Hruška pre každého | Prečo ju pravidelne konzumovať?

Odstránenie zažívacích ťažkostí a bolestí v krku, zmiernenie symptómov osteoporózy, detoxikácia: medzi inými aj v týchto prípadoch môžeme očakávať pozitívne účinky hrušky. Aké zdravie chrániace vlastnosti má toto nesmierne populárne ovocie?


Pôvod hrušky (Pyrus communis) ostáva zahalený tajomstvom: vyskytuje sa takmer na celej Zemi.  Jej stopy sa objavujú od severských krajín východnej Európy počnúc až po krajiny severnej Afriky, ale aj v zastrčených oblastiach Ázie. V lesoch rastúce ovocné stromy boli vyšľachtené už v staroveku, a dnes je na svete viac ako 4000 známych odrôd hrušky.

Prospešné ingrediencie

Jednou z najdôležitejších zložiek hrušky je voda, jej obsah je až 84%. Okrem toho obsahuje 0,4% bielkovín, 9,8% fruktózy, 3,1% rastlinných vláknin a 0,1% živočíšnych tukov. Nachádza sa v nej viacero druhov cukrov:  dextróza, fruktóza, laktóza, maltóza a sacharóza. Hruška je bohatá aj na množstvo minerálnych látok, z ktorých najdôležitejšie sú draslík, vápnik, sodík, fosfor, horčík, železo, bór, fluór, zinok, meď, mangán a selén. Toto jesenné ovocie je zázračné aj čo sa týka obsahu vitamínov: je bohaté na vitamín A a vitamín B1, B2, B3, B5, B6 vitamíny, ale aj obsah vitamínov C, E, K a J je obdivuhodný. Navyše, okrem antioxidačných vitamínov hruška obsahuje aj  beta-karotenoidy a iné antioxidačné zlúčeniny,  ako sú luteín a zeaxantín. Ale týmto to nekončí: toto ovocie je skladom esenciálnych a organizmom produkovaných aminokyselín, nachádza sa v ňom medzi inými aj  kyselina asparágová a kyselina glutámová.

Ako môže hruška pomôcť?

Hruška je sezónne ovocie a aj napriek dlhej trvanlivosti si jej skutočnú pravú chuť a blahodarné účinky môžete vychutnať najlepšie pri zbere, keď sú plody zrelé, treba ich konzumovať ihneď. Aj napriek tomu, že hruška je považovaná – podobne ako jablko –  za ovocie „chudobných“, jej zdravie chrániace vlastnosti ju stavajú do pozície nesmierne cenného ovocia.

  • Zložky pôsobiace pri prevencii rakoviny: kôra hrušky obsahuje takmer trikrát toľko rastlinných živín, ako je ovocná dreň. Je bohatá na flavonoidy, ktoré majú protizápalové účinky, kým v nej obsiahnutá kyselina škoricová má vynikajúci účinok proti rakovine. Hruška obsahuje rad zložiek s antioxidačnými účinkami: takýmito sú popri  flavonoidoch vitamín C a karotenoidy, akými sú beta-karotén, luteín a zeaxantín. Vďaka tomu môžeme konzumáciou hrušiek bojovať s rakovinou, a s voľnými radikálmi, spôsobujúcimi starnutie pokožky, zápaly, kardiovaskulárne ochorenia- medzi iným aj infarkt a porážku. Veľkým nepriateľom voľných radikálov je glutatión, ktorý sa v hruške tiež nachádza v značnom množstve.
  • Účinok hrušky, chráni srdce: má dôležitý, kardioprotektívny účinok, môže podstatne znížiť hladinu LDL cholesterolu. Táto funkcia je zabezpečená  extrémne vysokým obsahom pektínu v šupke hrušky.  Vzhľadom k tomu že pektín je rastlinná vláknina rozpustná vo vode, pri vstupe do organizmu sa stáva slizkou, prisaje sa k LDL cholesterolu a ten sa pri vyprázdňovaní vyplaví z tela. Hrušky sú okrem toho bohaté na draslík, čo má vplyv na zdravé fungovanie srdca: ten rozširuje cievy a reguluje srdcový rytmus, a vďaka uvoľneniu krvných ciev sa krvný tlak znižuje.
  • Zlepšuje trávenie: vlákniny sú najlepší prírodný čistič čriev, odstránia aj na stenách čriev prisaté toxíny. Podieľajú sa na zachovaní rovnováhy črevnej flóry, zároveň ju aj obnovujú, okrem toho podporujú imunitný systém, veď stav črevnej flóry  – 70 percent imunitných buniek sa nachádza v hrubom čreve – určuje obranný mechanizmus organizmu. Čiastočne aj dôsledkom prítomnosti vláknin môžu byť hrušky využité ako mierne preháňadlo, ich pravidelná konzumácia môže zabrániť chronickej zápche a spravovať ju. V nej nachádzajúci sa lignín podporuje prechod – takmer „prekĺznutie“ odpadových látok do hrubého čreva, čím sa stolica stáva redšia. Toto stimuluje nielen správne vylučovanie, ale zároveň klesá v dôsledku nahromadených odpadov aj riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a riziko hemoroidov.
  • Proti bolesti v krku a osteoporóze: aj keď to nie je úplne známe o hruške, ale vynikajúco si poradí s bolesťou v hrdle, a zápalom hlasiviek. Ak utrpíte týmito príznakmi, zohrejte pohár hruškovej šťavy s malou lyžičkou medu, účinok sa dostaví takmer okamžite. Obsah draslíka má dôležitú úlohu okrem regulovania fungovania srdca aj regulovania krvného cukru a pH faktoru v tele. Účinok hrušky je zároveň aj posilnenie kostí, obsah bóru v nej pomáha nášmu organizmu, aby sa  vápnik nevyplavil z nášho tela. Aj z tohto dôvodu konzumovanie hrušky prispieva k zníženiu rizika rednutia kostí, čo je v období menopauzy takmer nevyhnutné. Okrem obsahu bóru je tiež dôležitým pre zdravie kostí vápnik, ktorého obsah v hruške je vysoký. Týmto prispieva ku zdravému vývinu kostí a zubov u detí, ako aj k spomaleniu osteoporózy.

Diéta a hrušky

Vďaka svojim preháňacím vlastnostiam hrušky môžu byť jedným z najlepších spojencov diéty, čo je ďalej posilnené faktorom, že konzumácia spôsobuje pocit sýtosti. Nie je potrebné obávať sa obsahu kalórií, aj keď ide o sladké a šťavnaté hrušky, 100 gramov ovocia má len 35 kalórií. Obsah folátov hrušky podporuje vypudenie kyseliny močovej z tela, čo je veľmi dôležité. Prebytok kyseliny močovej v organizme je spojená s jej kryštalizáciou, čo nadmerne ovplyvňuje štítnu žľazu, a zapríčiňuje v mnohých prípadoch strumu.

Vedeli ste, že?

Konzumácia hrušky sa odporúča aj v priebehu tehotenstva pre vysoký obsah folátov, ktoré pomáhajú predchádzať deformácii plodu.

Jednoducho pripravené recepty z hrušky možno nájsť tu

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4657810/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3649719/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12620529

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC549826/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12952433

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20109132

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email