Príznaky menopauzy: zmiernenie ťažkostí

Plodný cyklus ženy začína zhruba vo veku 12-14 rokov prvou menštruáciou a v priemere trvá 35-37 rokov.  Vtedy nastáva menopauza, alebo klimaktérium, prechod, ale jeho príznaky môžeme pociťovať omnoho skôr, aj vo veku štyridsať rokov.


O menopauze hovoríme vtedy, keď po poslednej menštruácii vyvolanej vaječníkmi ostáva žena bez ďalšej menštruácie. Vo vaječníkoch ostáva postupom veku stále menej vajíčok, jednak spontánne zahynú, jednak nefungujú adekvátne a tak sa hladina estrogénu, a jeho vplyvom aj hormónu LH znižuje. Pritom sa množstvo hormónu FSH v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zvýši na 10-20 násobok. Tieto náhle zmeny hladiny hormónov sú zodpovedné za časť príznakov menopauzy. Najdôležitejšie je, že sa zmení menštruačný cyklus. Ženy, s pravidelným cyklusom sa ocitnú tvárou tvár javu, že trpia polymenoreou- častým krvácaním-, alebo oligomenoreou- aj 40 dňovými prestávkami medzi jednotlivými menštruáciami.  Aj kvalita krvácania sa môže meniť, menštruácia je takmer zanedbateľná, alebo v opačnom prípade je silná a dlhá. V prechode sa často objavuje spotting, to je menšie množstvo špiniaceho krvácania medzi dvoma menštruáciami.

Prechod pozostáva z viacerých fáz

Klimaktérium začína vo veku 42-43 rokov premenopauzou. V tomto období ešte vaječníky fungujú, ale v porovnaní s predošlým obdobím tam dozrieva menej vajíčok, klesá hladina progesterónu a estrogénu. Rastie riziko vzniku nádorov. Vo veku 49-52 rokov nastupuje perimenopauza, predchádzajúca úplnému vynechaniu menštruácie – spolu s klasickými  – vazomotorickými príznakmi – návaly tepla, potenie, suchosť pokožky a  sliznice, podráždenosť, poruchy spánku. Poslednou fázou je postmenopauza nastupujúca vo veku nad 52 rokov. Hoci v tomto veku odznievajú klasické príznaky, urýchľuje sa proces znižovania hustoty kostí, respektíve sa mení aj rozklad tukov v krvi, čím vznikajú usadeniny na cievach a rastie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Príznaky menopauzy

  • Priberanie na váhe: väčšina žien, aj tie, ktoré pravidelne športujú priberú najmä v oblasti podbruška a na bokoch niekoľko kíl, zlou správou je, že ono sa tak deje aj pri nezmenených zvykoch v stravovaní, navyše v období menopauzy ide aj chudnutie ťažšie a pomalšie.
  • Návaly tepla: tento nepríjemný príznak sa týka takmer každej ženy v období menopauzy. Často sa spája – najmä v noci – silným, stúpajúcim potením sa.
  • Suchosť v pošve: prichádza spolu s prechodom, jeho príčinou je pokles hladiny estrogénu, zodpovedného za zvlhčenie intímnej sliznice. Nepríjemným následkom je, že suchá pošva je viac vystavená infekciám – napríklad Candide – rovnako je tým narušený aj pohlavný život, keďže akt sa spája s bolesťou a pálivým pocitom.
  • Pokles sexuálneho libida: pokles produkcie hormónov sa dotkne aj hladiny testosterónu. Keďže v období menopauzy sa tvorí menej testosterónu vo vaječníkoch a nadobličkách, znižuje sa aj ženské libido.
  • Podráždenosť: je v úzkom prepojení s poruchami spánku príznačnými pre menopauzu a s pocitom úzkosti.
  • Únava, nedostatok energie.
  • Slabosť kĺbov: prechod prispieva k urýchleniu procesu rednutia kostí, čo sa týka aj zaťažiteľnosti kĺbov.
  • Vysoký krvný tlak: keďže je normálnym sprievodným javom menopauzy pokles estrogénu chrániaceho srdce, počas prechodu sa zvýši riziko kardiovaskulárnych chorôb.
  • Menšie poruchy pamäte.
  • Vypadávanie vlasov: je výsledkom hormonálnych zmien, vlasy a ochlpenie tela sa stenšuje a redne.

Medzi príznaky menopauzy môžu patriť aj problémy s močením a náhle sa zjavujúci, silný tlkot srdca. V záujme toho, aby sme tieto príznaky znížili na minimum, je nepostrádateľná zmena životného štýlu a ako doplnkovú terapiu možno aplikovať kopu prírodných liečebných metód. V období menopauzy je obzvlášť dôležitý pravidelný pohyb a správna výživa.  V tomto období potrebuje organizmus ešte viac vlákniny nachádzajúcej sa v čerstvom ovocí a zelenine, ako aj na omega -3 mastné kyseliny, nachádzajúce sa v rybách a v olivovom oleji, veľmi sa doporučuje jedálniček na báze stredomorskej diéty.  Dôležitý je aj zvýšený príjem vitamínu D, horčíka, fosforu, zinku, selénu a vápnika.

Nezabúdajme: príznaky menopauzy nie sú chorobami, za ktoré sa treba hambiť: sú súčasťou prirodzeného biologického cyklu organizmu!

Vedeli ste?

Medzi slonmi zastáva úlohu vedúcej svorky vždy tá slonica, ktorá už nie je plodná, ale vie poskytnúť množstvo skúseností nasledujúcim generáciám.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email