Kurkuma je nielen veľmi chutným korením – je najdôležitejšou zložkou karí korenia – ale disponuje aj mnohými inými priaznivými účinkami. Napomáha pri trávení, znižuje vysokú hladinu cholesterolu, má vynikajúce protizápalové účinky, je silný antioxidant a detoxikant, úspešne sa využíva pri oxidácii buniek vzniknutých stresom, pri kardiovaskulárnych ochoreniach, pri prevencii viacerých typov rakovinových ochorení a Alzheimerovej chorobe. Nie je teda náhoda, že sa kurkuma považuje za najzdravšie korenie.
Kurkuma pochádza z Ázie, je to rastlina – trvalka, patrí do rodiny zázvoru. Existuje viacero druhov kurkumy. Najčastejšie sa používa Curcuma longa, z ktorej sa konzumuje koreň. Jej najúčinnejšou látkou je kurkumín, ktorý vďaka svojim polyfenolovým pigmentom (kurkumín je polyfenolická zlúčenina) má silné protizápalové, antibakteriálne, protivírusové a protiplesňové, ďalej antioxidačné a protinádorové účinky. Kurkuma okrem toho vo veľkom množstve obsahuje beta karotén, kyselinu askorbovú, vápnik, železo, niacín, zinok, draslík, vlákninu a flavonoidy.
Vyčistime organizmus s kurkumou
Koreň kurkumy sa dá vynikajúco použiť počas detoxikačných kúr: napomáha pri trávení, zvyšuje počet enzýmov vylučovaných pankreasom, čím znižuje dyspeptické príznaky, v prvom rade nevoľnosť a nadúvanie, jeho časté užívanie bráni rozvoju gastritídy. Detoxikačné účinky koreňa kurkumy sa neprejavujú výlučne v žalúdku a v črevnom trakte: stimuluje i produkciu enzýmov v žlčníku, ďalej stimuluje samotný žlčník, ktorý v dôsledku toho dodáva do dvanástnika výlučky vo väčšom množstve. Kurkuma chráni pečeň pred toxickými látkami, ktoré sa dostanú do tela s potravinami.
Účinná v boji proti nádorovým ochoreniam
O schopnosti kurkumy bojovať proti nádorom boli vypracované už mnohé štúdie, hlavne v spojitosti s malígnymi léziami dvanástnika, hrubého čreva, konečníka a prsníka a nádorovými metastázami. Na základe skúseností je použitie kurkumy ešte účinnejšie, keď sa dostane do organizmu s potravinou, ktorá obsahuje omega-3 mastné kyseliny.
Chráni cievy, zabraňuje infarktu
Priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi tým, že zvyšuje množstvo HDL – „dobrého“ cholesterolu – a zabraňuje vstrebávaniu LDL – „zlého“ cholesterolu. Jednou z hlavných príčin kôrnatenia ciev je, že oxidovaný cholesterol sa zachytáva na stenách ciev. Tomuto zabraňuje kurkuma, ktorá má vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam preventívne účinky proti kôrnateniu ciev, lebo pôsobí na cholesterol. Tým, že chráni zdravie ciev, má dôležitú úlohu pri prevencii chorôb obehovej sústavy a prevencii infarktu.
Nestráca svoju účinnosť ani po uvarení
Kurkuma nereaguje na teplo, t.j. kvalita a množstvo účinných látok sa počas varenia a pečenia nemenia. Nezabudnime ale, že pri konzumácii kurkumy samotnej sa jej vstrebe len veľmi malé množstvo. Na to, aby dokázala prejaviť svoje detoxikačné, antiseptické alebo antioxidačné účinky, musíme kurkumu konzumovať s inými potravinami. Postačuje na to aj štipka čierneho korenia, zázvoru alebo zopár kvapiek olivového oleja. Zaujímavosťou je, že kurkuma má v kyslom prostredí žltkastú farbu a v alkalickom prostredí sa mení na červenú.
Vedeli ste?
Kurkuma vďaka antioxidačným vlastnostiam zabraňuje vzniku škodlivých beta-amyloidných plakov, čím prispieva aj k prevencii Alzheimerovej choroby.