Na jeseň nadíde chladnejšie počasie, dni sa krátia, kvety vädnú a opadávajú listy, príroda sa pomaly pripravuje na zimný „spánok“. Človek dúfa, že najmenej niekoľko mesiacov má pokoj od respiračných chorôb, ale bohužiaľ tomu tak nie je. Začínajú sa hlásiť jesenné alergie, ktoré dráždia sliznicu, a majú podobné príznaky ako jarné a letné alergie.
Hlavnou sezónou pre respiračné alergie sú jar a leto, ale nepríjemné príznaky sa rovnako môžu prihlásiť aj na jeseň. Je výhodou poznať príznaky jesenných alergií, aby ste sa ľahšie mohli zbaviť nepríjemných ochorení. Najdôležitejšie je zapamätať si, že príznaky, ktoré sa hlásia na konci leta, sa príliš nelíšia od „zvyčajných“ respiračných alergických reakcií, organizmus už na tieto zvyčajne reaguje menej intenzívne, takže choroba má miernejší priebeh. Príčinou je oveľa nižší obsah peľu vo vzduchu, treba však pripomenúť, že príčiny jesenných alergií treba hľadať sčasti aj v našom domove.
Príznaky jesennej alergie
Príznaky jesennej alergie sa najviac podobajú prechladnutiu, medzi hlavné črty patrí upchatý nos, alebo neustále „kvapkajúci“ nos a pálenie či slzenie očí. Alergikov často dostihne opakované kýchanie či kašľanie, zhoršenie čuchu a chute. Mnoho pacientov trpí svrbením úst a hrdla, ich podráždením. V závažnejších prípadoch môže dôjsť k tlaku alebo bodavej bolesti – hlavne počas kašľa – v hrudníku, k bolestiam dutín a prihlásiť sa môžu aj symptómy astmy.
Nebezpečné rastliny
Aj keď na jeseň nájdeme podstatne menej kvitnúcich rastlín, ich peľ však poctivo strpčí každodenný život alergikov. Medzi najbežnejšie alergénne rastliny patrí tráva, skorocel, divá ruža a púpavec srstnatý. Aj napriek tomu, že kvitnúť začínajú v auguste, v prípade dobrého počasia sa obdobie kvitnutia predĺži, a v mnohých prípadoch žihľava, láskavec, peľ ambrózie a peľ z paliny sa v nižšej alebo vyššej koncentrácii môžu vyskytnúť vo vzduchu až do konca novembra a spôsobiť jesenné alergie.
Predchádzanie jesenným alergiám
Peľovú alergiu nie je jednoduché na jeseň obísť, nestačí sa zdržiavať ďaleko od tých oblastí, kde sa darí rastlinám, spôsobujúcim alergiu. Vo veternom počasí sa totiž alergény môžu premiestňovať aj niekoľko kilometrov vo vzduchu. Preto ak trpíte peľovou alergiou, v prípade suchého, veterného počasia sa zdržiavajte pod holým nebom tak málo, ako je to možné. Ak musíte opustiť svoje domovy, oblečte si uzavretejšie oblečenie, zakryte si ústa a nos vreckovkou alebo šatkou, prípadne lekárskym rúškom. Nezabúdajte ani na to, že by mala byť pokrytá aj hlava. Po návrate domov sa vždy osprchujte, dajte si čisté oblečenie a použité ihneď vyperte. Dbajte aj o čisté vlasy: peľové zrnká sa v nich poľahky udržia. Ak si ich neumývate dostatočne často, alergénne látky sa usalašia na vankúši, z ktorého potom peľové zrnká opäť vdychujete celú noc. Vyhnite sa aj športu pod holým nebom, je vhodné spať v tomto čase za zatvorenými oknami a počas cestovania sa zdržať otvárania okien auta: samozrejme, vzduchový filter čistite tak často, ako je to možné.
Nielen kvety sú nebezpečné
Okrem peľu môžu spôsobovať alergické reakcie aj rôzne plesne. Vzhľadom k tomu, že obľubujú -vonku aj vnútri – hlavne tmavé a vlhké miesta, v záhradách a na okraji ciest napadané mokré lístie je tiež živnou pôdou pre alergické reakcie. Ich spóry vo vzduchu – hlavne pri odstraňovaní – spôsobujú silné, ale našťastie len prechodné alergie. Preto, ak to je možné, neustále treba odpratať jesenné lístie. Roztoče spôsobujú tiež najväčšie problémy na jeseň: nahromadený prach v škárach ohrievačov sa totiž práve na jeseň uvoľňuje najviac. Počas vykurovacej sezóny teplý vzduch zaplaví interiér a môže vyvolať miernejšiu, ale i prudšiu alergickú reakciu. Preto pred príchodom chladnejších dní a vykurovacej sezóny dôkladne vyčistite zariadenia a otvorte okná počas prvých hodín kúrenia.
Čo na to vedci?
Vedci izraelského Clinical Immunology, and AIDS, Rambam Medical Center skúmali účinky vitamínu E na sennú nádchu. Od začiatku alergickej sezóny podávali 112 pacientom, trpiacim sennou nádchou, denne 800 mg vitamínu E alebo placeba popri obvyklých liekoch. Zistili, že príznaky spojené s očami sa nezmenili, ale nosné alergické ponosy sa zmiernili u tých, ktorí dostali vitamín E. Výsledky výskumu boli publikované v časopise Annals of Allergy, Asthma & Immunology.