Šípky sú obľúbeným ovocím divej ruže šípovej. Dužina ich jasnočervených, ligotavých bobúľ obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Tomu vďačia šípky veľkej časti svojich blahodarných účinkov. Málokto však vie, že nášmu zdraviu slúžia aj ich listy.
Ruža šípová – Rosa canina – ľudovo aj psia ruža alebo divý šíp je ružovitý, drevnatý, tŕnitý ker. Narastá väčšinou do výšky 2-3 metre, vydrží takmer všade, ale najviac sa mu darí na slnečných miestach. Jeho plody – šípky možno zbierať vtedy, keď sú jasnočervené, prípadne hnedasté, čo býva väčšinou v období medzi septembrom a novembrom. Šípky disponujú vysokým obsahom vitamínu C, a značným množstvom vitamínov A-, B1, B2, P a K, ako aj kyselinou nikotínovou, trieslovinami, beta-karoténom, organickými kyselinami a esenciálnym olejom. Spomedzi minerálov sú šípky bohaté najmä na horčík a železo.
Na čo sú dobré šípky?
Vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C posilňujú steny ciev, a pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym zmenám, zlepšujú stav tkanív, stimulujú tvorbu kostí a zmierňujú príznaky stresu. Podporuje krvný obeh, vyprázdnenie toxínov, konzumácia šípok sa preto doporučuje počas detoxikačných kúr, aj ako výživový doplnok. Výskumy Linusa Paulinga – laureáta Nobelovej ceny poskytujú dôkazy v súvislosti s tým, že vitamín C užívaný vo vysokých dávkach môže zabrániť vzniku zhubných nádorov, a v prípade už existujúcej choroby spomaľuje chorobné bujnenie buniek. Šípky účinne posilňujú imunitný systém, čím pomáhajú predchádzať najmä infektom dýchacích a močových ciest, ako aj iných chorôb. Sú dobrou voľbou aj pri zápaloch kĺbov a liečbe reumatických bolestí. Pravidelnou konzumáciou šípky nielenže zmierňujú, ale aj uvoľnia stuhnuté svaly. Okrem toho sú šípky silne diuretické, a zabraňujú hnačke, zmierňujú zápaly, ich antioxidačné zložky viažu voľné radikály, ktoré spôsobujú rakovinu, zápaly, cievne choroby, ako aj predčasné starnutie buniek. Šípky uvoľňujú kŕčovité bolesti brucha, predchádzajú vzniku obličkových kameňov, a hromadenie tekutín v organizme, resp. regulujú činnosť štítnej žľazy.
Zdravé sú aj listy
Listy šípok zbierame v lete, či už z čerstvých alebo sušených , z nich možno urobiť vynikajúci odvar, ktorý zmierňuje tráviace potiaže. Kvôli ich silnému močopudnému účinku sa však nedoporučuje užívanie vo veľkom množstve, ako vedľajšie účinky sa môže prejaviť zvracanie, nutkanie na vracanie, poruchy spánku a hnačka.
Vedeli ste?
Názov rastliny v latinčine znamená psiu ružu. Údajne ju tak pomenoval rímsky polyhistor Caius Plinius a to po tom, ako sa vojak, ktorý ochorel po uhryznutí besným psom, celkom uzdravil z odvaru pripraveného z koreňa tejto rastliny.