Parkinsonova choroba a jej liečba: ako pomáhajú probiotiká

Parkinsonova choroba je stále rozšírenejšia, a týka sa viacero miliónov ľudí na svete. Väčšinou vzniká v staršom veku, zhruba 1 % ľudí nad 60 rokov trpí jej následkami, 1 % spozoruje jej prvé príznaky vo veku 30 rokov, a 5 % pred dosiahnutím štyridsiatky. Dôvodom môže byť síce aj faktor prostredia, predsa sa s väčšou pravdepodobnosťou vyskytuje u ľudí, u ktorých sa táto choroba nachádza aj v rodinnej anamnéze.


Črevná flóra a Parkinsonova choroba: objavili súvislosť

Zatiaľ nemožno presne vedieť, prečo Parkinsonova choroba vzniká, aj preto je dôležitý objav, ktorý poukázal na súvis na stav črevnej flóry, respektíve na početnosť zastúpenia jednotlivých črevných baktérií a medzi touto chorobou. Výskumníci Univerzity v Helsinki (Helsingin yliopisto) a Univerzitnej nemocnice v Helsinki  (Helsingin seudun yliopistollinen keskussairaala)  porovnali črevnú flóru 72 zdravých ľudí so 72 ľuďmi trpiacimi Parkinsonovou chorobou. Zistili, že vzhľadom k zloženiu zdravej črevnej flóry bolo zastúpenie baktérií patriacich do kmeňa Prevotellaceae u ľudí, trpiacich Parkinsonovou chorobou o 77,6 % nižšie, alebo chýbalo celkom.  Fínski vedci v prípade iného bakteriálneho kmeňa Enterobacteriaceae poukázali na to, že jeho prítomnosť možno dávať do asociácie s instabilitou držania tela, poruchami rovnováhy a problémami s chôdzou. Zistilo sa totiž, že čím je vyššia koncentrácia baktérií Enterobacteriaceae v črevnej flóre, tým sú horšie motorické funkcie postihnutého. Z toho možno usudzovať, že zloženie črevnej flóry zohráva významnú úlohu vo vzniku Parkinsonovej choroby, resp. vo vzniku ťažkostí pohybu súvisiacich s chorobou. Podľa informácie o množstve črevných baktérií Enterobacteriaceae a Prevotellaceaek možno ľahšie a presnejšie identifikovať závažnosť Parkinsonovej choroby, čím sa zefektívni aj jej liečba. Výsledky výskumov sú aj preto mimoriadne dôležité, pretože udávajú, že nastolenie rovnováhy črevnej flóry, zvýšenie počtu niektorých črevných baktérií a naopak zníženie počtu iných, môže prispieť k prevencii a liečbe choroby. Potrebné by bolo k tomu aj objasniť, prečo dochádza k poklesu množstva baktérií Prevotellaceae a prečo narastá množstvo baktérií kmeňa Enterobacteriaceae.

Zachovanie zdravia črevnej flóry

Nezabúdajme, že 80 % imunobuniek sa nachádza v tráviacom trakte, preto stav črevnej flóry bezprostredne vplýva na obranyschopnosť organizmu. Lekári odporúčajú, aby sme sa v záujme zachovania rovnováhy črevnej flóry vzdali škodlivých návykov, v prvom rade fajčenia a prehnanej konzumácie alkoholu, a aby sme sa čo najviac pohybovali. K zdraviu črevnej flóry patrí aj zdravá výživa, vyhýbajme sa mastným jedlám, bielemu cukru, bielej múke, vyvarujme sa konzumácii hotových jedál  a polotovarov. Namiesto toho zvýšme príjem vlákniny, pretože vláknina rozpustná vo vode, pektín, beta-glykén a inulín sú najdôležitejšou výživou pre dobročinné baktérie. K takejto vláknine patrí okrem inej aj jablko, artičoka, slnečnica hľuznatá, špargľa,, slivka, pór, banán, liečivé huby, napr. húževnatec jedlý (huba Shi-take), cibuľa, fazuľa, ovsené vločky a hrach. Dbajme aj o to, aby sme konzumovali čo najviac probiotík, probiotických potravín, jogurty, kyslú kapustu, kefír, zrejúce syry, miso (fermentovaný výrobok zo sóje), kvasenú uhorku. Na zachovanie rovnováhy črevnej flóry máme k dispozícii aj pomoc kvalitných výživových doplnkov.

Vedeli ste?

Dôležitá je aj pravidelná detoxikácia a očista čreva, ako aj to, aby sme raz ročne absolvovali kúru proti parazitom. Hoci parazity, usadené v tráviacom trakte často neprodukujú evidentné príznaky, ale rovnováhu črevnej flóry narúšajú veľmi ľahko. Premnoženie škodlivých baktérií, resp. nedostatok probiotických baktérií môže okrem iných chorôb prispieť aj k vzniku Parkinsonovej choroby.

Hyperlinkové odkazy:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25476529
http://www.med.helsinki.fi/english/news/2014/20141211_parkinson.html

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email