Detoxikácia, prečo sa oplatí začať sňou?

Prostredníctvom detoxikácie sa z organizmu vylučujú nahromadené jedovaté látky a toxíny, ktoré majú negatívne vplyvy na naše zdravie.

 

 

 

 

V prevažnej väčšine potravín sa nachádzajú také prísady, konzervačné látky, dochucovadlá a umelé farbivá, ktoré sú pre ľudský organizmus zbytočné, a preto očistná kúra sa stáva mimoriadne dôležitou úlohou. Prítomnosť týchto látok, ako aj ťažkých kovov vedie k vzniku rôznych nepríjemných príznakov (ako napr. nadúvanie, psychická a fyzická nevoľnosť), ale aj k vzniku vážnych ochorení, ako napr. zápcha, alergie, poruchy trávenia atď.

Jarné a jesenné “veľké upratovanie”, je dôležitou a neoddeliteľnou úlohou pri zabezpečení zdravého fungovania organizmu, preto je v každom prípade dôležitá a nevyhnutná fungujúca detoxikačná kúra. Aj napriek tomu, že sa organizmus denno-denne samostatne detoxikuje, v prípade príznakov prítomnosti nahromadených toxických látok, predovšetkým vtedy, ak sú tieto príznaky trvácne a majú negatívny vplyv na kvalitu života, sa môže stať, že budeme potrebovať externú pomoc. Aj jedna víkendová očista tela môže veľa napraviť na tom ako sa človek cíti. Ovocné šťavy s vysokým podielom vody očistia črevný systém oveľa rýchlejšie, treba však myslieť aj na prísun minerálnych látok obsiahnutých v zelenine a konzumáciu vláknin. Počas detoxikácie sa odporúča pitie tekutín každých 90 minút, týmto sa zmierni aj pocit hladu. Telo sa počas víkendu odľahčí, je takmer badateľné, ako sa organizmus zbavuje nahromadených jedovatých látok. V ľudskom organizme sa okrem iného hromadí aj značné množstvo materiálov ropného pôvodu. V tomto prípade nám môže pomôcť dôsledná detoxikácia, nakoľko odstránením tuku sa zbavíme aj všetkých takých látok, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch, organizmus a takýmto spôsobom zbaví aj týchto ropných látok a detoxikačný proces sa úspešné ukončí.

Očistná kúra založená na tekutinách ako forma detoxikácie?

Na vodu či ovocné šťavy nemôžeme nikdy myslieť ako na samostatné detoxikačné prostriedky. Tak isto, ako aj prípade Atkinsovej diéty, kde sa docieli úbytok váhy okrem iného obmedzeným prísunom uhľohydrátov. Očistná kúra založená na tekutinách je povolená v prípade, že sa aplikuje len pár dní a jej cieľom nie je intenzívny úbytok váhy. Pri dlhodobej aplikácii však môže viesť k vzniku stavu tzv. ketózy. Toto znamená, že organizmus v dôsledku nedostatku uhľohydrátov začne pre zabezpečenie potrebnej energie spaľovať tuky alebo iné tkanivá. Je pravdou, že v tomto prípade prichádza k úbytku váhy, ale môže to mať za následok vážne zdravotné problémy. Správne vybraná očistna kúra, alebo detoxikačná kúra nemôže vyvolať v organizme žiadne abstinenčné príznaky, ich pozitívom je aj fakt, že zabezpečujú prísun mnohých iných látok do organizmu, ktoré sú pre jeho zdravé fungovanie nevyhnutné. 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email