Zmierňujme príznaky reumatoidnej artritídy

Reumatoidná artritída, t. j. symetrický zápal malých kĺbov je ochorenie autoimúnneho pôvodu. Najčastejšie postihuje ženy vo veku medzi 20 – 50  rokov.


Najzávažnejšou formou reumatických zmien opornej, respektíve pohybovej sústavy je reumatoidná artritída. Ide o chronické zápalové ochorenie, ktorého sprievodnými znakmi sú zhrubnutie vnútornej výstielky kĺbu, a nahromadenie medzikĺbovej tekutiny. Vyvolávajúcou príčinou zápalu je chybné fungovanie imunitného systému , vďaka ktorému identifikuje organizmus chrupavku kĺbu ako cudzie teleso a napadne ho.

Reumatický zápal kĺbov vzniká postupne

Na začiatku sa postihnutý cíti zle, má horúčku, schudne, potom úmerne  s postupným odumieraním chrupavky sa objavujú problémy s pohybom,  svalové kŕče, resp. zápal kĺbového puzdra. V poslednom štádiu reumatoidnej artritídy chorý kĺb zvápenatie, a bolestivo stuhne, ustáli sa v ohnutom tvare. Časté sú deformity kĺbov: reumatické hrbole a deformácie kostí. Reumatoidná artritída postihuje jedno percento ľudstva, u žien sa vyskytuje 2-3 krát častejšie ako u mužov. Pri vzniku ochorenia zohráva úlohu genetická predispozícia, ale autoimúnne ochorenie a tým aj reumatický zápal kĺbov je vyvolaný vírusovou alebou bakteriálnou infekciou. V prvom rade je najčastejšia vo vekovej skupine medzi 20-50 rokov, ale môže sa objaviť aj v detskom alebo v staršom veku. Reumatoidná artritída postihuje najprv končatiny, kĺby rúk a nôh, najčastejšie sa zápal vyvinie symetricky. Jeho zvláštnosťou je premiestňovanie, keď na jednom mieste  bolesti ustúpia, objavia sa na inom kĺbe, väčšinou na opačnej strane, a zápal kĺbu so silnou bolesťou vzplanie znova.

Najdôležitejšie príznaky reumatoidnej artritídy

  • Stuhnutosť kĺbov, ktorá sa prejavuje najmä ráno. Počas pohybu sa zhruba v priebehu hodiny začína zmierňovať.
  • Opuchy, edémy na kĺboch rúk, nôh a prstov
  • Začervenalá koža, najmä na miestach postihnutých zápalom kĺbu
  • Jednoduché každodenné pohyby  spôsobujú bolesti kĺbov
  • Klesajúca fyzická sila
  • Zníženie hmotnosti v dôsledku chronického zápalu
  • Postupom času stály reumatický zápal kĺbov, vytvárajú sa kostné cysty a vplyvom vápenatenia sa končatiny trvalo deformujú

Liečba reumatoidnej artritídy

Lieči sa steroidnými protizápalovými liekmi s analgetickými účinkami podávanými orálne, intravenózne, alebo priamo do kĺbu, stavebnými prvkami chrupavky, cytotoxickými látkami. V prípadoch závažných derformácií sa odporúča ortopedická operácia reumatického zápalu kĺbu.

Prirodzené riešenia a zmena životného štýlu

Príznaky reumatoidnej artritídy môžeme zmierniť aj zdravou výživou. Dbajme o pestrú a vyváženú stravu, vyhnime sa nadváhe, veď nadmerná hmotnosť ešte viac zaťažuje choré kĺby. Priaznivo pôsobí konzumácia ovocia, zeleniny, celozrnných obilninových produktov, a olejových semien, ako aj potravín bohatých na mastné kyseliny omega-3. Myslime na to, že horčík posilňuje kosti a kĺby, a tým prispieva k liečbe reumatického zápalu kĺbov. Dôležitý je častý telesný pohyb, ale vyhýbajme sa takým športom, ktoré zaťažujú kĺby a svaly. Tomuto cieľu zodpovedá plávanie, cvičenie vo vode, alebo pol hodina intenzívnej prechádzky denne, v prípade reumatoidnej artritídy je dôležité stupňovať telesnú aktivitu. Pokiaľ cítime počas športu bolesť, je nevyhnutné okamžite zastať a dopriať oddych rozboleným kĺbom.

Niekoľko odporúčaných potravín

Šafran: konzumujme čo najviac jedál pripravených so šafranom, táto hodnotná korenina má totiž vynikajúce analgetické vlastnosti. Extrakt z neho zmierňuje zápal kĺbov a to bez vedľajších účinkov.

Brokolica: jej častou konzumáciou môžeme predísť vzniku reumatoidnej artritídy. Sulforafán, nachádzajúci sa v brokolici spomaľuje opotrebovanie chrupavky, a spevňuje kĺby.

Kurkuma: prirodzene protizápalovo pôsobí aj kurkuma, príznaky reumatoidnej artritídy zmierňuje aj ako antioxidant.

Olivový olej: aplikovaný zvonka i zvnútra, je schopný znižovať zápal kĺbov, preto ho neužívajme iba samostatne, ale aj pridaný k ostatným jedlám. Dvakrát denne si ním masírujme oblasti postihnuté reumatoidnou artritídou.

Vedeli ste?

Ľudia trpiaci reumatoidnou artritídou by sa mali vyhýbať slneniu a každému inému zdroju tepla, teplo totiž môže výrazne zhoršiť zdravotný stav.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email