Jedlá proti zápalom | Prirodzené riešenia

Zápal je dôležitou súčasťou ochrannej funkcie organizmu, vyvoláva ho väčšinou nejaká infekcia, choroboplodné zárodky,  spálenie, porucha funkcie, alebo fyzické zranenie. Sám o sebe nie je chorobou, ale príznakom, ktorý je v podstate príznakom procesu liečenia. Problém spôsobuje až, keď trvá dlhšie, ako to je nutné, (je chronický), je veľmi intenzívny, alebo jeho dôsledkom sa organizmus obracia sám proti sebe (napr. autoimúnny zápal kĺbov). Vtedy treba čo najskôr zamedziť zápalu, pri čom nám môžu pomôcť aj niektoré jedlá. Nezabúdajme: zápalové ochorenia možno dávať do súvisu s kardiovaskulárnymi ochoreniami, diabetom, rakovinou a nadváhou.


Správna a pestrá strava je jednou z najlepších metód predchádzania a liečby zápalov. Zápal, vytvárajúci sa v organizme nie je ničím iných, ako prirodzenou reakciou imunitnej sústavy na nejaký škodlivý vonkajší vplyv, nech je už fyzického, chemického alebo biologického charakteru. Jeho cieľom je, aby čo najskôr zabránil škodám vzniknutým na bunkám, aby odstránil pôvodcu škody. Pokiaľ sa v našom organizme, alebo na hornej epiderme nachádza dlhší čas zápal, nemusíme myslieť hneď na drahé syntetické výrobky, spôsobujúce často nepríjemné vedľajšie následky, príroda ponúka nespočetné množstvo ľahko dostupných a účinných prostriedkov na zníženie zápalu, ktorých časť zohráva významnú roľu aj v prevencii. Či už aplikujeme tieto rastliny zvonka, alebo zvnútra, pozitívny účinok sa prejaví v priebehu krátkeho času a bez vedľajších účinkov.

Listová zelenina

Zápaly účinne znižuje vitamín E-, ktorý je vhodné prijímať v prirodzených formách. Konzumujme čo najviac listovej zeleniny, ako napr. kapustu, kel, mangold, štiav, špenát a rukolu, tieto totiž vo väčšej miere obsahujú vitamín E. Vďaka svojím minerálnym látkam alkalizujú organizmus, a znižujú prekyslenie, prispievajúce k tvorbe zápalov. Na zápal kĺbov sa vyslovene odporúča pažítka, kým mangold, bohatý na vitamín C – vzhľadom na to, že antioxidantný vitamín C viaže voľné radikály, spôsobujúce zápaly, a špargľa, bohatá na vitamín A, účinkujú proti viacerým druhom zápalov. Podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise Preventive Nutrition and Food Science pôsobí brokolica vďaka svojím antioxidačným vlastnostiam mimoriadne účinne proti zápalom. Nezabúdajme, že listová zeleninas tmavšími listami je väčšinou bohatšia na živiny, ako keď má zelenina svetlejšie listy.

Štipľavé ako paprika

Popri zelenine s tmavozelenými listami je vynikajúco protizápalovo pôsobiaca aj väčšina farebnej zeleniny s veľkým obsahom  antioxidantov a vitamínov. Obzvlášť sa doporučuje štipľavá paprika (napríklad čili) s výdatným obsahom kapsaicínu, ktorý pomáha proti zápalu hrdla a vmiešaný do krémov znižuje príznaky zápalu kĺbov.  Nie u každého však pôsobí priaznivo, môže sa stať, aj keď zriedka, že problémy so zápalom kĺbov ešte stupňuje, preto je vhodné otestovať účinok najprv v malom množstve. Kapsaicín je silný antioxidant a detoxikant, preto zmierňuje aj vnútorné zápaly, dokonca môže byť účinný aj proti rakovine. Protizápalové pôsobenie juhoamerickej  bobuľová paprika (druh čili) bolo dokázané na základe výsledkov výskumu publikovaných v odbornom časopise Pharmacy and pharmacology. Upozornenie! V prípade zápalu pankreasu je konzumácia štipľavej papriky zakázaná.

Paradajky a olivový olej

Môžu pomôcť aj paradajky, o lykopéne, nachádzajúcom sa v nich zistili, že znižuje zápal v celom organizme. Zaujímavosťou je, že varené paradajky obsahujú ešte viac lykopénu, ako surové, preto má priaznivé účinky aj paradajková omáčka ako prídavok k jedlu.

V stredomorských krajinách je oveľa nižší výskyt kardiovaskulárnych chorôb súvisiacich so zápalmi a prispieva k tomu jedálniček bohatý na paradajky a olivový olej. V olivách sa výdatne vyskytuje oleokantal, ktorý je najviac účinný proti zápalu, zabraňuje fungovaniu enzýmov spôsobujúcim zápaly.  Táto látka spôsobuje jemne pálivú chuť oleja konzumovaného za surova, čím viac nám škriabe hrdlo, tým viac oleokantalu olej obsahuje.

Pomáhajú aj koreniny

V Indii sa už stáročia používa na liečbu zápalov zázvor. Jeho protizápalovou antioxidačnou látkou je kempferol, ktorý zabraňuje činnosti cyklooxygenázy a lipoxygenázy, enzýmov, ktoré sa aktívne zúčastňujú na vzniku zápalov. Zázvor je účinný najmä na prevenciu vzniku reumatických zápalov. Pri predchádzaní a liečbe reumatických a iných zápalov nám môže poslúžiť aj škorica, vďaka svojmu obsahu škoricového aldehydu je silným protizápalovým a dezinfekčným prostriedkom, pôsobiacim aj proti vyrážkam. Kurkumín, nachádzajúci sa v kurkume má tiež protizápalové pôsobenie, jeho pomocou možno vynechať lieky na kortikoidových základoch, navyše nemá vedľajšie účinky, preto ho možno aplikovať aj pri syndróme dráždivého čreva, alebo žalúdočného vredu.

Ananás je dobrý nielen na odtučňovanie

Najdôležitejšou zložkou ananásu je bromelín, ktorý disponuje  nielen zoštíhľujúcim, ale aj protizápalovým účinkom. Enzým bromelín nemá známe vedľajšie účinky, okrem zamedzovaniu zápalu vynikajúco zlepšuje krvný obeh,  uvoľňuje plaky, spôsobujúce upchatie ciev,  chráni žalúdok, a pomáha odstraňovať tekutiny hromadené zápalom.

Čo hovoria vedci?

Výskumníci Univerzity Northumbria dali dvadsiatim maratónskym bežcom päť dní pred súťažou a päť nasledujúcich dní šťavu z višne, respektíve placebo.  Výskumníci sa chceli dozvedieť, aký vplyv má višňa na svalovú horúčku, zápaly a vznik oxidačného stresu, resp. na jeho prevenciu. Podarilo sa im preukázať, že višňová šťava znižuje zápaly a pomáha návratu adekvátneho fungovaniu svalstva.  Výskum bol zverejnený vo vedeckom časopise Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports.

Vedeli ste?

Zápalové procesy, prebiehajúce v našom organizme výrazne zvyšujú riziko vzniku mozgovej príhody a srdcového infarktu.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email