Už niekoľko storočí je známe zistenie, že v prípade prechladnutia alebo chrípky má mäsová polievka liečivé účinky. Mnoho ľudí prisahá na tento spôsob, iní tvrdia, že polievka v tomto stave nepomôže. Vedci z University of Nebraska dospeli k záveru, že klasická kuracia polievka, známa ako „babičkina polievka“ znižuje prechladnutie, najmä príznaky ochorenia horných dýchacích ciest.
Hlavne vitamíny prírodného pôvodu, fytonutrienty a antioxidanty posilňujú imunitný systém, eliminujú zápaly, pomáhajú v boji proti infekciám. Tieto prospešné zložky nájdeme aj v surovinách do kuracej polievky, ktoré sa v nej nachádzajú v hojnej miere, preto si mnohí myslia, že polievka účinne lieči symptómy prechladnutia a chrípky. A nie je to mylné: v XII. storočí žil v Egypte židovský lekár Moshe ben Maimon (Maimonides), ktorý s odkazom na starovekých gréckych pozorovateľov odporučil kuraciu polievku – preto je zvaná židovským penicilínom – pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Je tu však aj iný názor, ktorý hovorí, že darmo sú to liečivé zložky, nestoja za nič, pretože účinné látky sa vplyvom tepla zničia. Čiastočne je pravda, že niektoré z vitamínov sú počas varenia zničené, veď väčšina – zvlášť vo vode rozpustných druhov – je citlivá na teplo a svetlo. Je ale nutné vedieť, že kým rastlinného pôvodu vitamín C a vitamín B12 sa takmer úplne stratia, obsah vitamínu B6 klesne len o 57 percent, obsah vitamínu B1, B2, B9 klesne o 17-43 percent.
Mäsová polievka bez vitamínu: prečo teda pôsobí?
Je nesporné, že časť vitamín sa počas varenia stratí. Skutočnosť je však taká, že počas jedenia horúcej polievky sa vplyvom pary a horúcej slanej tekutiny uvoľnia dýchacie cesty, pretože vyvolávajú potiaci účinok.
Predsa len lieči „babičkina polievka“?
Vedci University of Nebraska Medical Center skúmali účinok tradičnej „babičkine polievku“ a v časopise Journal of American College of Chest Physicians zverejnili štúdiu, že kuracia polievka a rôzne zeleninové vývary majú protizápalové vlastnosti. Vďaka tomu sa zmierňujú príznaky ochorení horných dýchacích ciest spôsobených vírusmi.
Vedľajšie účinky kuracej polievky
Mohlo by sa zdať, že mäsová polievka bez soli neposkytne toľko potešenia, hoci mäso samo osebe tiež obsahuje soľ: v 100 g kuracieho mäsa sa nachádza 40 – 110 mg. Počas varenia pridaná soľ zvýši obsah chloridu sodného, čím viac jej zjeme, tým viac vody si berie z organizmu. Toto je obzvlášť dôležité v prípade bežného prechladnutia, pretože práve vtedy je zvlášť dôležitý príjem tekutín. Pokiaľ sme prechladnutí, a najeme sa osolenej kuracej polievky, napime sa vždy vody alebo bylinkového čaju!