Príčiny vysokého krvného tlaku | Nebezpečenstvo vysokého krvného tlaku

Krvný tlak nie je nič iné ako sila, ktorú srdcom pumpovaná krv vyvíja na steny ciev. Keď sa sila zvýši, hovoríme o vysokom krvnom tlaku  -hipertonii. Našťastie prevencia vysokého krvného tlaku nie je neuskutočniteľná úloha: ak budete poznať príčiny vysokého krvného tlaku, zabránite vzniku a rozvoju  závažných zmien.


Vysoký krvný tlak je časté ochorenie, ale mnohí ľudia ho neberú dosť vážne, dlhodobo však môže poškodiť organizmus  a spôsobiť medzi iným aj kardiovaskulárne  problémy. V tomto prípade pracuje srdce viac ako zdravé, preto je  vystavené oveľa vyššiemu zaťaženiu. Liečenie vysokého krvného tlaku je dôležité,  pretože ináč sa v cievach vyvinú  drobné praskliny a zhromaždí sa v týchto miestach  LDL – zlý – cholesterol. Mikrozranenia takto zvýšia šancu výskytu  krvných zrazenín, ktorých  prítomnosť môže viesť k mnohým vážnym a dokonca aj smrteľným chorobám. Ďalším patologickým následkom vysokého krvného tlaku v cievach je, že strácajú na pružnosti a tým sa zhoršuje prietok krvi, čo zvyšuje riziko srdcového infarktu a mŕtvice. Hodnota vysokého krvného tlaku závisí od mnohých faktorov: všeobecne sa zhoršuje pribúdaním rokov, ale pri  správnej výžive a pravidelnom cvičení tento proces môže byť oddialený.

Vysoký krvný tlak sa prejavuje  dvoma spôsobmi

Primárna hypertonia: príčiny tohto typu vysokého krvného tlaku väčšinou nie je možné zistiť, v pozadí však môžu stáť aj genetické, dedičné dôvody. Jej zvláštnosťou je, že postupom času sa pacientov stav zhorší.

Sekundárna hypertonia: tento typ vysokého krvného tlaku  zvyčajne nie je stály, objaví sa náhle, a aj keď trvá  pomerne krátku dobu, má silnejší prejav ako primárna hypertonia.

Príčiny

Vysoký krvný tlak môže byť dedičný, rovnako ako môže byť aj jedným z ďalších sprievodných príznakov. Môže byť  spôsobený obličkovými problémami alebo nádorom nadobličiek, užívaním liekov – napr. antikoncepčnými prostriedkami, analgetikami, antibiotikami, rovnako ako užitím  kokaínu a amfetamínu.

Rizikové faktory

  • Vek a pohlavie: vysoký krvný tlak sa s väčšou pravdepodobnosťou objavuje v neskorom veku  života. Podľa štatistík vysokým krvným tlakom trpia dospelí muži častejšie, zatiaľ čo u žien dochádza k zvýšenému  riziku vysokého krvného tlaku po menopauze.
  • Rasový pôvod: vysoký krvný tlak je charakteristickejší  pre negroidnú rasu, aj to u ľudí v mladšom veku, ako pre rasu kaukazskú –europoidnú. Infakrt a mŕtvica vo veľkej miere poškodzuje organizmus, vedie dokonca až k smrti.
  • Obezita a nadváha: čím vyššia je hmotnosť, tým viac srdce pracuje, veď „prebytok“ potrebuje  čerstvý kyslík, ktorý je nevyhnutný pre výživu každej bunky. Tým sa  zvyšuje  množstvo pumpovanej krvi, rozpínací účinok vysokého krvného tlaku tak môže spôsobiť  poškodenie cievnych stien.
  • Fajčenie: fajčenie môže spôsobiť dočasný vysoký krvný tlak, ale spôsobená škoda sa neobjavuje len v jeho vzniku. Pod vplyvom fajčenia sa krvné cievy zúžia, stanú sa nepružné a normálny krvný tok vyvíja ešte väčší tlak. Okrem toho, vzhľadom k nepružnosti krvných ciev, sú náchylnejšie na škody ciev, spôsobené vysokým krvným tlakom. Je dôležité, aby ste si odvykli od fajčenia.
  • Stres: aj keď len dočasne spôsobuje stres vysoký krvný tlak,  podobne ako alkoholu a fajčenie,  zvyšuje škodlivé  účinky hypertonie.
  • Tehotenstvo: počas tehotenstva, na kratšiu či dlhšiu sa môže vyvinúť vysoký krvný tlak, je to  prirodzený dôsledok tehotenstva.

Môžu sa vyskytnúť komplikácie

Vysoký krvný tlak nepoškodzuje len krvné cievy a srdce, ale ovplyvňuje negatívne aj stav ďalších orgánov. Je preto dôležité  včas rozpoznať chorobu, pretože dhodobý vysoký krvný tlak môže viesť k smrti.

Medzi najčastejšie komplikácie:

  • Aneuryzma: trvalý a silný vysoký krvný tlak rozširuje cievy, zvyšuje objem srdca. To môže nadobudnúť taký rozmer,  ktorý znemožní primerané pumpovanie krvi, a preto dôjde k zástave srdca.
  • Mŕtvica: pod vplyvom vysokého krvného tlaku sa zníži prítok krvi do mozgu, cievy prasknú, čo spôsobí mozgovú mŕtvicu.
  • Pokles funkcie obličiek: cievy, pracujúce v obličkách sa natoľko zúžia, alebo prasknú, že obličky nie sú schopné správne pracovať. Vylučovanie moču a porucha vyprázdňovania spôsobí  hydrostázu, čo zaťaží kolobeh krvi.
  • Očné problémy: krvné cievy v tvári sú veľmi citlivé na vysoký krvný tlak. Zhrubnutie, praskliny môžu spôsobiť vážne problémy so zrakom, v ťažkých prípadoch môže dôjsť k nezvratnej  slepote.
  • Problémy s pamäťou: keď v dôsledku nesprávne fungujúcej  cirkulácie krvi cievne zásobovanie mozgu zoslabne, nastúpia problémy s pamäťou, učením a nastane zmätok.

Čo na to vedci?

 V roku 2014 v USA publikované odporúčanie JNC 8 ( Seventh Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure ),zvýšilo dosiahnutú hodnotu krvného tlaku z 140/90 na  150/90 Hgmm  u ľudí starších ako šesťdesiat rokov. Pred touto analýzou v rokoch 2005 – 2010 analyzovali dáta krvného tlaku  asi 16 tisíc pacientov, vďaka čomu zvýšili hodnotu systolického krvného tlaku, kedy ešte liečba nie je potrebná. U ľudí mladších ako šesťdesiat rokov, rovnako ako u pacientov, trpiacich chorými obličkami a cukrovkou, bol limit stanovený na 140/90 Hgmm.

Vedeli ste, že?

Vzhľadom k tomu, že vysoký krvný tlak môže byť dlhú dobu  bez príznakov, podľa prieskumov asi 20 percent populácie ani nevie, že trpí hypertoniou. Je preto dôležité pravidelne kontrolovať svoj krvný tlaku, podľa možnosti použite aj doma tlakomer.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email