Liečba nachladnutia: pomôžu bylinky

Silné bolesti podbruška, časté nutkanie na močenie, zakalený, páchnuci moč: to sú najčastejšie príznaky nachladnutia, ktoré môže spôsobiť dlhé vystavenie chladu, ako aj baktérie.  Pri liečbu  netreba užívať za každú cenu pilulky, príznaky nachladnutia môžu   výťažky z bylín a bylinných čajov  účinne zmierniť.


Jedným z najčastejších zdravotných problémov, ktoré postihujú ženy, je  nachladnutie. Všeobecný názov je trochu nepresný, pretože nachladnutie je v skutočnosti zápal močových ciest – môže zasiahnuť močový mechúr a obličky – ktoré sprevádzajú nepríjemné bolesti v podbrušku. Je pravda, že  príznaky sa môžu vyvinúť pod vplyvom chladu zasahujúceho panvu alebo končatiny. Aj keď všeobecne je nachladnutie považované za ochorenie žien, v menšom počte postihuje rovnako aj mužov. Nachladnutie sa v prípadoch dvadsiatich percent  opakuje,  počet opakovaní je v podstate bez obmedzenia: príznaky môžu nastať aj niekoľkokrát do roka. Našťastie nepríjemné symptómy môžeme efektívne zmierniť ak použijeme  zdravé bylinky, bez vedľajších účinkov.

Rozpoznať príznaky nachladnutia včas

Zápal močových ciest, infekcie sú spôsobené najmä preniknutím škodlivých baktérií do močových ciest a do močového mechúra, najmä vďaka  dlhodobému pôsobeniu chladu. Ak neodstránime problém, infekcia sa môže rozšíriť do obličiek, a môže spôsobiť vážne trvalé poškodenie.

Včasné začatie liečby významne skracuje dobu hojenia, ale musíme poznať príznaky nachladnutia:

• Neustále nutkanie na močenie, výsledkom je však žiadny moč  alebo pár kvapiek.

• Dyzúria, močenie sprevádzané bolesťou a pálením

• Horúčka a / alebo zimnica

• Bolesť v podbrušku a panve

• Zakalená alebo zmenená (tmavožltá alebo zelená) farba moču

• Krv v moči

• Nepríjemný zápach moču

Prírodné riešenie nachladnutia

V prípade nachladnutia nie je nutné hneď siahnuť po iekoch, veď pri zápale močových ciest máme k dispozície mnoho byliniek. Niektoré z nich majú antiseptické účinky, zatiaľ čo iné sú vynikajúcim ničiteľom baktérií a zmierňujú zápaly. Ako diuretikum sa pomáhajú zbaviť sa baktérií, zachytených  v močovom mechúre a močovode. Oplatí sa vyskúšať viacero  druhov liečivých bylín, odvarov, aby sme sa presvedčili o ich  blahodarných  účinkoch.

Brusnice alebo kanadské brusnice: ovocie s antibakteriálnymi účinkami, ľahko bojuje s baktériou  Escherichia coli, ktorá je najčastejšou príčinou nachladnutia.  Je bakteriostatická –zabraňuje rozmnožovaniu baktérií – má jedinečný účinok. Jej použitie vďaka bsahu proanthokyanidínu – taníny patria do skupiny trieslovín –  alkalizuje moč, je nevhodný pre patogény a tak zabraňuje ich prisatie na steny močovodu.  

Grapefruit: – má širokospektrálne – najmä výťažok zo semien –  antibakteriálne vlastnosti. Má vysoký obsah vitamínu C ktorý zvyšuje riadne fungovanie imunitného systému, a tým urýchľuje hojenie nachladnutia. Toto dosahuje  najmä silnou podporou črevnej flóry  bez toho, aby sa dráždil tráviaci systém.

Mevedica lekárska: je jedným z najaktívnejších protijedov na infekcie močových ciest. Ničí baktérie, má  protizápalové a upokojujúce účinky, ako  analgetikum  zmierňuje  príznaky dyzúrie. Za antibakteriálne účinky vďačí  prítomnosti  fenolových glykozidov, ktoré produkujú vidrochinon a alkalizujú baktérie  Proteus vulgaris a Klebsiella pneumoniae, baktérie, ktoré spôsobujú kyslosť moču. Obsahuje kyselinu gallovú, ktorá  chráni integritu sliznice močových ciest, upokojuje podráždenia, a tým aj bolesti spojené s nachladnutím.

Kukurica: kukuričné  blizny  utišujú bolesť, majú analgetický, protizápalový účinok, odvar –alebo konzumácia surových blizien – má diuretické vlastnosti,  preto prispievajú k tomu, aby sa baktérie čo najskôr vyplavili z organizmu.  

Jedlá sóda: infekcie a zápal vieme zachytiť včas, keď hneď pri prvých príznakoch užijeme malú lyžičku sódy bikarbóny zmiešanú  s čistou vodou a konzumujeme dvakrát až trikrát denne.

Cibuľa a cesnak: majú vynikajúce antibakteriálne účinky, cibuľa má vysoký obsah  vitamínu C. Aj keď to nie je najpríjemnejšie vôňa, ak nemáte romantické stretnutie, neváhajte a jedzte jej  čo najviac. Vynikajúca je pórovo-cesnaková  polievka ale upusťme od pridania šľahačky na varenie, lebo mliečne výrobky môžu spôsobiť premnoženie zápalových mikroorganizmov.  

Je veľmi dôležité, aby sme vypili  každý deň 8 pohárov čistej vody, ktorá sa stráca  z tela každých 4-5 hodín. Ak  zvýšime príjem vody, zbavíme sa rýchlo sa množiacich baktérií, ktoré spôsobujú nachladnutie.  

Čo na to vedci?

Spojitosť medzi stravou a príznakmi nachladnutia skúmali vedci  v  Long Island Universite. V prieskume, uverejnenom v odbornom časopise Journal of urology  104 pacientov trpiacich  syndrómom bolestivého mechúra uvádza, že káva, čaj, nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje, citrusové plody a šťavy, rovnako ako umelé sladidlá, štipľavá paprika  spôsobujú pri nachladnutí zhoršenie problémov.

Vedeli ste, že?

Tretinu žien počas života najmenej raz zasiahne nachladnutie.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email