Oči, keď sú vystavené silnému svetlu, alebo čo je ešte horšie, škodlivému UV žiareniu, sa môžu ľahko poškodiť. Rohovka sa v okamihu zapáli, v ťažkých prípadoch dôjde k snežnej slepote, alebo dokonca až k šedému zákalu. Aby ste sa vyhli väčším ťažkostiam, noste dobré kvalitné slnečné okuliare s overenými šošovkami.
Stále viac a viac ľudí používa v lete ochranu proti slnečnému žiareniu, v záujme zachovania zdravia svojej pokožky. Situácia je iná, pokiaľ ide o oči, pre mnohých ešte stále slnečné okuliare, chrániace oči, neznamenajú nič viac, ako módny výstrelok. Ale slnečné okuliare nielen obliekajú, ale majú dôležitý význam, ich pomocou sa môžete vyhnúť rôznym chorobám. Ich dôležitou preventívnou úlohou je zabrániť mnohým očným ochoreniam. Práve preto ich v lete za slnečného počasia nikdy zabudnite doma, najmä keď sa vyberiete na miesto, kde môžete byť vystavený odrazenému slnečnému žiareniu. Takéto sú otvorené vodné priestory, alebo biele piesočné pláže, pretože tieto nielenže posilňujú svetelné efekty, ale aj UV žiarenie. Z piesku, vodnej hladiny odrazené lúče môžu byť nebezpečnejšie ako bezprostredné slnečné žiarenie.
UV žiarenie
Svetelné spektrum zachytáva farby od modrej až po červenú, ich hodnota je medzi 400 a 800 nanometrov. Červená farba infračervené lúče nachádza veľmi prudký, a ultrafialové svetlo po modrej farby môže poškodiť pokožku a oči. Našťastie krátkovlnné ultrafialové žiarenie -UV- absorbuje veľkú časť atmosféry, ale nie tak celkom: z dôvodu zmeny životného prostredia, poškodenie ozónovej vrstvy, viac škodlivým žiarením na dosiahnutie zemi. UV-B žiarenie je 280 až 315, zatiaľ čo UV-A žiarenie patrí medzi 315 a 380 nanometrov. V oboch prípadoch sú neviditeľné lúče je, že ste nemal vnímať priamo, ale je to stále výrazne poškodiť naše oči. Odrazené svetlo je hlavne Sněžná slepota – zvyčajne ide preč behom niekoľkých dní – spôsobuje pterygia po dlhšie časové obdobie. Rôzne štúdie preukázali, šedý zákal, makulárna degenerácia, a ochorení sietnice a starnutie vzťahu medzi ultrafialovým žiarením. Našťastie adekvátnu slnečné okuliare dokonale chráni oči pred UV-A a UV-B žiarenia. Nenechajte sa zmiasť tým, slnečné okuliare tmavé objektívu: Ak nie sú vybavené UV radiačnej ochrany, narobiť viac škody ako úžitku, pretože tmavé sklá spôsobujú žiaci väčšie sa rozširuje, takže ešte škodlivejšie lúče dajte do oka, ktorý vedie k zápalu spojiviek v krátkom čase. Akékoľvek estetický vzhľad okuliarov zakúpených nás, ak si nie sme istí kvalitou, ale skôr hľadať optikom, ktorý bude posúdiť slnečných okuliarov s UV možnosťou filtrovania.
Pozor na svetelný senzor
Okrem UV lúčmi chrániť vaše oči môžete vidieť pred silným svetlom. Keď sneh alebo voda športovec, je nutné použiť tmavé slnečné okuliare. Tie však potrebné sa vyhnúť pri jazde autom alebo na bicykli, pretože odfiltrovať mnoho viditeľného svetla rovnako. Pre naše oči, a tak fyzickej integrity by bolo ideálne, keby rôzne svetelné podmienky odlišné slnečné okuliare by Horde.
Na čo sú dobré slnečné okuliare?
Podľa pravidiel EÚ v júli 1995 a slnečné okuliare byť umiestnené len na informačnom štítku. To je dané tým, schopnosť filtrovať svetelné šošovky od 0 do 4.
0: filtrácia UV žiarenie iba znížiť svetlo vstupujúce do oka silu
1: odfiltrovať low UV žiareniu
2-3: Doporučené pre stredné až vysokou úrovňou radiácie
4: Poskytuje ochranu pred extrémnym slnečným žiarením
Tieto slnečných okuliarov sú zvyčajne vyrobené z plastu alebo tvrdeného skla. Pri použití v športe, vyberte si menej krehké plastové šošovky. Uistite sa, že šošovky sú čisté a bez nuly, to sú len nútení očí. Je veľmi dôležité nezabúdať na ochranu našich detských očiach jeden. Pamätajte: Vo väčšine prípadov je ujma v detstve iba spôsobiť komplikácie dospelosti.
Vedeli ste, že?
Takmer deväťdesiat percent škodlivých UV lúčov sa dostane cez oblaky, takže v lete aj keď je príliš ponuré letné počasie, treba nosiť slnečné okuliare.