Žihľavový čaj na vonkajšie použitie

Žihľava je mimoriadne širokospektrálna a hodnotná liečivá rastlina. Jej dobročinné účinky sú známe už oddávna, posilňuje imunitný systém a aplikovaná vo forme kúry znamená liečbu viacerých ochorení. žihľavový čaj možno úspešne aplikovať aj zvonka, dokonca aj skrášľuje.


Odvar zo žihľavových listoch nazbieraných na jar je vynikajúcim analgetikom, z nich pripravený sedací kúpeľ zmierni každodenný život ľudí postihnutých reumou alebo hemoroidmi.  K tomu nepotrebujeme nič iné, iba pridať pohár žihľavového čaju do vane horúcej vody.  Nezabúdajme ani na to, že žihľava vďaka svojmu vysokému obsahu chlorofylu má silné farbiace účinky, a môže prefarbiť aj glazúru či porcelán.  Žihľavový čaj je vynikajúcim kloktadlom, pretože zmierňuje  bolesti hrdla, a uľahčuje vylučovanie hlienov. Kloktadlo si pripravíme nasledovne: do pol litra vody pridáme navŕšenú lyžicu sušeného žihľavového listu a potrebujeme pridať ešte za lyžicu listu ostružiny.

Žihľava je dobrá aj na kožné problémy a reumu

Čersto nazbierané mladé lístky sú dobre aplikovateľné na čistenie pleti, a para zo žihľavového čaju prispieva k zmierneniu akné v puberte. V záujme dosiahnutia efektívnejšieho výsledku si po naparovaní stiahnime póry osviežujúcim odvarom zo žihľavových listov.  Dáme 60 gramov suchých a 200 gramov čerstvých žihľavových listov variť do litra horúcej vody cca. 10 minút, a potom necháme postáť ešte 20 minút. Precedíme, a tekutinou navlhčíme vatový tampón, a ráznymi pohybmi, tak, aby sme si pritom nespôsobili bolesť, ním viackrát pretrepeme pokožku tváre.  Odvar zo zostávajúceho žihľavového čaju môžeme uskladniť viac dní v chladničke, takže ani zvyšok nevylejme.  Lisovanú šťavu z mladých žihľavových listov môžeme použiť ako obklad, odstráni alergické začervenanie pokožky, resp. pálivé, bolestivé príznaky po bodnutí hmyzom, a tampónom namočeným v žihľavovej šťave možno zastaviť aj krvácanie z nosa. Čerstvo zbieraná žihľava je vhodná aj proti dne a reume, keď si nimi šľaháme bolestivé časti tela.

Umývajme si vlasy žihľavovým čajom

Mnohým spôsobuje problém, že ani drahé šampóny, balzamy alebo tonikum nedokáže zabrániť tomu, aby boli vlasy mastné a s lupinami.  Našťastie ponúka žihľavový čaj riešenie aj na tieto neduhy, keďže stimuluje krvný obeh, používajúc na zmytie vlasov, môže zastaviť aj vypadávanie vlasov v ranom štádiu. Tentokrát nie sú potrebné žiadne čáry-máry, čerstvé listy žihľavy zalejeme horúcou vodou, necháme vychladnúť, a takto pripravenou vodou na vlasy, si vlasy jednoducho opláchneme. Dôležité je, aby žihľavový čaj bolo posledným zmývaním vlasov, po jeho aplikácii si už na vlasy nenanášajme žiadny iný prostriedok. V prípade silno mastných vlasov si môžeme do žihľavovej vody na vlasy prídať aj odvar z prasličky, šalvie a rozmarínu.  Proti lupinám sa oplatí vyskúšať vlasové tonikum na báze žihľavy, ktoré si pripravíme tak, že v pol litri vriacej vody uvaríme rovnaké množstvo – cca 3 hrste žihľavového koreňa. Precedený čaj si vtierajme do vlasovej pokožky 2-3 krát denne, a jeho priaznivé účinky nenechajú na seba dlho čakať.

Vedeli ste?

Hoci je liečivá sila žihľavy známa už po stáročia, v skutočnosti ju používali ako základnú surovinu tkaniva už omnoho skôr.  Už v hroboch z doby bronzovej našli tkanivá zo žihľavy, ktoré sú takmer tak silné, ako z plátna.  V čase prvej svetovej vojny sa často žihľavou nahrádzala chýbajúca bavlna.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email