Produkty s obsahom antibiotík sú nesmierne dôležité lieky, možno nimi premôcť veľké množstvo chorôb. Napriek tomu, nie sú všemocné, navyše antibiotiká môžu poškodiť črevnú flóru, čo vedie k tráviacim ťažkostiam, bolestiam brucha, respektíve k oslabeniu imunity, a tým pádom k vzniku infekcií, zápalov a rôznych chorôb.
Antibiotiká sú schopné zničiť baktérie, alebo aspoň zabrániť ich rozmnožovaniu. Lieky s obsahom antibiotík teda pôsobia na tie autonómne mikroorganizmy, ktoré spôsobujú od jednoduchého zápalu hrdla, cez závažný zápal pľúc a smrteľný zápal mozgových blán, nespočetné množstvo chorôb.
Neúčinné proti vírusom
Vírusy nie sú autonómne mikroorganizmy, ale na škodu buniek, vyvíjajú svoje ničivé účinky vo vnútri buniek. Keďže nemajú vlastný metabolizmus, ktorý by mohli antibiotiká napadnúť, tak sú lieky s obsahom antibiotík proti nim úplne neúčinné. Napriek tomu je častý jav, že mnohí si dávajú proti vírusovému ochoreniu jeden z doma nahromadených antibiotík, nakoľko na základe príznakov jednotlivých chorôb laici nevedia rozhodnúť, či je vyvolávajúca príčina choroby bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Antibiotiká dostať výlučne len na lekársky predpis, o tom, či je ich užívanie opodstatnené, rozhoduje lekár. Je bežnou praxou, že antibiotiká sa podávajú len vo veľmi vážnych prípadoch, alebo keď sa príznaky choroby nezmiernia ani po uplynutí 48-72 hodín.
Keď antibiotiká škodia
Užívať antibiotiká na vírusové ochorenie je nielen zbytočné, ale aj vyslovene škodlivé. Môže sa stať, že sa v organizme premnožia baktérie rezistentné (odolné) voči antibiotiku. Väčšinou lieky s obsahom antibiotika môžu podľa druhu zničiť jeden alebo viacero druhov baktérií. Z dlhšieho hľadiska však, keď sa aplikuje liek s rovnakým zložením, sa väčšina baktérií začína prispôsobovať proti antibiotikám tak, že zmení svoj charakter. Tak sa pomaly vyvinie silnejší, proti antibiotikám odolnejší druh baktérií. Kým sú tieto baktérie v menšine, niet dôvodu na obavy, ale keď včas nezmeníme antibiotikum, môžu sa tieto mutanty, odolné voči liekom, rozmnožiť. Navyše antibiotická liečba poškodzuje črevnú flóru, veď ničí aj prospešné baktérie žijúce v črevách. Kvôli poklesu počtu dobročinných črevných baktérií sa vytvoria tráviace ťažkosti, neutíchajúce bolesti brucha, nutkanie na vracanie, celková slabosť, malátnosť, respektíve časom aj rôzne ochorenia tráviaceho traktu. V prípade užívania antibiotík sa odporúča paralelne prijať do organizmu probiotiká, regenerujúce črevnú flóru. Je teda dôležité, aby sme lieky s obsahom antibiotík užívali veľmi opatrne, a výlučne na lekársky predpis.
Nepôsobia iba proti baktériám
Pod vedením Luca Montaignerona, nositeľa Nobelovej ceny bol skúmaný súvis medzi antibiotikami a autizmom. Výsledky dávajú nádej, u 200 chorých, liečených antibiotikami nastali tendencie k zlepšeniu. Ide o mimoriadne dôležitý výskum, veď iba vo Francúzsku sa diagnostizoval za rok autizmus u 5000 detí.