Stres a tukové vankúšiky

„Dni začínajú vždy skoro, a zdá sa, že nemajú konca“ Je tisícero úloh v domácnosti, popri tom deti a rodina. Takmer nikdy neostane človeku čas, aby sa zamyslel, najmä nie nad sebou samým, a najmä nie nad stravovaním…“


Sú nám tieto vety známe? Žiaľ, áno. V chaose všedných dní, uprostred mnohých aktivít, neostane čas na azda najdôležitejší faktor v našom živote: na jedlo. Popri toľkej práci sa javí aj vedomá správna výživa ako stresový faktor. Niečo, čo sa musí deň čo deň riešiť. Existuje veľa takých ľudí, ktorí sa vplyvom stresu utiekajú k jedlu, a tak takmer „zjedia“ svoje problémy, veď aj úzkosť možno „zajesť“, a v podstate si tieto faktory vynucuje nadmerný prírastok hmotnosti. Dobre živení a tí s vlčím hladom jedia viac, čím naberajú na hmotnosti, keď sú pod väčším emocionálnym tlakom, kým po vyriešení ich problémov sa ich záchvaty hladu, a aj kilá strácajú. Stupňovanie stresu vyvoláva nárast množstva prijímanej potravy, lákavé jedlá, ktoré nás neustále obklopujú a to, že sú stále k dispozícii nás pomaly dostanú, a nadváha je priam zaručená. Práve preto je dôležité, aby sme sa o strese rozprávali, definovali ho, aby nám boli jasné, jeho dopady na naše zdravie. Použime tie kľúčové elementy, ktoré môžeme proti stresu robiť, čím môžeme riešiť naše problémy.

Megbetegíthet a vészhelyzet hormon

Stres je jedným zo „životných pocitov“ našej doby, ale čo je ešte dôležitejšie, je spúšťačom aj mnohých chorôb. Existuje viac takých stresujúcich faktorov, ktoré sú  v našom živote prítomné, a zaťažujú náš organizmus,  našu telesnú aj psychickú toleranciu. Obranyschopnosť nášho organizmu klesá, čím ponecháva voľný priestor pre napadnutie chorobou. Stresom sa produkuje veľké množstvo hormónu kortizol, ktorý zvyšuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje riziko rednutia kostí (osteoporózy) a napomáha hromadeniu tuku – nadváhe. U mnohých z nás sa v súčasnosti objavuje látka, nazývaná „hormón nebezpečenstva“, ktorý je krátkodobo užitočný, ale je veľmi škodlivý, keď je človek vystavený neustálemu tlaku a je prítomný stále. Podľa výskumov príčin nadváhy je ustavičný stres významným faktorom a rovnaké výsledky ukazujú aj výskumy týkajúce sa chorôb z poruchy metabolizmu.

Existuje riešenie

Ako v mnohých iných prípadoch, z hľadiska stresu a nadváhy, je aj tu najdôležitejšia prevencia. Venujme sa sami sebe! Je dôležité, aby sme si každý deň dopriali trochu času, keď sa venujeme iba sami sebe, vlastným pocitom a myšlienkam. Vytvorme si stratégie riešenia konfliktov. Predstavme si konfliktnú situáciu, a zamerajme sa na tú stratégiu, ktorá v danej situácii vedie najviac k cieľu. Táto metóda prispieva k tomu, aby sme zvonka, s nadhľadom pozerali na danú situáciu, a to nám pomôže čistejšie vidieť, do akej miery sa chceme na danej situácii zúčastniť, a môžeme si položiť otázku, naozaj sa to oplatí?

Pokoj v duši a zdravá výživa

Výživou sa dá urobiť veľa nielen proti nadváhe, ale aj pre udržanie psychickej rovnováhy. Konzumujme potraviny bohaté na vitamín B, napomáhajú látkovej výmene, aj k zdravému fungovaniu centrálneho nervového systému, predídu stresom vyvolanému prehnanému pocitu hladu a tým sú aj účinnou zbraňou pri prevencii nadváhy. V našom jedálničku nech sa nachádzajú celozrnné obilniny, strukoviny, kôstkovice, zelenina s tmavozelenými listami, chudé mäso, ryby, mliečne výrobky. Kľúčom je teda vyvážená, zdravá výživa! Aminokyseliny, stavebné látky bielkovín, zohrávajú významnú úlohu v regulácii hormónov. Pomáhajú udržiavať ideálnu rovnováhu hormónov, a tým zabrániť emocionálnym výkyvom, aby sme sa neutiekali k jedlu, k maškrtnosti.

Dýchacím cvičením na uvoľnenie stresu.

Jedno dýchacie cvičenie, ktoré nám môže pomôcť, keď nás ovládnu negatívne pocity, myšlienky.

  • Vydýchnime vzduch, akoby sme ním chceli vydýchnuť zo seba napätie, hnev.
  • Potom do seba hlboko vdýchnime vzduch, celkom do brucha, kým si negatívne myšlienky vymeníme za pozitívne.
Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email