Ako sa opaľovať | Dôležitá UV-ochrana

Hnednutie pokožky je prirodzený proces, ktorým sa naša pokožka chráni pred silnými slnečnými lúčmi. V rámci tohoto procesu sa vytvára melanín (farbivo), ktoré je do istej miery schopné prefiltrovať škodlivé UV-lúče.  Žiaľ, melanín nie je všemohúci, pokožka vystavená prehnanému opaľovaniu sa preto skôr či neskôr poškodzuje.  Závažné príznaky, respektíve rakovinové zmeny sa väčšinou ukážu až po desaťročiach, pretože pokožka nezabúda:  Na spálenie sa slnkom v detstve pykáme v dospelosti.


Neutralizácia škodlivých ultrafialových lúčov slnka je prirodzený ochranný proces, ktorý prebieha u každého inak, geneticky programovaným spôsobom.  Preto sa môže stať, že aj medzi ľuďmi so svetlou pokožkou sa nájdu takí, ktorí sa nespália, ale už po niekoľkohodinovom slnení nadobudnú mahagónovú farbu. Napriek tomu môžeme niekoľkými trikmi napomôcť opáleniu, a urobiť ho trvácnejším, pričom si chránime pokožku pred škodlivými účinkami opaľovania. Dôležité je, aby sme aspoň 2-3 týždne pred opaľovaním zmenili náš jedálniček. Konzumujme čo najviac jedál s vysokým obsahom beta-karoténu, lykopénu, vitamínov E a C, (mrkvu, špenát, žltý melón, paradajky, papriku, vodový melón, šípky, olejnaté semená, vajíčko, mlieko), lebo tieto potraviny napomáhajú tvorbe melanínu.  Nebuďme však netrpezlivý, melanín – pigment, potrebuje niekoľko dní, aby vplyvom slnečného žiarenia dosiahol vrchný epitel kože.  Nie je náhoda, že tmavšia pokožka, u ktorej sa predpokladá väčšia odolnosť, je náchylná na spálenie sa, keď sa dostane do styku s náhlym a dlhotrvajúcejším ultrafialovým žiarením.  Každému sa teda doporučuje postupné opaľovanie, veď len takto sa vytvorí prirodzená ochrana pokožky.
 

UV-žiarenie je nepriateľom pokožky

Keď sa opaľujeme, naša pokožka sa dostáva do bezprostredného kontaku s UV-B lúčmi, ktoré sa dostávajú v priemere dva milimetre hlboko do epitelu. Najmiernejším príznakom nedostatočnej ochrany počas slnenia sa, je začervenanie pokožky, v závažnejších prípadoch ide o spálenie sa slnkom a lúpanie sa kože. UV-B lúče sú zodpovedné najmä za vznik erytémy, kým UV-A lúče spôsobujú skoré starnutie pokožky, jej vráskavenie a trvalú škvrnitosť. Môžu sa objaviť rôzne výrastky, medzi nimi je najnebezpečnejší stále častejšie sa vyskytujúci zhubný nádor kože, melanóm.

Opaľovací krém, olej, mlieko

V posledných rokoch sa kozmetika na ochranu pred slnkom stále viac riadi podľa typu slnenia sa.  Rôzne produkty sa vyskúšali na slnenie sa pri jazere, v tropických oblastiach, alebo na túry po ľadovcoch. Ochranný faktor – SPF (Sun Protector Factor) sa vzťahuje na ochranu proti UV-B žiareniu, a poukazuje na to, ako dlho môžeme byť na slnku, ak používame tento prostriedok. Znamená to, že ak bez ochranného prostriedku sa spálime v priebehu 10 minút, potom s krémom s ochranným faktorom 15 to bude 150 minút.  Sila ochrany pred UV-A lúčmi však na produktoch uvedená nie je: Väčšinou sa stretávame s nápisom  „UV-A” v červenom kruhu, ktorý poukazuje na to, že proti UV-A lúčom sa poskytuje tretinová ochrana v porovnaní s číslom ochranného faktoru proti UV-B žiareniu.  Je veľmi dôležité, aby sme si počas slnenia natreli každé 2-3 hodiny telo znovu a podľa možnosti používali vodeodolné kozmetické prípravky, veď počas náročnejšej túry nám vrstvu ochranného prostriedku môže zmyť z  pokožky aj pot. Nezabúdajme na to, že oblasti okolo očí a pier si vyžadujú špeciálnu starostlivosť, preto sa doporučuje tieto oblasti ochraňovať špeciálnymi prostriedkami.

Pomáha UV-index

Z UV-indexu sa dozvieme, koľko času môžeme stráviť na slnku počas najnebezpečnejšieho obdobia, t. j, medzi 11.-15. hodinou. Ak je UV-index menší ako 3, nepotrebujeme žiadne ďalšie ochranné opatrenia, ale ľudia s citlivou pokožkou a dojčatá nech netrávia na slnku viac ako hodinu. Pokiaľ sa táto hodnota pohybuje medzi 3-5, doporučuje sa nosiť slnečné okuliare a klobúk a na slnku stráviť maximálne 35-40 minút.  Pri silnom žiarení, ako ukazuje index medzi 5-7, je potrebné použiť nejaký ochranný prostriedok a slnenie môže trvať nanajvýš 30 minút. Pokiaľ je ten index ešte vyšší, ale zato pod 8, napoludnie sa rozhodne utiahnime do tieňa a čas opaľovania redukujme na 15-20 minút.  V čase nad indexom 8, počas extrémneho žiarenia sa podľa možnosti vôbec nezdržiavajme medzi 11.-15. hodinou na slnku, a ani pri použití ochranného prostriedku s vysokým ochranným faktorom sa neopaľujme dlhšie ako 15 minút.  Pokiaľ sa jedná o deti, tieto časové limity skráťme o polovicu!

Vedeli ste?

Pokiaľ si chceme zachovať opálený vzhľad pokožky dlhšiu dobu, natrime sa po opaľovaní hydratačným krémom, ktorý napomáha rovnomernému rozloženiu melanínu, a zabraňuje napätiu či lúpaniu sa čerstvo opálenej pokožky.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email