O chrípke existuje v povedomí verejnosti množstvo nepodložených mylných predstáv, mýtov. Nesprávne informácie v mnohých prípadoch sú nielen zbytočné, ale s ohľadom na naše zdravie, môžu byť vyslovene škodlivé: aj preto je dôležité byť si vedomý toho, ktorých osem najčastejších mylných predstáv o chrípke je známych.
• Zaočkovaní jedinci sa nemôžu infikovať vírusom chrípky: očkovanie proti chrípke nemôže zabrániť tomu, aby sa do nášho organizmu dostal chrípkový vírus, ale vakcína zabraňuje rozvinúť sa ochoreniu a následne aj komplikáciám, spojeným s chrípkou. Zloženie vakcíny proti chrípke je každým rokom iné, je smerované proti najčastejším vírusom chrípky na základe predchádzajúceho obdobia. Je preto mylnou predstavou o chrípke fakt, že vakcína chráni proti všetkým existujúcim chrípkovým vírusom.
• Čím skôr sa necháme zaočkovať, tým sme vo väčšom bezpečí: účinné látky vstreknutej vakcíny musia zostať aktívne až do jari, takže urobíme najlepšie, ak očkovanie prebehne najneskôr v novembri.
• Príznakom chrípky je kašeľ: vo všeobecnosti to môže byť pravda, ale v mnohých prípadoch kašeľ nemá nič spoločné s chrípkou. Môžu ho spôsobovať problémy s trávením, ale objaviť sa môže aj alergia, v závažných prípadoch môže ísť o dôsledok srdcového ochorenia.
• Ak sme už chrípku dostali, v tej istej sezóne sa už nemôže vyskytnúť: aj toto je typická mylná predstava o chrípke, veď v tom období sa môže vyskytovať a byť aktívnymi viac kmeňov chrípkového vírusu. Ak sa v našom organizme vyvinula ochrana proti jednému vírusu, neznamená to, že sa nemôžeme nakaziť zvyšnými vírusovými kmeňmi. Podľa odporúčania WHO existujú v súčasnosti dva typy vakcíny proti chrípke: takzvaná efektívne trivalentná vakcína, H1N1a H3N2 a vakcína, účinná proti vírusu chrípky typu B. Jedná sa o chrípkový kmeň vírusu B, ktorý sa pridáva do štvormocnej vakcíny.
• Keď máme chrípku, mali by sme sa dôkladne a starostlivo prikrývať: toto platí len pre prvé obdobie, keď horúčka stúpa. V prípade vysokej horúčky by sme mali nechať, aby sa pri potení pot voľne vzdialil z organizmu, pretože tento proces je zdravým „riešením“ na ochladenie horúceho tela. Nenechajme sa ovplyvniť, dôkladné prikrývanie je tiež mylná predstava o chrípke.
• Horúčka spôsobená chrípkou spôsobuje zápal mozgových blán: zápal mozgových blán tiež môže spôsobiť vírus podobný ako pri chrípke – zriedkavejšie pleseň alebo parazit – ale nejde o chrípkový vírus.
• Chrípka sa dá liečiť užívaním antibiotík: toto vôbec nie je pravda, stojíme proti opakovane sa vracajúcej mylnej predstave o chrípke, pretože antibiotiká sú účinné len proti baktériám – napríklad v prípade prechladnutia – a aj to je možné len vtedy, keď je baktéria liečená „správnym“ antibiotikom. Nedorozumenie vyplýva zo skutočnosti, že chrípkou oslabený organizmus je bezbrannejší proti baktériám, takže ľahšie ochorieme na chrípkový vírus od týchto patogénov. V dôsledku toho môže dôjsť ku komplikáciám, ako je zápal dutín, pľúc a priedušiek.
• Chrípka je sprevádzaná hnačkami a zvracaním: „skutočná“ chrípka je sprevádzaná horúčkou, bolesťami kĺbov a svalov, a sprevádzaná respiračnými problémami, zatiaľ čo hnačka a vracanie sú typickými sprievodnými javmi prechladnutia. Ak počas chrípky máme problémy so žalúdkom, ide pravdepodobne o enterovírus, tj. vírus, ktorý spôsobuje miestne zápaly priamo v žalúdku. Tento vírus sa môže dostať do organizmu cez dýchacie cesty.