Omega-6: príliš veľa dobrého škodí

V záujme optimálneho fungovania organizmu treba stravovanie a jedálniček upraviť tak, aby  podiel omega-3 a omega-6 mastných kyselín bol vyvážený. Aj napriek prospešným vlastnostiam, predovšetkým pre preventívny účinok, nadmerný príjem omega-6 kyselín môže mať vážne následky. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť, v ktorých potravinách sa nachádza vo väčšom množstve.


Za normálnych okolností omega-6 mastné kyseliny výrazne zlepšujú celkový stav organizmu,  prispievajú k prevencii ochorení a pomáhajú pri ich  liečbe.  Medzi inými zmierňujú príznaky žalúdočných vredov, osteoporózy, artritídy, psoriázy, hypertenzie, ochorení srdca, príznaky duševných porúch, apatie hyperaktivity, urýchľujú hojenie akné a zápalov kože. Pomáhajú pri prevencii rakoviny prsníka, prostaty a rakoviny hrubého čreva. Časť omega-6 (podobne ako omega-3) mastných  kyselín sú esenciálne mastné kyseliny – napr kyselina linolová a kyselina arachidonová – čo znamená, že telo ich nemôže vyrábať, preto sa k nim môžeme dostať len konzumovaním rôznych potravín. Nie je to ťažká úloha, stačí zabezpečiť organizmu pestrú stravu, v ktorej sú potrebné omega – 6 kyseliny dostatočne obsiahnuté.  Ba čo viac, typická je  nadmerná spotreba, ktorá má vtedy úlohu, ak zároveň „nedoplníme“  aj omega-3 mastné kyseliny v dostatočnom množstve.

Podstatná je rovnováha

Väčšie množstvo omega-6 mastných kyselín sa nachádza v konope, tekvicových semenách, arašidoch, olivách a olivovom oleji, kukurici, sójových bôboch, avokáde, vajciach, maku, slnečnici, a dokonca aj chlebe – teda v mnohých takých potravinách, ktoré sa dajú ľahko zadovážiť. Iná je situácia s omega-3 mastnými kyselinami, pretože tieto sa vyskytujú najmä v rybách. V prípade, že vaše  telo má dostatok zásob omega-3 a omega-6 mastných kyselín, nie je im potrebné venovať osobitnú pozornosť. Zvyčajne to však tak nie je, pretože väčšina ľudí „vďaka“ svojim stravovacím návykom nahromadí viac omega – 6 mastných kyselín, než je nutné. Skúsenosti ukázali, že sa považuje za zdravý pomer 1: 2 alebo 1: 3, pomer 1:30 nie je ojedinelý, a môže spôsobiť závažné problémy a ťažkosti. Nadbytok omega-6 mastných kyselín môže totiž vážne oslabiť imunitný systém, čo sa prejaví hlavne v náchylnosti ľahšie chytiť nádchu, organizmus ľahšie podľahne infekciám. Ak sa zvýši hladina omega-6 mastných kyselín, trpiaci artritídou  budú pociťovať rastúce bolesti, náladoví pacienti sa budú sťažovať  na zhoršenie depresívneho stavu. Často je aj za obezitu zodpovedné narušenie pomerov  omega-3 a omega-6 mastných kyselín. V ťažkých prípadoch ochorení sa zvyšuje možnosť zápalových procesov kardiovaskulárnych ochorení – srdcového zlyhania, infarktu myokardu, artériosklerózy – ako aj  možnosť vzniku rakoviny.

Menej omega 6 je niekedy viac

Samozrejme, riešenie nie je vniesť do organizmu čo najväčšie množstvo omega-3 mastných kyselín vo forme potravinových doplnkov. Urobíte oveľa lepšie, keby ste príjem potravín, ktoré obsahujú omega-6 mastné kyseliny, znížili – najmä konzerv, polotovarov a jedál v rýchlych občerstveniach, pričom by ste mali konzumovať  viac rýb, mandlí, orechov a mlieka, pretože je to zdravý spôsob, ako zvýšiť hladiny omega-3 mastných kyselín v organizme.

 

 

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email