Na jar, keď sa príroda prebúdza, aj človek cíti inštinktívne nutkanie jesť čím viac čerstvej a zrelej zeleniny. Je z nej oveľa širší a pestrejší sortiment ako v zime, preto to nie je ľahká voľba, navyše si musí človek byť vedomý toho, ako nájsť čo najlepšie kúsky v ponuke.
V tejto ponuke nájdete charakteristické vlastnosti najpopulárnejších jarných zelenín, ako aj spôsob ich prípravy, spôsob skladovania. Vrátane praktík ako nakupovať zeleninu, pretože nie všetko, čo nájdete v bohatej ponuke, je vhodné nakúpiť na doma.
Artičoky
Jedna hlavička artičoky obsahuje deväť miligramov vitamínu C a 107 mikrogramov kyseliny listovej. Pri čistení zeleniny sa uistite, že ste úplne odstránili vonkajšie, tuhšie listy. Je nemožné ich uvariť až domäkka, ostré hrany môžu ľahko poškodiť jazyk.
• Vždy si vyberte tie kúsky, ktoré sú na dotyk plné a kvetiny listov sú úplne uzavreté. Vonkajšie listy vyvráťte, a tak viete skontrolovať vnútro zeleniny, či nezačala hniť.
• Skladujte ju bez umývania, v plastovom vrecku. V chladničke ju udržíte čerstvú po dobu jedného týždňa, ide o to, aby nenavlhla, pretože by mohla okamžite začať plesnivieť.
• Pred prípravou ju dôkladne umyte pod tečúcou vodou a nakrájajte stonky na asi dvojcentimetrové kúsky. V prípade, že rastlina je menšia, môžete ju nechať v kuse, ale v prípade väčšej zeleniny ju rozrežte pozdĺžne na polovicu. Možno ju pripraviť uvarenú alebo dusenú, vyprážanú alebo pečenú.
Brokolica
Jedna miska brokolice obsahuje 2 gramy rastlinnej vlákniny, 66 miligramov vitamínu C, 50 mikrogramov kyseliny listovej a iba 20 kalórií, teda je nesmierne vhodná a odporúčaná pri chudnutí. Jej odmietanie sa najčastejšie pripisuje nesprávnej príprave. V prípade, že je rozvaríte, textúra zeleniny sa rozpadá, stane sa kašovitá, sfarbí sa do hneda a ani inak nie príjemné vôňa sa stáva ešte horšou.
• Tie brokolice si kúpte, ktoré sú takmer úplne bez vône, zeleninovú hlavu majú ťažkú, zatvorenú a zabalenú a nemá na nej drobné žlté kvety.
• Skladujte ju bez umývania, v plastovom vrecku. V chladničke vydrží len pár dní, takže ju nekúpte príliš skoro.
• Môžete ju dusiť, variť ak ju chcete vyprážať, predtým ju blanšírujte vo vriacej vode. Počas varenia ju nenechajte dlho vo vode, za krátku dobu sa môže rozvariť.
Špargľa
Dokonca aj miska špargle je tiež skvelý antioxidant, navyše táto zelenina poskytuje organizmu dennú dávku vitamínu A a vitamínu C. Okrem toho je bohatá na foláty, beta-karotén a rastlinné vlákniny. A čo je dôležité najmä z hľadiska diéty: porcia tejto jarnej zeleniny má len 27 kalórií!
• Pri výbere špargle sa uistite, že má čerstvú zelenú farbu a vrcholy kvetín sú tesne uzavreté, a pri ohybe sú pružné.
• Ak ste si kúpili príliš veľa, zabaľte do vlhkého papierového obrúska vrcholy, potom vložte do igelitového vrecúška. Skladujte v chladničke po dobu štyroch dní.
• Vtedy je dokonalá – rovnako ako akákoľvek zelenina, u ktorej chcete uchovať minerálne soli, vitamíny – ak nie je rozvarená, farbu má jasnú, a je na dotyk pružná, chrumkavá. Môžete ju variť, ale aj opiecť na rošte, je hotová za šesť / osem minút. Venujte pozornosť tomu, aby ste ju pred pečením pokvapkali trochou olivového oleja.
Špenát
Špenát je zdravotnou bombou zelenín: v dvoch miskách špenátu nájdete 17 miligramov vitamínu C, 116 mikrogramov kyseliny listovej, 59 mg vápnika, antioxidanty a 100 miligramov omega-3 mastných kyselín.
• Dajte prednosť tvrdému, zelenému a chrumkavému špenátu bez škvŕn.
• Ak chcete uchovať špenát čerstvý, zabaľte listy do papierovej utierky, vložte do plastového vrecka a uložte do chladničky. Nečakajte dlho, kým ho použijete, pretože len niekoľko dní vydrží v chladničke, potom listy začnú rýchlo žltnúť a kaziť sa.
• Ak varíte špenát vo veľkom množstve vody, je uvarený, keď sa listy „pohnú“ smerom ku dnu nádoby. Môžete ich aj dusiť, použite len málo vody, mäsového vývaru, alebo vína.