Ulcerózna kolitída | Príznaky vredového zápalu hrubého čreva

Ulcerózna kolitída (vredový zápal hrubého čreva) je chronické, zápalové ochorenie vytvárajúce sa v hrubom čreve, ktoré vznikne v oblasti konečníka, a odtiaľ sa šíri hlbšie do hrubého čreva. Liečba môže byť účinná, keď chorobu včas rozpoznáme. K tomu však potrebujeme vedieť, aké sú príznaky príčiny vredového zápalu hrubého čreva.


Ulcerózna kolitída, hovorovo vredový zápal hrubého čreva je mimoriadne nepríjemné ochorenie, ktoré, ak trvá dlhšie, prispieva k vývinu rakovinových zmien.  Hoci príznaky vredového zápalu hrubého čreva sú podobné ako u tiež chronickej Crohnovej choroby, „našťastie“ zasahuje iba črevný lúmen, to znamená, nevniká do vnútornejších tkanív čreva. Druhým charakteristickým znakom ulceróznej kolitídy je, že väčšinou sa lokalizuje na menší úsek čreva, kým v prípade Crohnovej choroby je často oveľa rozšírenejšia.

Príčina ulceróznej kolitídy

Súčasná medicína ešte nepozná presné pozadie a protiliek na zápal hrubého čreva. Predtým sa ako príčina ulceróznej kolitídy uvádzal v prvom rade stres. Dnes sa už odborníci zhodujú v tom, že vplyvom neustálej nervozity – rovnako – ako aj pri iných chorobách – sa symptómy choroby zhoršujú – napriek tomu však stres nemožno dávať do bezprostredného súvisu so vznikom choroby.

Podľa všeobecnej dohody stojí v pozadí vredovitého zápalu hrubého čreva prehnaná reakcia imunitného systému, ako aj dedičnosť, či skôr existencia oboch činiteľov.

Deje sa totiž to, že imunitné bunky „omylom“ napadnú živé baktérie, pôsobiace v črevnej flóre, a v dôsledku toho dôjde k chronickému zápalu.  Výskumy hľadajú dôkazy toho, že vredovitý zápal hrubého čreva by bol spôsobený nejakým vírusom, ktorý vyvolá nesprávnu reakciu. Je možné aj to, že ulcerózna kolitída je aj výsledkom prílišného príjmu alergizujúcich a toxických prísad nachádzajúcich sa v potravinách. Tieto jedy sa usadia v nečistenom hrubom čreve a zvyšujú riziko zápalu.

Keďže ulcerózna kolitída sa vo väčšej miere objavuje u tých, ktorí to majú aj v príbuzenstve, výskumníci predpokladajú možnosť dedičného sklonu k tejto chorobe.  

Faktory vyšších sklonov k ulceróznej kolitíde

Príčiny vredového zápalu hrubého čreva teda nie sú doposiaľ celkom jasné, ale faktory a sklony, zvyšujúce toto riziko sa dajú presne definovať.

  • Vek: ulcerózna kolitída sa objavuje vo veku do 30 rokov, alebo medzi 50 a 70. rokom života.
  • Pohlavie: ulcerózna kolitída viac postihuje ženy. 
  • Nezdravá výživa: príjem mastných a ťažkých jedál, potravín bohatých na potravinové prísady, jedálniček chudobný na obsah rastlinných vláknin.
  • Sklerotizujúca cholangitída: zápal žlčovodov autoimúnneho pôvodu a ulcerózna kolitída sa v mnohých prípadoch objavujú u chorého súčasne.

Príznaky ulceróznej kolitídy

Rozpoznanie choroby sťažuje, že sa potiaže neobjavujú stále, ale existujú aj dlhšie obdobia bez symptómov.  Príznaky ulceróznej kolitídy sa menia aj v súvislosti so závažnosťou ochorenia a konkrétneho miesta vypuknutia choroby.  Keď sa choroba lokalizuje iba v oblasti konečníka, chorý pociťuje tenezmus- časté, kŕčovité nutkanie na stolicu, a po vyprázdnení môže pozorovať mierne krvácanie. Ako sa zápal šíri ďalej do hrubého čreva, obtiaže sa stupňujú. V tomto prípade je symptómom vredového zápalu hrubého čreva silná, krvavá a hlienová hnačka, ktorú sprevádzajú kŕčovité bolesti podbruška, a niekedy aj horúčka alebo zvýšená teplota. Hnačka sa pravidelne vracia, a môže sa opakovať aj 10-15 krát za deň.  Medzi symptómy vredového zápalu hrubého čreva patria aj náhle schudnutie, prílišné nočné potenie, časté bolesti hlavy a ustavičná slabosť, malátnosť.

Následkom ulceróznej kolitídy sa zmenia aj nechty a pokožka: stanú sa suchými a lámavými, vlasy môžu silnejšie vypadávať. V zriedkavejších prípadoch urýchľuje procesy rednutia kostí, a spôsobuje ustavičné zápaly očí, a dnu. U detí sa ulcerózna kolitída zjavuje zriedka, ale ak je predsa prítomná, môže spôsobiť problémy s rastom dieťaťa.

Čo hovoria vedci?

Výskumníci sarajevskej univerzity Univerzitet u Sarajevu sledovali súvis medzi parazitom entamoeba hystolitica a ulceróznou kolitídou.  Z výskumu 31 chorých trpiacich vredovým zápalom hrubého čreva sa zistilo, že prítomnosť tohoto parazitu prispieva k rozšíreniu choroby, aj keď samotný stupeň závažnosti choroby nezvyšuje.

Vedeli ste?

Vredový zápal hrubého čreva zvyšuje možnosť vzniku nádoru hrubého čreva až o 30 %.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email