Jesenné choroby a detoxikácia

Prechladnutie, kašeľ, chrípka, bolesť v krku, horúčka, prechladnutie: tieto najčastejšie jesenné choroby  môžu kohokoľvek „dostať na lopatky“. Na paniku to však nie je žiadny dôvod, najčastejším chorobám, objavujúcim sa na jeseň a v zime – obzvlášť dýchacie problémy – sa možno vyhnúť s trochou opatrnosti. Najdôležitejšie je posilnenie imunitného systému a zvýšenie vitamínových a minerálnych rezerv organizmu.


Najdokonalejšou prevenciou  jesenných chorôb je priviesť imunitný systém do top stavu. Dennodenne sa pohybujme,  dbajme na  zdravú životosprávu, je potrebné sledovať riadne fungujúcu črevnú flóru, zvýšiť príjem probiotík. Je potrebné dbať na to, aby sme typicky jesenné, najmä ochorenia dýchacích ciest – nádchu, kašeľ, chrípku, bolesť v hrdle, horúčku, nachladnutie – porazili pravidelným užívaním vitamínov a aby sme netrpeli nedostatkom minerálnych látok.  Dosiahnuť to môžeme zdravou stravou, ktorá aj počas diét obsahuje množstvo jesennej zeleniny a ovocia..

Očista čriev, detoxikácia: pomáhajú v boji proti jesenným chorobám

Podstatne sa  zvýšia šance predísť jesenným chorobám, ak sa čo najskôr odhodláme začať s dlhšou – 10 –dňovou – očistnou alebo detoxikačnou kúrou,   ktorou pomôžeme organizmu zbaviť sa nahromadených toxínov( spôsobujú choroby) a mikroorganizmov.  Vyčistený organizmus  ľahšie spracúva  príjem živín, vitamínov, minerálnych látok, okrem toho správne zvolená liečba obnoví rovnováhu črevnej flóry, ktorá až na 80 percent ovplyvňuje  imunitný systém. Vďaka tomu  obranný systém organizmu sa rýchlejšie vyrovnáva s jesennými pôvodcami chorôb, obnoví zdravú črevnú  flóru,  trávenie a metabolizmus, kým  väčšina črevných baktérií ľahšie porazí škodlivé mikroorganizmy.

Prírodné riešenia

Imunitný systém môžeme posilniť aj šarlátovou echinaceou, ktorá uľahčuje proces ničenia baktérií a vírusov. Táto rastlina má aktívne látky, ktoré stimulujú fagocytózu (dôležitý typ imunitnej odpovede, ktorá okrem iného chráni telo pred infekciou), rovnako ako antivírusové a antialergické NK –  Natural Killer –  množenie buniek. Ak nás predsa len napadnú jesenné choroby, máme  mnoho prírodných prostriedkov  na zmiernenie a odstránenie príznakov.

  • Surový  cesnak má silné antibakteriálne účinky, odstraňuje zdurenie nosovej sliznice, s medom  je to pravá vitamínová bomba.
  • Cibuľa, vďaka silici  a jej olejom vynikajúco pôsobí pri  nosných a krčných výlučkoch. Najúčinnejšie je pridať ju do lisovaná ovocnej šťavy.
  • Najlepším protijedom jesenných chorôb je  čerstvý zázvor. Zmierňuje bolesť hrdla, zmierňuje kašeľ.
  • V chrene sa nachádzajúci  izothiocyanát tiež uvoľňuje upchatý nos, účinne čistí priedušky.
  • Tí, ktorí milujú štipľavosť, môžu vyskúšať aj chilli papričky. Úspešne sa používajú  upchatého nosa,  znižujú bolesť v krku.
  • V prípade ochorenia dýchacích ciest  môžeme konzumovať čaj zo šalvie, ktorý má   vynikajúce protizápalové účinky, zatiaľ čo eucalyptus (blahovičník) je účinný proti horúčke, chrípke a ochoreniu dýchacích ciest.
  • Z verbeny (železník) môžeme uvariť účinný prostriedok, uľahčujúce vykašliavanie, a preto sa odporúča pri liečení horných ciest dýchacích ochorení, zmierňuje kašeľ.

A ešte stále štípľavé

Podľa publikovaných výsledkov výskumu v časopise  Fyziológia a výskum,  v čili paprike sa nachádzajúci kapsaicín  stimuluje prekrvenie sliznice čriev, znižuje  počet škodlivých črevných baktérií,  prispieva k regenerácii črevnej flóry. Okrem toho kapsaicín zabíja  baktérie usadené v dýchacích  cestách a zlepšením fungovania nosových dutín lieči ich zápal, takže zastáva v prevencii dôležitú úlohu.

Vedeli ste, že?

Na jeseň je obzvlášť dôležité dodržiavať  pravidlá hygieny, časté umývanie rúk, pretože väčšina respiračných ochorení sa šíri kvapôčkovou infekciou!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email