Mumps – liečba a príznaky | Čo proti nemu môžeme robiť?

Mumps vlastne nie je ničím iným, ako vírusovým, nepríjemnými príznakmi sa preukazujúci akútny zápal príušných žliaz. Podľa verejnej mienky ide o detské ochorenie, pretože najčastejšie toto ochorenie postihuje deti, predsa sa môže objaviť aj v dospelom veku. Preto je dôležité poznať príznaky mumpsu a dôvody jeho vzniku.


Mumps sa spravidla objavuje iba raz za život, pretože tí, ktorí už prekonali túto chorobu, alebo boli proti nej zaočkovaní, sa stávajú odolnými voči vírusu, ktorý toto ochorenie zapríčiňuje. Zaujímavé je, že mumps sa často objaví iba na jednej strane, hoci príušné žľaty sú na krku uložené symetricky.

Príčiny a prevencia mumpsu                         

Mumps je spôsobený RNA vírusom zvaným Paramyxovirus parotitidis.  Podobne ako vírus chrípky, je aj vírus mumpsu aktívny v chladnejšom ročnom období. Roznáša sa kvapôčkovou nákazou, cez dýchacie cesty, keď chorý kašle alebo kýchne, vírus sa rozplynie vo vzduchu, a tak sa ľahko dostane do organizmu iného človeka. Môžeme ho dostať aj nepriamym spôsobom, stačí sa dotknúť infikovaného predmetu, napríklad držiaka v autobuse, a potom sa dotknúť očí, úst alebo nosa, vírus sa aktivuje okamžite, akonáhle sa dostane do kontaktu so sliznicou. Preto je dôležité často a dôkladne si umývať ruky, (aj chorý si ich má umývať), nosenie masky, ktorá sa dá odhodiť, týmto sa totiž znižuje riziko nakazenia sa mumpsom.  Našťastie existuje aj ochranné očkovanie, ktoré zabezpečuje 95 % nú ochranu.

Počas choroby sa zdržiavajme ďaleko od školy, práce, úradov a dopravných prostriedkov. Keď nie sme chorí, ale cestujeme do krajiny mimo Európy, kde je nebezpečenstvo nákazy (Afrika, okrem Egyptu a Lýbie, ale patrí sem aj Ázia a Pakistan, pýtajme si ochranné očkovanie proti mumpsu.

Existujú jednoznačné príznaky

Včasnú diagnostiku sťažuje, že hoci sa vírus mumpsu už pred aktívnymi príznakmi nachádza v slinách chorého človeka, infekcia ešte dva-tri týždne nespôsobuje žiadne príznaky. Z hľadiska infekcie mumpsu sa začína najnebezpečnejšie obdobie dva dni pred vypuknutím choroby a trvá po ňom ešte asi päť dní. Vtedy sa stane vlastne to, že vírus mumpsu, ktorý sa dostal do dýchacích ciest sa pustí k príušným dutinám, ich funkciou je produkcia slín, kde sa začne rýchlo rozmnožovať.  Na ich pôsobenie sa príušná žľaza zapáli a napuchne, čo je typickým príznakom mumpsu, na dotyk, alebo aj bez dotyku, sa bolestivo napína alebo pulzuje. 

Mumps môže vyvolať aj ďalšie nepríjemné ťažkosti, ktoré sa väčšinou objavujú skupinovo:

  • Tupá, alebo pulzujúca, kŕčovitá bolesť hlavy,
  • Bolesti kĺbov,
  • Nutkanie na zvracanie alebo zvracanie,
  • Hnačka,
  • Sucho v ústach,
  • Mierne kŕče v podbruší,
  • Únava, slabosť,
  • Nechutenstvo,
  • Problémy s prehĺtaním,
  • Horúčka nad 38°C.

Tieto príznaky sa môžu objaviť ešte pred opuchom príušných žliaz, keď ich zistíme, obráťme sa na lekára, aby mohol vyvrátiť možnosť mumpsu. Ľahko sa totiž môže stať, že v pozadí stojí zápal mandlí, alebo ucha, a tieto choroby možno liečiť liekmi, alebo alternatívnymi prostriedkami. Keď sa však už vytvoril mumps, treba sa koncentrovať na posilnenie imunity a na zmiernenie príznakov, alebo na to, aby sa infekcia nerozšírila v organizme.   

Zmiernenie príznakov mumpsu

Keďže proti vírusu mumpsu nie je liek, nemôžeme robiť nič, len vyčkať prirodzený priebeh choroby.  Aby sme skrátili dobu liečenia, keď podporujeme imunitu, v záujme toho, aby čo najúčinnejšie zabojovala so zápalom.  Vynikajúcim posilňovačom imunityliečivé huby, napr. Shitake, čerstvé, červené ovocie, ako aj probiotikáprebiotiká.

V prípade mumpsu sa odporúča:

  • Pokoj na lôžku až po vyliečenie.
  • Aplikujeme protizápalové lieky.
  • Vyššia spotreba tekutín, ale vyvarujme sa tých, ktoré podporujú sekréciu slín (citrusové, slané jedlá, atď), pretože tie zvyšujú opuch a tým pádom aj bolesť. Pijeme čo najviac tekutín, vody. 
  • Na zmenšenie opuchu aplikujeme vrecúško so zohriatou soľou, ale aj ľadový obklad prináša úľavu.
  • Konzumujme ľahko prehltnuteľnú, kašovitú stravu.

Môžu sa vytvoriť aj komplikácie

Pri vhodnej starostlivosti a pozornosti, adekvátne liečený mumps nespôsobuje vážne zdravotné problémy. Ale rozšírenie zápalu v organizme môže viesť ku komplikáciám, a tie môžu byť veľmi vážne. Najčastejšie komplikácie:

  • U chlapcov a u mužov môže dôjsť k zväčšeniu semenníkov, a mumps u dospelých môže spôsobiť aj neplodnosť.
  • U dospelých žien sa môže objaviť zväčšenie vaječníkov.
  • Zápal pankreasu.
  • Môže sa stať, že zápal dosiahne aj miechu, a môže to viesť k zápalu mozgových blán. 
  • Zhoršenie sluchu, hluchota.

Čo hovoria vedci?

Odborníci z Royal Liverpoolskej a Broadgreenskej Univerzity v odbornom časopise BJU International uverejnili štúdiu, v ktorej upozorňujú na to, že u mladých dospelých mužoch pri nákaze mumpsom vo väčšom percentuálnom zastúpení dochádza k zápalu semenníkov, ktorý môže spôsobiť neplodnosť.  Preto je veľmi dôležité, aby nezaočkovaní mladí dostali vakcínu proti mumpsu.

Vedeli ste?

Mumps môže znamenať veľké nebezpečenstvo pre plod počas prvých 12-16 týždňov tehotenstva. V tomto období môže spôsobiť spontánny potrat. Pokiaľ nedôjde k spontánnemu potratu, plod nie je chorobou poškodený.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0028146/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2542890/

http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1004791

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1633545/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16336344

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email