viditeľná aj na pokožke, nádor je už v pokročilom štádiu.

Život zachraňujúce selfie

Samovyšetrenie je nesmierne jednoduché, pripravíme si telefónom selfie, a to tak, že pritom máme na sebe špeciálne, z papiera pripravené okuliare. Vedci vyskúšali namiesto papierových okuliarov aj krabicu pripravenú 3D tlačiarňou, vďaka ktorej dosiahli o trochu presnejšie výsledky. Program definuje farbu očného bielka na základe vlnovej dĺžky odrazeného a pohlteného svetla, z tohoto zisťuje dosť spoľahlivo množstvo bilirubínu. Bol vykonaný test na 70 ľuďoch, kde sa metóda ukázala ako účinná na 90 %.  Počas druhého testu sa podarilo aplikáciou Bili Cam, ktorú možno považovať za predchodcu aplikácie BiliScreen zistiť presnú hladinu bilirubínu u 530 novorodencov rôznych etník.

Aplikovateľné nielen na zistenie rakoviny pankreasu

Podľa výskumníkov je zvýšenie hladiny bilirubínu preukázateľné vyšetrením očného bielka, ktoré stačí vykonať raz za mesiac. Pozoruhodné je i to, že tento domáci test bude vhodný nielen na včasné zistenie rakoviny pankreasu, veď zažltnutie bielka je symptómom mnohých chorôb pečene, aj  menej nebezpečnej hepatitídy A, alebo aj infekcie  hepatitídou B alebo C s vážnymi následkami. Žltačku môže vyvolať aj žlčníkový kameň, resp. zväčšeni lymfatických uzlín.  Pomocou smartfónovej aplikácie možno zistiť aj skôr aj tieto ochorenia, a tým, podobne ako aj pri rakovine pankreasu, značne zvýšiť šancu vyliečenia.

Zdroje:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170828140716.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/28842403/

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email