Vitamín C má množstvo pozitívnych účinkov. Na jeseň a v zime, a to najmä v záujme prevencie pred prechladnutím a chrípkou, môže byť naším spojencom. Bohužiaľ, na rozdiel od všeobecného názoru, vitamín C nie je všemocný: pri prechladnutí, chrípke môže byť úspešne použitý len vtedy, ak sú splnené určité podmienky, takisto nemá zmysel ani jeho predávkovanie.
Choroby na jeseň a v zime, ako bežné prechladnutie, tak aj chrípka, sú v podstate vírusové ochorenia, ale môžu byť spôsobené aj baktériami. V oboch prípadoch sa stretávame s takmer identickými symptómami, ale prechladnutie má podstatne rýchlejší priebeh, trvá niekoľko dní – ak imunitný systém pracuje normálne – pominie sa samo. Naopak, ak ju nesprávne liečime, môže mať chrípka aj fatálne, niekedy smrteľné komplikácie. Chladné počasie má v sebe zakódované ochorenia dýchacích ciest, nádchu, prechladnutie, prípadne aj chrípku. V týchto prípadoch platí: ľahšie sa problému zabraňuje, ako sa choroba lieči. Našťastie, správnou výživou, pravidelným pohybom, dodržiavaním hygienických zásad a detoxikáciou organizmu máme dobrú šancu na to, aby náš imunitný systém prekonal patogénne vírusy a baktérie, takže toto chrípkové obdobie môžeme prekonať bez horúčky, kašľu a nádchy. Je všeobecne známe, že vitamín C vo vysokých dávkach je veľmi účinný proti nachladnutiu a chrípke. Je pravda, že vitamín C tiež môže pomôcť, ale ani zďaleka nie natoľko, ako si myslíme: účinky proti prechladnutiu a chrípke je schopný vyvinúť len za určitých podmienok. Predpokladá sa, ale nie je to dokázané, že tí, ktorí pravidelne užívali pred prechladnutím väčšie množstvo vitamínu C, sa nakazia s menšou pravdepodobnosťou, rovnako aj príznaky choroby sú miernejšie a rýchlejšie sa vystrábia z prechladnutia. Odborníci sa zhodujú v tom, že dodatočné zvýšenie príjmu vitamínu C u väčšiny ľudí nemá vplyv na už prepuknutú chrípku a príznaky prechladnutia. Výskumníci Helsingin yliopisto (University of Helsinki) vo svojej výskumnej štúdii zhrnuli výsledky desiatky testov. V tejto viac ako 10 tisícovej vzorke, ktorú mali k dispozícii, zistili, že vitamín C bol v prvom rade účinný pri prevencii prechladnutia a jeho liečbe v prípadoch (prieskumy ukázali, že vitamín C znížil dobu prechladnutia na polovicu), keď niektorí respondenti boli vystavení extrémnej udalosti, stresu alebo krátkodobému intenzívnemu pohybu.
Takže nie sú účinné na vitamín C bohaté zeleniny, ovocie a horúci čaj s citrónom?
Máme jednu zlú a jednu dobrú správu: horúci čaj je úplne neúčinný pri liečbe prechladnutia, z hľadiska prevencie spotreba surového ovocia a zeleniny však môže byť efektívna, ak sa budeme držať určitých pravidiel. Najdôležitejší je fakt, že vitamín C je ľahko odbúrateľný a na svetlo citlivý vitamín. Preto ihneď po olúpaní, odstredení alebo po zmixovaní zeleniny, ovocia ich konzumujme, alebo ich skladujme na chladnom a tmavom mieste. Tiež majme na pamäti, že vitamínu C škodia vysoké teploty: akokoľvek nám dobre padne počas chladných dní horúci citrónový čaj alebo akýkoľvek kompót ochutený škoricou, klinčekom alebo nejakým druhom citrusového ovocia (napr. kúskami pomaranča) máme z neho len potešenie, väčšina vitamínu C je pod vplyvom tepla zničená.
Ako sa dostaneme k vitamínu C?
• Dbajme na to, aby sme vitamín C konzumovali v prirodzenej forme, pretože tento sa rýchlejšie a účinnejšie absorbuje.
• Najviac vitamínu C sa nachádza v citrusových plodoch, ale vysoký obsah vitamínu C má kiwi, jahody, lotosové ovocie, cukrový melón, maliny, čierne ríbezle, gaštany a paradajky, zo zeleniny je to paprika – hlavne chili – brokolica, ružičkový kel, kapusta, špenát, karfiol a rukola.
• Konzumujme aspoň trikrát denne čerstvé ovocie, najlepšie medzi jedlami. Je dôležité, aby sme menili druhy, ale každý deň by v našej potrave malo byť aspoň raz citrusové ovocie.
• Na obed a večeru jedzme vždy čerstvú zeleninu, najmä v surovom stave, zelené šaláty.
Netreba ho predávkovať
Sú rozdielne stanoviská o tom, aké je potrebné denné množstvo vitamínu C. Vzhľadom k tomu, že je ťažké určiť množstvo vitamínu C prijatého v surovej strave, väčšina ľudí sa snaží v chladnom období spotrebovať dokonca tisíce mg vitamínu C (prášok, tableta atď). Výskum dokazuje, že denne viac ako 500 mg vitamínu C – aj toto je už viac ako odporúčaná denná dávka pre zdravého dospelého jedinca – je zbytočné konzumovať, vitamín C nevieme predávkovať, ale od tohto väčšiu dávku telo jednoducho vylúči.
Pozor! Denná dávka vitamínu C nad 2000 mg môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť a hnačku.
Vitamín C má vynikajúce účinky
• Vitamín C podporuje obnovu kostí, chrupaviek, kĺbov a kapilár
• Podporuje vstrebávanie železa
• Posilnením úlohy leukocytov zlepšuje odolnosť imunitného systému
• Je antioxidant, účinne absorbuje voľné radikály, má preventívne protirakovinové účinky
• Pomáha proti alergii a astme
Vedeli ste, že?
Jedna vyfajčená cigareta odčerpá z tela 20 mg vitamínu C, preto fajčenie zvyšuje riziko prechladnutia, rovnako ako spomaľuje zotavenie po chorobe.