Inkontinencia a jej príčiny | Nehanbite sa za ňu a urobte niečo proti nej

Príčinou chronického, samovoľného úniku moču, teda inkontinencie je, že vnútorné panvové svaly nedokážu správne zablokovať priechod moču. Tento nepríjemný príznak môže vyvolať aj určité ochorenie, vo väčšine prípadov sa však pripisuje veku.


Schopnosť udržania moču u mužov rovnako ako aj u žien záleží od funkcie dvoch veľkých zvieračov –  hrdla močového mechúra a močovej rúry. Do procesu vyprázdňovania moču sú zapojené aj svaly a väzivo panvového dna, ako aj všetky nervy spojené so zadržaním a vylučovaním moču. Mnohí sa pre pocit hanby obrátia na lekára neskoro, avšak včasným začatím liečby je mnohých prípadoch možné predísť zhoršeniu  stavu. O to viac, že inkontinencia je častokrát dôsledkom určitého ochorenia, alebo poruchy istej funkcie, preto by mala byť v každom prípade predmetom lekárskeho vyšetrenia.

Príčiny inkontinencie

Príčinou inkontinencie môže byť fyzické poranenie, infekcia močových ciest, nádorové alebo  neurologické ochorenie. Môže sa vyskytnúť u každého, v ktorejkoľvek fáze života. Ochorenie postihuje najmä ženy v strednom veku a staršie ženy, pripisovať ho  môžeme k anatómii ženského močového traktu a neustálym hormonálnym zmenám.  Z výskumov vyplýva, že tehotenstvo a pôrod zvyšuje riziko vzniku inkontinencie moču u žien o 20-40 percent, v týchto prípadoch ide však vo všeobecnosti o dočasný stav, trvajúci len niekoľko týždňov.  Za prechodný jav sa  považuje aj inkontinencia v období menopauzy. U mužov je najčastejšou príčinou nezhubné zväčšenie prostaty, ktorá postihuje hlavne vekovú kategóriu nad 40 rokov. Bez ohľadu na pohlavie, je častou príčinou inkontinecie starnutie, keďže s pribúdajúcim vekom sa zvierače svalov uvolňujú a oslabujú, preto nemôžu účinne zábrániť mimovoľnému úniku moču.

Čo môžeme proti inkontinencii urobiť?

Čo proti nej môžeme urobiť, záleží  predovšetkým od jej príčiny. Ako prevencia inkontinencie v dôsledku starnutia sa dámam odporúča pravidelne cvičiť Kegelove cviky. V prípade, ak je príčinou inkontinencie ochorenie močových ciest alebo zápal, je treba liečiť jeho bezprostrednú príčinu. Počas trvania zápalu je potrebné vyhnúť sa alkoholu a nápojom s obsahom kofeínu , obmedziť príjem tekutín a odbremeniť tak močový mechúr. K samovoľnému úniku niekoľkých kvapiek moču môže dôjsť aj následkom užívania preháňadla, diuretík, liekov na báze estrogénu alebo užívaním antidepresív. Pravdepodobnosť inkontinencie zvyšujú aj chronické ochorenia, ako napr. cukrovka, vysoký krvný tlak, deformácia medzistavcových platničiek, rázštep chrbtice, nadváha, nádorové ochorenia, ochorenie obličiek, Alzheimerova a Parkinsonova choroba.  

Tipy inkontinencie moču

Stresová inkontinencia

Stresová inkontinencia je charakteristická predovšetkým pre mladé ženy a ženy stredného veku, ale môže nastať aj po pôrode, kedy je močový zvierač oslabený. Tento typ inkontinencie sa môže objaviť po operačnom  zákroku panvového dna, u mužov môže nastať po operácii prostaty. Príznakom stresovej inkontinencie je mimovoľný únik len niekoľkých kvapiek moču, obvykle pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku, ktoré nastáva pri zdvíhaní ťažších predmetov, pri zakašľaní, smiechu a kýchnutí. Zmiernenie týchto nepríjemných problémov  je možné operáciou, farmakoterapiou, elektrickou stimuláciou alebo Kegelovymi cvikmi .

Urgentná inkontinencia

Tento druh inkontinencie sprevádza silná a náhla potreba močenia, žiaľ častokrát sa stáva, že postihnutý nestihne toaletu. Moč sa vylučuje vo veľkom množstve, proces vylučovania je taký prudký, že sa nedá ovládať, či pozastaviť. Príčinou je nedobrovoľná  kontrakcia hladkého svalu detrúzora, tento jav sa vyskytuje hlavne v staršom veku.  Proti urgentnej inkontinencii môže pomôcť, ak sa vyhneme konzumácii alkoholu, nápojov s obsahom kofeínu a sýtených nápojov, čokolády a kyslého ovocia.

Zmiešaná inkontinencia

Vo všeobecnosti je kombináciou stresovej a urgentnej inkontinencie, v prípade detí  môže byť jej príčinou aj vývojová porucha alebo ochorenie duševného pôvodu.

Inkontinencia z pretekania

V tomto prípade sa mimovoľne vylučuje malé množstvo moču, po vyprázdnení močového mechúra uniká ešte niekoľko kvapiek. V pozadí toho ochorenia je vo všeobecnosti  upchatie niektorého vnútorného orgánu, ako napr. nádorové ochorenie,  príčinou inkontinencie však môže by aj zúženie močovej trubice. Objaviť sa môže ako príznak istých ochorení, na poruchách močenia sa môže podielať aj zápcha, hyperplasia, skleróza multiplex, cukrovka, pásový opar, či poškodenie nervov. U mužov môže zväčšená prostata  uzavrieť otvor vedúci z močového mechúra do močovej trubice. Je preto dôležité sledovať príčiny inkontinencie, pretože sa  najčastejšie menia vekom.

Funkčná inkontinencia

Tento typ inkontinencie je najzriedkavejší,  zvyčajne sa objavuje už v detstve. Vyskytuje sa predovšetkým u osôb trpiacich mentálnymi problémami, kedy má v mnohých prípadoch pacient zdravé orgány,  napriek tomu nedokáže normálne vylučovať moč. Pokiaľ funkčnú inkontinenciu sprevádza aj fyzická zmena, môže byť príznakom dedičného charakteru, kým u žien môže byť inkontinencia následkom traumy, gynekologických ochorení, či fyzických poranení.

Prechodná inkontinencia

Vyskytuje sa periodicky ako sprievodný príznak existujúcich ochorení. Príčinou prechodnej inkontinencie môže byť infekcia močových ciest, dysfunkcia nadobličiek, handikepovaný životný štýl a ťažká zápcha.

Čo na to veda?

Výskumníci  University of California, skúmali za účasti 48 obéznych žien, vplyv diéty proti inkontinencii. Prieskum  trvajúci tri, resp. šesť mesiacov preukázal, že úbytok hmotnosti minimálne 5 -10% výrazne znižuje mieru výskytu stresovej a urgentnej inkontinencie.

Vedeli ste?

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí určitým stupňom inkontiencie najmenej 200 miliónov ľudí.

 

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1557356/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0029784401015666

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476070/

http://jech.bmj.com/content/35/1/71.full.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3411204/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2938549/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16483866

http://www.europeanurology.com/article/S0302-2838%2813%2900859-2/fulltext/global-prevalence-and-economic-burden-of-urgency-urinary-incontinence-a-systematic-review

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15586150

http://www.who.int/inf-pr-1998/en/pr98-49.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1477522/

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email