Špargľa, detoxikačná jarná rastlina

Špargľa alebo ľudovým menom asparágus, zajačí tieň, je trváca rastlina patriaca do čeľade špargľovitých. Dnes sa najčastejšie používa pomenovanie  asparágus, slovo gréckeho pôvodu a znamená mladý púčik. Špargľa je vynikajúci detoxikačný prostriedok, navyše disponuje veľmi nízkym obsahom kalórií, takže bez problémov ju môžete konzumovať počas diéty.


V Číne ju poznali už  5000 rokov pred naším letopočtom ako liečivú bylinku, používali ju pri  prechladnutí,  problémoch s močovým mechúrom a pri  liečbe rôznych typov vredov. V starovekom Egypte bola považovaná za rastlinu s veľkou liečivou silou. V Európe sa o nej prvýkrát zmieňuje Hippokrates  – zdôrazňuje jej priaznivý vplyv na trávenie. V začiatkoch teda spomínajú nie jej dobrú chuť, ale liečivé účinky, najmä koreň vo forme prášku, zmiešaný s inými bylinami. Postupom času sa však v kuchyni  stáva čoraz viac populárnou a pravidelne ju konzumujú ako predjedlo.

Koľko šparglí, toľko farieb

Biela špargľa sa pestuje v hrádzach  pod šírym nebom, ktoré predtým zožnú, aby na špičku rastliny dosiahli slnečné lúče a čerstvý vzduch. Nie je náhoda, že tento druh má najmiernejšiu chuť. Ak nechajú hlavičku špargle vyrašiť spod zeme,  pod vplyvom vzduchu  antocianín spôsobí farebné zmeny a vďaka tomu dostane špargľa modro-fialovú farbu. Zelená špargľa sa pestuje na voľných plantážach a v slnečnom prostredí. Vzhľadom k tomu, že produkuje chlorofyl, jej výhonky sú tmavozelenej farby.

Detoxikujte  špargľou

Špargľa je veľmi adaptabilná rastlina, takže rastie v mnohých kútoch sveta. V Európe sa zvyčajne objavia koncom marca  prvé jarné špargle, ale sú miesta, kde sa zbierajú na konci júna. Na fytoterapiu sa používajú hlavne korene, ktoré sa zbierajú na jeseň alebo na jar. Okrem toho, že špargľa má veľmi nízky obsah kalórií  – v 100 gramoch je menej ako 29 kcal – takže ju môžete bezpečne konzumovať pri chudnutí, vďaka asparagínu, do skupiny flavonoidov patriacemu ruteínu, železu a obsahu vláknin disponuje aj  zdraviu prospešnými vlastnosťami. Chráni kapiláry, potlačuje zhlukovanie krvných buniek, je mierne preháňadlo a má upokojujúce účinky. Okrem toho má protizápalové a odčervovacie schopnosti a pomáha pri poruchách štítnej žľazy. Ako silné diuretikum  špargľa prispieva k odstráneniu nahromadených odpadových látok v tele,  pomáha pri detoxikácii pečene, žalúdku, pľúc a obličiek. Vďaka vitamínom A, B1, B2, PP a vitamínu C, rovnako ako vďaka vápniku, draslíku, fosforu a obsahu ostatných minerálnych látok sa odporúča jej konzumácia pri fyzickej a psychickej únave, chudokrvnosti, cukrovke, vysokom krvnom tlaku a tvrdohlavom zápale priedušiek.

Aká je dobrá špargľa?

Výhonky špargle musia byť stále pevné a hlavičky uzavreté a pevné. Oplatí sa vedieť, že čím je rastlina zelenšia, tým má vyšší obsah vitamínov a minerálov.

Vedeli ste, že?

Určite si mnohí z vás všimli,  že konzumáciou väčšieho množstva špargle sa zápach moču stáva charakteristicky štipľavý. Je to preto, že obsah asparagínu v zelenine sa takmer okamžite dostáva zo žalúdka do krvného obehu a do obličiek, a tak veľmi rýchlo opúšťa organizmus.

Varovanie!

Špargľu nejedzte, ak práve trpíte zápalom močového mechúra, artritídou alebo zápalom obličiek.

 

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email